Koaliční vládě premiéra Petra Nečase se dnes podařilo ve sněmovně i přes nesouhlas opozice prosadit již svůj druhý státní rozpočet. Jeho schválený schodek má klesnout proti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Vláda ale připouští, že v případě nepříznivého vývoje ekonomiky přijde do sněmovny s úpravou rozpočtu. Rozpočet nyní dostane k podpisu přímo prezident republiky; Senát se jeho schvalováním nezabývá.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes poslancům řekl, že pokládá ze velmi pravděpodobné, že vláda před ně na jaře předstoupí s novelou státního rozpočtu, která bude odrážet skutečný vývoj ekonomiky. Nyní podle něj není možné říci s naprostou jistotou, jak hluboké hospodářské problémy vyplynou z finanční situace v eurozóně.
Návrh rozpočtu počítá s růstem ekonomiky v příštím roce o 2,5 procenta. Podle poslední prognózy však růst zpomalí na jedno procento, což by zkrátilo příjmy o 17 až 18 miliard korun. Materiál rovněž předpokládá, že stát by měl v příštím roce vybrat celkem 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,19 bilionu.
Proti předchozím letům dále klesl objem peněz, které poslanci přesunuli uvnitř rozpočtu. Schválili pouze dva návrhy. Prvním z nich je Kalouskův a přesouvá 800 milionů korun na podporu sportu, 100 milionů na podporu kulturních památek a dalších 100 milionů na sociální projekty.
Poslanci také schválili přesun dvou milionů korun uvnitř rozpočtu ministerstva dopravy na obnovu historických kolejových vozidel. V rozpočtu ministerstva zemědělství přesunuli pět milionů na podporu svazu včelařů a dalších pět milionů obecně prospěšné společnosti Institut celostní péče o koně.
Ostatní návrhy, například zvýšení více peněz hasičům nebo vysokým školám, sněmovna zamítla. V jeden okamžik sice poslanci schválili návrh Pavla Béma (ODS), který přidával vysokým školám 600 milionů korun. Hlasovali pro to i koaliční poslanci. Poté ale vystoupila vicepremiérka Karolína Peake (VV) a hlasování zpochybnila. V opakovaném hlasování už sněmovna Bémův návrh zamítla.
Opozice rozpočet tradičně zkritizovala. Podle ní je postaven na nerealistických číslech. Ekonomický odborník KSČM Jiří Dolejš řekl, že tak, jak je rozpočet postaven, ho nelze označit jinak než jako falešný. Středočeský hejtman David Rath prohlásil, že navržený rozpočet žene ČR do další a ještě hlubší krize. Všechny rozpočty předkládané současnou vládou podle něj ekonomiku dusí a jsou protirůstové.
Skutečný schodek návrhu rozpočtu je podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky 122 miliard korun, protože vláda zapojila do hospodářského plánu 17 miliard korun z dividend (752,5 CZK, 0,07%). "Žádné vlády to nedělaly," podotkl Sobotka. Poukázal na to, že ODS a TOP 09 kritizovaly před volbami ČSSD za to, že říkala, že by dividendy do rozpočtu zapojila, a nyní to samy dělají. Podle Sobotky jde o rozpočtový trik.
V rozpravě došlo i na myšlenky taoismu. Bém řekl o Kalouskovi, že když upozorňuje na rizika ekonomického vývoje, naplňuje myšlenku čínského učence Lao-c'. Bém citoval myšlenku tohoto učence, podle níž příjemná slova nebývají pravdivá a pravdivá slova nebývají příjemná.