Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britské banky čekají velké změny, oddělí retailové bankovnictví od investičního

Britské banky čekají velké změny, oddělí retailové bankovnictví od investičního

20.12.2011 9:17
Autor: ČTK

Británie schválila jeden z klíčových návrhů, který má zajistit komplexní změnu fungování tamního bankovního systému. Na návrh Nezávislé komise pro bankovnictví (ICB) země podle jasně daných pravidel oddělí retailové bankovnictví od investičního, čímž chce účinněji chránit zájmy daňových poplatníků v případě, že by se objevila nová krize. Banky proti této změně dlouho bojovaly.

"Vláda oddělí retailové a investiční bankovnictví přes jasně definovanou zeď," oznámil v parlamentu ministr financí George Osborne. Vláda tak schválila plán, který už v září navrhla právě ICB. Ta rovněž požaduje, aby základní kapitál bank činil alespoň deset procent z celkových aktiv. Kromě toho by finanční ústavy měly držet sedm až deset procent kapitálu ve formě takzvaných intervenčních bondů.

Změny počítají také s existencí limitů, které určí, jakou část peněz v retailové součásti mohou banky použít pro účely investičního bankovnictví. Takový krok ale podle agentury Reuters bankám zvýší náklady na provoz, což je i důvod, proč se banky změně tolik bránily. Většinou uváděly, že to pro ně bude znamenat více administrativy.

"Je důležité vědět, že tato zeď nezabrání krachům bank. Znamená ale, že když se banky dostanou do problémů, tak ty prvky bankovního systému, které jsou nezbytné pro rodiny, firmy a celou ekonomiku, mohou pokračovat, aniž by bylo nutné se obracet na daňové poplatníky," řekl Osborne.

Vláda komisi ICB zřídila v reakci na úvěrovou krizi let 2007 a 2008. Británie tehdy musela zachraňovat několik bank, zestátnila například banku Northern Rock. Finančním ústavům Lloyds a Royal Bank of Scotland poskytla masivní injekci ve výši 66 miliard liber (asi dva biliony Kč).


Váš názor
  • konečně.....
    20.12.2011 14:44

    přesně o tohle jde...Bravo tleskám! jde o to aby někdo s mlíkem na bradě z Oxfordu nemohl rozfofrovat v investičním kasínu celou penzi paní Jonesové.... Pokud by vyhrát, tak bere prémii, pokud ne- tak je to tak fatální průšvih, že ho musí lepit společné peníze a Jonesová jen valí bulvy..... kdo si chce hrát v casinu tak může, ale pěkně za svoje a s plnou palbou rizika.
    TOM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data