Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko prodalo poukázky při prudkém poklesu výnosů. Poptávka zůstává před zítřejším krokem ECB silná

Španělsko prodalo poukázky při prudkém poklesu výnosů. Poptávka zůstává před zítřejším krokem ECB silná

20.12.2011 11:36
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělské dluhopisy nadále lákají silnou poptávku investorů. V dnešní aukci prodala země 3měsíční a 6měsíční obligace v celkovém objemu 5,64 miliard eur nad předem stanoveným maximálním cílem 4,5 mld. EUR. Lze ji tak považovat za druhou úspěšnou poté, co Španělsko minulý čtvrtek prodalo dluhopisy se splatností od pěti do deseti let za více než 6 miliard eur nad cílem 3,5 mld. EUR při nižších výnosech.

Ještě výraznější pokles nákladů na financování španělského dluhu byl patrný dnes. Země prodala 3měsíční pokladniční poukázky za 3,72 miliardy eur při průměrném výnosu 1,735 % oproti výnosu 5,11 % v listopadu. Poptávka přitom převýšila nabídku 2,86násobně (2,85 v listopadu). Zbylý objem, 1,92 miliardy eur, upsalo Španělsko v 6měsíčních poukázkách, přičemž průměrný výnos propadl na 2,53 % z 5,227 % v listopadové aukci a bid-to-cover klesl na 4,06 z 4,92.

Zvýšený optimismus investorů pramení především z očekávání tendru na tříleté úvěry bankám, který má ECB spustit zítra a poskytnout jeho prostřednictvím levné půjčky v objemu asi 614 miliard eur. Obecně se má za to, že banky likviditu využijí na nákup dluhopisů zadlužených zemí eurozóny. Uvolnit obavy z udržitelnosti španělského dluhu pomohl také nástup rozpočtově odpovědnější středopravé vlády, která vystřídala předchozí socialistickou.

Španělsko je podobně jako Itálie s ohledem na obavy z šíření dluhové krize pod drobnohledem finančních trhů, jeho situace je však zřetelně lepší. Státní dluh země je mírně nad 60 procenty hrubého domácího produktu, zhruba poloviční proti Itálii. Španělské vládě se také do tohoto roku zřejmě podaří snížit rozpočtový deficit k plánovaným 6,5 procenta HDP z 11,2 procenta v roce 2009 a nová vláda pravého středu slibuje další úspory výdajů a reformy.
 


(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  •  
    20.12.2011 12:23

    No vida, jen co to sorosoviny prestaly hrotit tak jsou vynosy na polovine. Jsem zvedav co na to media v US... zase hledat novou krizi ... pred vanocema ...
    mart
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC