Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Bank: Cykly se budou zase zkracovat; končí zlaté období a začíná doba temna

Deutsche Bank: Cykly se budou zase zkracovat; končí zlaté období a začíná doba temna

20.12.2011 13:34, aktualizováno: 20.12. 14:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Stratég Deutsche Bank Jim Reid a jeho tým nám ke konci roku představili své názory na to, jak se bude vyvíjet příští rok. K tomu přidali úvahy o tom, že kratší ekonomické cykly budou stále častější.

Podle stratéga není nemožné, že se rok 2012 zapíše do historie jako rok, kdy se rozpadla eurozóna. Nebo se alespoň svému rozpadu značně přiblížila. Alternativou je „dramatický růst rozvahy ECB. Ta by tím uvolnila tlak vyvolaný vysokým dluhem, který finanční trhy nemají velkou chuť dále refinancovat. Tlaky by mohly růst již na počátku roku, a pokud ECB skutečně zvýší svou agresivitu, obavy trhů by mohly mírně polevit. Široce plánované utažení fiskální politiky bude ale znamenat, že recese s postupem roku nabere na intenzitě.

Deutsche Bank pak poukazuje na to, že v minulosti býval ekonomický cyklus mnohem kratší, jen v posledních několika desetiletích přišlo několik dlouhých cyklů. Následující graf ukazuje počet měsíců, během kterých v každém cyklu americké ekonomiky od roku 1854 probíhala expanze:

db


Vyznačena je i průměrná doba trvání expanze a „zlatý věk“, který přinesly tři supercykly mezi lety 1982 – 2007.

Jejich dlouhá fáze expanze byla ale podle Deutsche Bank výjimečná, odrážela totiž zejména téměř 30 let postupného poklesu inflace, který změnil chování cyklů. Vládní sektor západních ekonomik totiž využil poklesu inflace k tomu, aby „do ekonomiky pumpoval peníze a použil fiskální stimulaci, kdykoliv se objevil nějaký ekonomický problém“. Tyto agresivní intervence povzbuzovaly důvěru ve schopnosti vlád, spolu s neustále klesajícími sazbami pak vedly k růstu dluhu na dříve nemyslitelné úrovně.

Toto období ale podle Deutsche Bank končí a vstupujeme do doby temna, kdy nejsou k dispozici tradiční nástroje. Vlády narazily na své fiskální limity a sazby jsou u nuly. Západní ekonomiky se blíží k pasti likvidity a tištění peněz tak nemá okamžitý efekt podobný tomu, co vyvolávalo snížení sazeb během cyklu zadlužování. Cykly se tak budou opět zkracovat. Co se týče roku 2012, není to dobrá zpráva.

(Zdroj: FTAlphaville)


Váš názor
 • Základní atributy fašistického státu
  20.12.2011 14:06

  Jaké jsou základní atributy fašistického státu? Zákony umožňující vazbu a věznění po neomezeně dlouhou dobu, bez obvinění a bez soudu. USA celé roky po milimetrových krůčcích směřovala k fašistickému režimu, minulý týden však byl odhlasován zákon viz výše. Tzn. pro fašisticky smýšlející kliku jak se zdá nastává zlatá doba a pro prostý lid doba temna. Všeobecné rozšíření Free Energy produktů způsobí dobu temna pro banky a část investorů a zlatou éru pro lid prostý. Takže v souhrnu takový "koktejl".
  Detective
 •  
  20.12.2011 13:45

  Řekla DB.Ta DB ,která rozházela miliardy eur v Las Vegas. I na takové máme dávat 90 miliard? http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/139804-deutsche-bank-patri-k-nejvetsim-investorum-v-las-vegas/
  ?
  • Mícháš zrno s plevami
   21.12.2011 8:49

   Pokud DB investovala špatně, svědčí to neefektivní vnitřní struktuře, ale neříká to nic o kvalitě jejích analytiků. Vyjadřuj se k obsahu článku a ne k jeho autorovi.
   • Re: Mícháš zrno s plevami
    23.12.2011 15:19

    Tak tomu fakt nerozumím: Kvalita analytiků je OK a za špatné investice analytici nemůžou, ale může za to struktura. Tak to je fakt úchylný :-) Ale rozumím ti, kdyby za to mohl analytik, tak ho vyhodí, strukturu vyhodit nemůžou ... Vždy je třeba problém přesunout z konkrétních lidí na nekonkrétní imaginární věci. Jinak nepřežiješ ...
    Oliwer
  • ta věta se mi páčí .-)
   20.12.2011 13:51

   Banka údajně nemá v úmyslu se v této oblasti dlouho angažovat. - - - No jasně, jen co jim pošleme finanční pomoc, tak to v Las Vegas zabalí... Fakt na šibenice.
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data