Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europoslanci navrhli výrazněji seškrtat emisní povolenky od roku 2013, ceny emisí vylétly až o 32 % (+komentář)

Europoslanci navrhli výrazněji seškrtat emisní povolenky od roku 2013, ceny emisí vylétly až o 32 % (+komentář)

20.12.2011 15:26, aktualizováno: 20.12. 16:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí dnes těsnou většinou podpořil návrh, který by Evropské komisi umožnil v letech 2013 až 2020 výrazněji snižovat počty vydávaných emisních povolenek. Snahou návrhu je zachránit hroutící se trh povolenek, jejichž cena se letos propadla o více než 60 procent a z hlediska snižování emisí už je zcela bezvýznamná. Zpráva poslala ceny emisních povolenek strmě vzhůru a o více než 3,3 procenta se vzedmuly i akcie společnosti ČEZ, který má díky výjimce dostávat povolenky z části zdarma i po roce 2013.

„Ceny povolenek CO2 jsou součástí ceny elektřiny, proto by základní futures kontrakty na německém i českém trhu měly růst spolu s nimi. ČEZ by měl z růstu cen povolenek profitovat, jelikož v roce 2013 musí nakupovat „pouze“ 30 procent své potřeby emisních povolenek (mimo export) a tato část by se měla následně každoročně zvyšovat až na 100 procent v roce 2020,“ uvedl ke zprávě Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.

Návrh předpokládá, že počet vydávaných povolenek se ve třetí fázi systému obchodování do roku 2020 sníží proti dosavadnímu předpokladu celkem o osm procent, což je asi 1,4 miliardy povolenek. Podle nynějších pravidel se má nabídka povolenek v letech 2013 až 2020 snižovat o 1,74 procenta ročně, zatímco návrh předpokládá snižování ročním tempem 2,25 procenta.

Snížení počtu vydávaných povolenek by zvýšilo jejich cenu. Ta klesla z letošního maxima nad 17 eury za tunu až na rekordní minimum 6,30 eura (zhruba 160 Kč) z minulého týdne. Trh dnes zareagoval na schválení návrhu zvýšením ceny až o 32 procent, když po poledni stála emisní povolenka pro prosince příštího roku na 9,75 eura.

„Tento cenový skok je možná mírně přehnanou reakcí trhu, který byl vyhladovělý po pozitivních zprávách,“ komentoval dnešní obrat na trhu Konrad Hanschmidt, analytik New Energy Finance. Výsledek hlasování výboru parlamentu totiž podle něho není až takovým posunem, jak by napovídal cenový skok.

Kvůli nízké ceně povolenek ztrácel v poslední době jejich trh význam, protože výrobci elektrické energie a průmyslové podniky nijak nemotivuje ke snižování emisí skleníkových plynů. Minimální úroveň, která nutí výrobce ke snižování emisí, se odhaduje na 20 eur za tunu. Na prudký propad cen reagovali investoři, zástupci zelené lobby a někteří zákonodárci výzvami ke změně systému obchodování.

O návrhu bude nyní hlasovat nadřízený výbor EP pro průmysl a hlasování celého parlamentu se čeká někdy v dubnu. Na nové legislativě se ale musí shodnout všech 27 zemí Evropské unie, takže kterákoli z nich jej může vetovat.

Analytici UBS dnes k návrhu europoslanců uvedli, že vidí „téměř nulovou šanci“, že by tato iniciativa mohla projít až do podoby zákona. Národní vlády totiž podle nich zřejmě nebudou ochotny podpořit toto utažení politiky kontroly emisí, které by omezilo jejich průmysl.

Evropská komise rozdělila mezi členské země emisní kvóty, po jejichž překročení se musí kupovat povolenky, podle předpokladů stabilního ekonomického růstu. Evropa se však zřejmě v nejbližší době propadne do recese, takže povolenek bude na trhu stále větší přebytek, což bude bez zásahu shora jejich ceny srážet dál dolů.

Nynější propad cen emisních povolenek na nové rekordy je podle analytiků pro trh další z řady ran. Pověst trhu v minulosti podkopávaly daňové podvody, krádeže, opakované cenové propady a sporné přínosy pro životní prostředí.

Švýcarský bankovní gigant UBS minulý měsíc ve zprávě pro klienty podle médií uvedl, že evropské spotřebitele stál systém obchodování s povolenkami zejména na cenách elektřiny už zhruba 210 miliard eur (5,3 bilionu Kč), avšak jeho vliv na snižování emisí byl "téměř nulový". Pokud by se tato suma vynaložila k nahrazení evropských elektráren s nejvyššími emisemi, snížilo by to objem emisí o 43 procent, spočítala UBS. Podle německého ústavu DIW dokonce tento systém povzbudil v Německu k výstavbě nových uhelných elektráren, čili k opaku toho, k čemu byl určen.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, UBS)


Váš názor
  • Pan analytik
    21.12.2011 0:12

    Pokud si pan Sýkora skutečně myslí, že si ČEZ v roce 2013 bude muset koupit pouze 30 % své potřeby povolenek, pak jeho analytická práce věru nestojí ani za příslovečnou fajfku tabáku. Slovutný pan analytik zjevně analyzuje firmy podle novinových titulků, příslušnou směrnici o emisním obchodování neviděl ani z rychlíku, o návazných nařízeních, guidelinech a podobných věcech nemá páru a sledováním následného vývoje při přidělování povolenek včetně stránek MŽP se zbytečně nezatěžuje. Je to zkrátka pašák, až budu chtít o nějaké prachy přijít, určitě se budu řídit jeho radou.
    Skeptik
Aktuální komentáře
26.09.2021
8:56Víkendář: U dlouhých hodin v práci skutečně platí, že méně je více
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data