Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O českém chovu kaprů ve vaně

O českém chovu kaprů ve vaně

22.12.2011 9:58
Autor: Tomáš Sequens, KŠB

Vzpomínám si, že kdysi, před dávnými lety, přijeli do Prahy na výměnný pobyt členové dětského sboru z Helsinek. Všichni z nich tehdy bydleli v rodinách členů našeho pražského pěveckého sboru. Přestože se všichni velmi snažili, aby se mladí Finové u nás cítili jako doma, byli mnozí z nich řádně vyděšení z návštěvy v zemi z východního bloku, o které měli velmi zkreslené představy.

Přestože jsme v zásadě všechny jejich otázky dokázali zodpovědět a všechny pochyby vyvrátit, jeden dotaz jsme uspokojivě vysvětlit nedokázali – to když se nás jednou večer s obavami v hlase zeptali:  „A opravdu běžně chováte ryby doma ve vaně?“

Právní otázky nad skonem kaprů

Každý rok si před vánočními svátky na tuto příhodu vzpomenu a každý rok přemýšlím, nakolik jsou naše zvyky barbarské a odlišné od zvyků v civilizovaném světě. Pravda, když se před Štědrým dnem procházíte po ulicích nebo navštěvujete své známé či příbuzné a sledujete, v jakých podmínkách a jak končí svoji pozemskou pouť mnozí kapříci, je na místě otázka, nakolik a zda vůbec jsou vánoční orgie v souladu s duchem vánočních svátků. A zda by spíš nebylo na místě uplatnit řadu sankčních opatření vyplývajících ze zákona o ochraně zvířat proti týrání; právník se může navíc ptát, jak se postavení vánočních kapříků změní po přijetí nového kodexu občanského práva. Mnohého nakonec napadne, zda by nebylo správné tuto součást Vánoc zakázat. Stejně jako katalánský parlament zakázal v létě tohoto roku koridu. Nejlépe nějakou vyhláškou či zákonem. Nebo by snad bylo lepší iniciovat vydání příslušné směrnice či přímo závazného nařízení EU?

Názory se mohou pochopitelně různit, od frenetického přitakání až po radikální odmítnutí. Dalo by se argumentovat právy zvířat, negativním vlivem na výchovu předškolní mládeže, či naopak nemožností radikálně zasahovat do ústavně zaručeného práva na svobodu podnikání. Přesto však mám za to, že nedůležitější je, zda si chceme do budoucna uchovat naše tradice, či nikoli. Je přece možné zakázat býčí zápasy, kohoutí zápolení, dostihy či rybaření;  pro všechny takové zákazy bychom byli schopni vymyslet spoustu právních argumentů a teoretických právních rozborů. Nakonec bychom však museli zakázat prakticky vše, co odlišuje jednoho od druhého. Jihoevropany od Středoevropanů, Skandinávce od příslušníků balkánských národů – a na konci takového hromadného zakazování by sice nikdo nemohl činit nic, co by se komukoli druhému mohlo zdát zvláštní a podivné, ale všichni bychom byli zoufale stejní, uniformní a nudní.

Myslím tedy, že o Vánocích (ale nejen o nich) bychom se ke všem živým bytostem měli chovat s láskou a pokorou, a to bez ohledu na to, že nám takové chování žádný aktuální právní předpis explicitně nepředepisuje; se zákazy a příkazy, zvláště pokud se týkají našich tradic a zvyků, bychom však měli šetřit jako se šafránem.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba