Aktualizováno Ještě na konci října se Američané mohli radovat z 2,5% mezikvartálního růstu své největší ekonomiky světa ve 3Q, před měsícem se museli po první revizi spokojit již jen s 2 procenty, a dnes přišla ještě nečekaná revize na konečných 1,8 procenta. Stále se sice jedná o devátý růstový kvartál v řadě poté, co se Amerika vymanila z nejtěžší recesi od dob Velké deprese, ale proti očekávání analytiků, kteří dnes čekali potvrzení dosavadního 2% odhadu, jde o negativní překvapení.
Negativně se na konečném číslu podepsal také pokles výdajů ve zdravotnictví o 2,2 mld. USD, výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby byly naopak proti dřívějšímu odhadu vyšší.
Sestupné revize se dnes dočkala i osobní spotřeba, u níž americké ministerstvo obchodu upravilo původní odhad 2,3% růstu na konečných 1,7 procenta. Osobní spotřeba přesto přispěla k celkovému ekonomickému růstu za kvartál do konce září 1,24 procentního bodu (ve 2Q to bylo jen 0,49 p. b. z 1,3% růstu). Pozitivně pro ekonomický růst v dalších obdobích pak vyznívají vyšší investice podniků spolu s propadem zásob.
„Poslední čtvrtletí by mělo být tím nejsilnějším za celý letošní rok,“ uvedl Stuart Hoffman, ekonom PNC Financial Services, který jako jeden z mála analytiků dnešní revizi čekal. „Vyhýbáme se recesi a přetrvávající hlasy o příchodu druhého poklesu jsou mylné,“ dodal.
Pozitivně vyzněla dnes zveřejněná další data z amerického trhu práce, kde týdenní data o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesla proti minulému týdnu z revidovaných 368 tisíc (původně 366 tis.) o 4 tisíce na 364 tisíc - minimum od dubna 2008, zatímco analytici očekávali růst na 380 tisíc. Lepší byl také počet pokračujících žádostí o podporu.
Futures na hlavní akciové indexy na Wall Street po datech přišly o polovinu zisků a rostly již jen o čtvrtinu procenta. Následné otevření burzy vypadalo stejně. Dolar naopak rozšířil své zisky vůči euru a posunul se na denní nejsinější hodnoty u 1,3020 USD/EUR.
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, CNBC)