Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští rok bude o schizofrenii investorů, nesplněných slibech a částečných rovnováhách

Příští rok bude o schizofrenii investorů, nesplněných slibech a částečných rovnováhách

23.12.2011 18:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Rok 2011 začal oživením. Přestože bylo slabé a nevyrovnané, představovalo naději. Dnes stojíme na konci roku, oživení se v mnohých vyspělých ekonomikách zastavuje a někteří investoři dokonce zvažují následky možného rozpadu eurozóny a vývoje, který by byl horší než v roce 2008. Z letošního vývoje si můžeme vzít čtyři hlavní poučení:

Zaprvé, po krizi v letech 2008 – 2009 je světová ekonomika náchylná na ustrnutí v částečných rovnováhách. Ty nejsou ničím novým, známe je z runů na banky či z útoků proti měnovým kurzům. Nyní je jasnější i to, že se týkají rovněž vládního dluhu. Pokud začnou investoři pochybovat o solvenci některé vlády, porostou výnosy jejích dluhopisů a vzdálenost mezi solvencí a defaultem se začne zmenšovat. Pokud pak není zajištěna likvidita, nebezpečí narůstá.

Zadruhé, neúplné kroky ekonomické politiky mohou situaci zhoršit. To bylo patrné poté, co setkání na vysoké úrovni vyústila v sliby, z nichž se naplnila jen polovina. Důvodem je pravděpodobně to, že tato jednání ukázala omezení, kterým dnes politika čelí. Obvykle vycházejí z nesouhlasu mezi jednotlivými zeměmi. Je jasné, že poučka o tom, že „je lepší to zkusit a neuspět, než to nezkusit vůbec“, není vždy pravdivá.

Zatřetí, finanční investoři jsou schizofrenní ohledně fiskální konsolidace a růstu. Reagují pozitivně na zprávy o fiskální konsolidaci, pak ale reagují negativně na to, že vede k pomalejšímu růstu. Podle některých odhadů MMF není potřeba nějak velkých multiplikátorů na to, aby konsolidace a následný nízký růst rizikové spready dluhopisů zvýšila namísto toho, aby je snížila. Konsolidace a snížení dluhu je přitom třeba, mělo by ale jít o maratón, ne o sprint.

Začtvrté, vnímání formuje realitu. Ať již to je správné či ne, koncepční rámce se mění s tím, jak se mění události. A když se tak stane, není cesty zpět; patrné to bylo například u Itálie. Během léta se nic moc nedělo, když ale začala být považována za rizikovou, toto vnímání již nezmizelo. Podobně je tomu s úvahami o rozpadu eurozóny. Jejich vliv již nejde jednoduše vymazat a mnozí investoři se věnují plánům pro případ, že by k rozpadu skutečně došlo.

Není již žádná naděje? To se říci nedá, ale dosáhnout oživení bude těžší, než před rokem. Bude třeba vytvořit důvěryhodné a realistické plány na fiskální konsolidaci a vytvořit likviditu, která eliminuje částečné rovnováhy. Nutné je nejen plány oznamovat, ale i plnit. A všichni, kterých se to týká, budou muset mnohem více spolupracovat.

Autorem je Olivier Blanchard.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university