Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdybychom jen před 15 lety poslouchali ekonomy…

Kdybychom jen před 15 lety poslouchali ekonomy…

22.12.2011 18:02

„Chcete-li se dočkat spokojené a vzkvétající budoucnosti, vždy dávejte pozor na to, co vám říkají ekonomové,“ říká dnes Stephane Deo, hlavní ekonom pro Evropu u švýcarské investiční banky UBS. Důvodem k tomuto sebevědomému komentáři je mu analýza z roku 1996 o životaschopnosti eurozóny při jejím různém složení. Tehdy byl projekt Evropské měnové unie (EMU) teprve ve své druhé fázi a do zavedení společné evropské měny měly uběhnout ještě tři roky.

„Tehdy (v roce 1996) bylo relativně jasné, že míra plnění maastrichtských kritérii, politická flexibilita a vyhlídky reálné ekonomiky rozdělovaly sedmnáctku zemí (EU-17),“ vzpomíná dnes hlavní ekonom UBS pro evropský kontinent. „Optimální byl v té době vstup pětice, nebo možná šestice zemí,“ dodává Deo.

Podle zmiňované 15 let staré analýzy banka tehdy radila, aby budoucí eurozónu tvořilo pouze Německo, Rakousko, Holandsko, Francie a Lucemburku s tím, že „s určitou dávkou charity“ a přimhouřením oka vůči úrovni zadlužení byla představitelná i účast Belgie. Argumenty podpírající celkové doporučení analýzy UBS sumarizuje následující Vennův diagram. Pro zařazení do EMU zde hovoří tři různé důvody – finanční, politická a ekonomická konvergence zemí.

eurozóna dle UBS 1

A jak to vše mohlo dopadnout, kdybychom se při dalším stádiu ekonomické a politické integrace Evropy řídili doporučeními ekonomů UBS? Následující graf to hezky ukazuje pomocí rozdílu mezi ročním růstem ekonomik nejslabších a nejsilnějších členů hypotetické eurozóny s v roce 2006 diskutovanými 17 členy, nebo ideálně doporučované 6členné měnové unie.

eurozóna dle UBS 2

Zatímco rozdíly v případě EU-17 jsou obrovské a nezvladatelné společnými mechanismy a naznačují zcela nefunkční měnovou unii, v případě spolku nazývaného třeba „Euro 6“ je rozdíl mezi růstem nejslabšího a nejsilnějšího článku v průběhu doby téměř neměnný a natolik nízký, že by podle ekonomů nebyl problém zvládnout jej s jednotnou úrokovou sazbou stanovovanou společnou centrální bankou a jedním směnným kurzem.

(Zdroj: UBS, Euroskop, ZeroHedge)


Váš názor
  • ...
    23.12.2011 8:32

    http://www.reformy.cz/zpravy/esm-smlouva-dluh/
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university