Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chování ECB a Fedu - nazývejme věci pravými jmény

Chování ECB a Fedu - nazývejme věci pravými jmény

23.12.2011 13:27
Autor: Redakce, Patria Online

Růst velikosti rozvah centrálních bank pokračuje. ECB, Fed a další banky se staly držiteli poslední instance u velké části rizika privátního sektoru, kterého se nikdo jiný nechce ani dotknout. Dramaticky vypadá zejména rekordní poskytnutí likvidity bankám ze strany ECB a pokračující nafukování rozvahy Fedu, které probíhá v rámci swapového programu. Ve skutečnosti jde ale jen o pokračování procesu, který začal již před mnoha měsíci.

Ať už ECB tvrdí, co chce, zdá se, že nemá jinou možnost, než pro stabilizaci krize v eurozóně použít svou rozvahu. Na tom není nic špatného, protože alternativy by byly mnohem horší. Měli bychom ale nazývat věci pravým jménem. Hovoříme tu o významném kvantitativním uvolňování a hranice mezi touto jeho formou a přímou monetizací rozpočtových deficitů se stále více rozmazává. Historický a očekávaný vývoj závazků ECB ukazuje následující graf:

ecbfed

V hrubém vyjádření dosáhla poslední injekce likvidity bankovnímu sektoru 489 miliard eur, jako kolaterál byla použita aktiva, které se stávají stále pochybnější. Část likvidity poskytnuté dříve ale bude ze systému stažena, v čistém vyjádření tak ECB poskytla „pouze” asi 200 miliard eur. K tomu si za poslední týden ECB od Fedu půjčila dalších 28 miliard dolarů, které bankám v eurozóně poskytla také.


Takový objem likvidity vyvolá otázky ohledně hrozby inflace, zejména v Německu. Peněžní multiplikátor v eurozóně (poměr M3 a monetární báze) pravděpodobně klesne, takže k velkému růstu M3 nedojde. Inflace nebude hrozbou až do doby, kdy se růst báze projeví ve zvýšené ochotě bank půjčovat a ve vyšším růstu širších peněz. K tomu může, ale nemusí dojít.

Hrozí ovšem vznik zombie bank podobně jako v Japonsku na počátku 90. let. Volný mezibankovní trh totiž přestává fungovat a s ním i tržní disciplína, která tlačí na chování bank. K tomu roste pravděpodobnost, že bude potřeba rekapitalizovat ECB, pokud přijde default některé ze zemí eurozóny. A klesá důvěryhodnost hranice, kterou ECB nakreslila mezi monetizací vládních deficitů a fungováním coby věřitel poslední instance u bank.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Bilionova zaloba
  4.1.2012 12:49

  jde o ukradene zlato. OX News 134 Billion Dollar in US Bond seized at Italian border http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ttSmZknU9mI byla podana zaloba pacer.gov a zaregistrujete se jako uživatel za osm centů za stránku. jakkmile jste tam, napište „Keenan, Neil" do kolonky „Party Name“ Všimněte si páté položky odshora... 2011-cv-8500, podáno 23.listopadu 2011. To je ono. a ted uvazujte....
  chincila
 • ECB vs. FED
  23.12.2011 17:28

  Existuje někde analýza rozdílů v chování ECB a FEDu? Článek je pouze o ECB. V USA krachoval finanční sektor, v Evropě fin. sektor a země. USA má fiskální federaci a krachující státy řeší federální transfery. V EU v podstatě už také. Musí se tedy přístup ECB k řešení nedůvěry mezi bankami a státy tolik lišit jen kvůli nutnosti použít národních (lokálních) politicky ožehavých řešení s dopady na ty, co to budou řešit (národní politiky)? ECB musí vymyslet něco, co nebude dráždit spořádané věřitele. FED to vymyslel, dokonce na některých záchranách vydělal a pokud vím, peníze vyloženě netisknul a prodělal tak v podstatě pouze na sanaci hypoték, což v Evropě nenastalo. USA kromě bydlení a práce krizi slušně přežily. Nevím, jaký rating má (ne)krachující Florida, ale nikoho to moc nezajímá z hlediska celých USA, nevím, zda privátní sektor půjčuje Floridě, ale asi už dávno ne. Proč to tedy nejde jako v USA nechápu: Chápu článek tak, že ona strmá křivka je pouze predikce a ECB se zatím nenafoukla. Kéž by se už dávno nafoukla ;)
  david
  • Re: ECB vs. FED
   26.12.2011 4:04

   Chci se jen vyjadrit k preispevku Davida o zadluzene Floride.Zaujalo mne to nebot zde uz leta ziju: "The Gross Domestic Product (GDP) of Florida in 2010 was $748 billion. Its GDP is the fourth largest economy in the United States. In 2010, it became the fourth largest exporter of trade goods. The major contributors to the state's gross output in 2007 were general services, financial services, trade, transportation and public utilities, manufacturing and construction respectively. In 2010–11, the state budget was $70.5 billion, having reached a high of $73.8 billion in 2006–07. Chief Executive Magazine name Florida the third "Best State for Business" in 2011." Proto se mi zdalo jeho tvrzeni o zadluzenosti Floridy divne.
   Drakos
   • chyba
    27.12.2011 3:57

    samozřejmě Kalifornie, si to pletu od mala...
    david
 • Nazývejme věci pravými jmény....
  23.12.2011 16:01

  Takže ... makáči v severněji položených krajinách strčily své úspory na důchod do bank a ty je půjčily veselejším jižním nemakáčům. Nedávno to narazilo na strop v celkové výši zadlužení. A jsou jenom 2 možnosti - zotročit ty co to spotřebovali nebo ošidit ty co to financovali, nejlépe inflací a posunem dluhů do větších dálek. Jo a 3. možnost je občanská válka v Evropě. Být politikem nebude brzy žádný med.
  velkyprcek
Aktuální komentáře
9.12.2016
22:00Wall Street pokračovala ve spanilé jízdě; hlavní indexy zavřely na nových maximech
21:14Project Syndicate: Budoucnost řízení migrace
18:44Unavení draci (šest investičních témat pro rok 2017, díl třetí)
17:51Kofola: Pražská burza je prioritou, z varšavské odejdeme
17:38Euro prohlubuje ztráty, nervozita z italských bank se před víkendem vrací  
17:25Summary: Italské banky, Broadcom
17:07Týden na měnách: Menší, ale delší QE  
17:00Praha close – PX stoupal společně se západní Evropou, až na KB banky klesaly
15:13Týden technicky - Trendy pokračují: dolar roste, i ceny akcií. Ropa stále na maximech, zlato stagnuje
15:04Jaký bude rok 2017 na trzích podle Fidelity?
13:45Podaří se na trhu s ropou nastolit rovnováhu? Pokračování v sobotu
13:30České dráhy, a.s. - Společnost České dráhy, a.s. oznamuje zahájení výplaty sedmého úrokového výnosu počínaje dnem 25. ledna 2017
12:29Kuřáci si od května v restauraci nezapálí, rozhodla sněmovna
11:19Evropa směřuje k nejlepšímu týdnu od února i když banky ztrácí
10:53Václav Kmínek: Nízké úroky vybízejí k investicím do kvalitních dividendových titulů  
10:30Po volatilním čtvrtku se trhy konsolidují, euru i jenu zůstávají jejich ztráty  
9:27Český inflační super-skok
9:21Přibližuje skokový růst inflace konec intervencí?
9:05Rozbřesk – Exit z intervencí - domácí inflace versus ECB?
8:58Asie jasný směr Evropě nedává: Jižní Korea odvolala prezidentku, ceny v Číně prudce rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university