Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chování ECB a Fedu - nazývejme věci pravými jmény

Chování ECB a Fedu - nazývejme věci pravými jmény

23.12.2011 13:27
Autor: Redakce, Patria Online

Růst velikosti rozvah centrálních bank pokračuje. ECB, Fed a další banky se staly držiteli poslední instance u velké části rizika privátního sektoru, kterého se nikdo jiný nechce ani dotknout. Dramaticky vypadá zejména rekordní poskytnutí likvidity bankám ze strany ECB a pokračující nafukování rozvahy Fedu, které probíhá v rámci swapového programu. Ve skutečnosti jde ale jen o pokračování procesu, který začal již před mnoha měsíci.

Ať už ECB tvrdí, co chce, zdá se, že nemá jinou možnost, než pro stabilizaci krize v eurozóně použít svou rozvahu. Na tom není nic špatného, protože alternativy by byly mnohem horší. Měli bychom ale nazývat věci pravým jménem. Hovoříme tu o významném kvantitativním uvolňování a hranice mezi touto jeho formou a přímou monetizací rozpočtových deficitů se stále více rozmazává. Historický a očekávaný vývoj závazků ECB ukazuje následující graf:

ecbfed

V hrubém vyjádření dosáhla poslední injekce likvidity bankovnímu sektoru 489 miliard eur, jako kolaterál byla použita aktiva, které se stávají stále pochybnější. Část likvidity poskytnuté dříve ale bude ze systému stažena, v čistém vyjádření tak ECB poskytla „pouze” asi 200 miliard eur. K tomu si za poslední týden ECB od Fedu půjčila dalších 28 miliard dolarů, které bankám v eurozóně poskytla také.


Takový objem likvidity vyvolá otázky ohledně hrozby inflace, zejména v Německu. Peněžní multiplikátor v eurozóně (poměr M3 a monetární báze) pravděpodobně klesne, takže k velkému růstu M3 nedojde. Inflace nebude hrozbou až do doby, kdy se růst báze projeví ve zvýšené ochotě bank půjčovat a ve vyšším růstu širších peněz. K tomu může, ale nemusí dojít.

Hrozí ovšem vznik zombie bank podobně jako v Japonsku na počátku 90. let. Volný mezibankovní trh totiž přestává fungovat a s ním i tržní disciplína, která tlačí na chování bank. K tomu roste pravděpodobnost, že bude potřeba rekapitalizovat ECB, pokud přijde default některé ze zemí eurozóny. A klesá důvěryhodnost hranice, kterou ECB nakreslila mezi monetizací vládních deficitů a fungováním coby věřitel poslední instance u bank.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
 • Bilionova zaloba
  4.1.2012 12:49

  jde o ukradene zlato. OX News 134 Billion Dollar in US Bond seized at Italian border http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ttSmZknU9mI byla podana zaloba pacer.gov a zaregistrujete se jako uživatel za osm centů za stránku. jakkmile jste tam, napište „Keenan, Neil" do kolonky „Party Name“ Všimněte si páté položky odshora... 2011-cv-8500, podáno 23.listopadu 2011. To je ono. a ted uvazujte....
  chincila
 • ECB vs. FED
  23.12.2011 17:28

  Existuje někde analýza rozdílů v chování ECB a FEDu? Článek je pouze o ECB. V USA krachoval finanční sektor, v Evropě fin. sektor a země. USA má fiskální federaci a krachující státy řeší federální transfery. V EU v podstatě už také. Musí se tedy přístup ECB k řešení nedůvěry mezi bankami a státy tolik lišit jen kvůli nutnosti použít národních (lokálních) politicky ožehavých řešení s dopady na ty, co to budou řešit (národní politiky)? ECB musí vymyslet něco, co nebude dráždit spořádané věřitele. FED to vymyslel, dokonce na některých záchranách vydělal a pokud vím, peníze vyloženě netisknul a prodělal tak v podstatě pouze na sanaci hypoték, což v Evropě nenastalo. USA kromě bydlení a práce krizi slušně přežily. Nevím, jaký rating má (ne)krachující Florida, ale nikoho to moc nezajímá z hlediska celých USA, nevím, zda privátní sektor půjčuje Floridě, ale asi už dávno ne. Proč to tedy nejde jako v USA nechápu: Chápu článek tak, že ona strmá křivka je pouze predikce a ECB se zatím nenafoukla. Kéž by se už dávno nafoukla ;)
  david
  • Re: ECB vs. FED
   26.12.2011 4:04

   Chci se jen vyjadrit k preispevku Davida o zadluzene Floride.Zaujalo mne to nebot zde uz leta ziju: "The Gross Domestic Product (GDP) of Florida in 2010 was $748 billion. Its GDP is the fourth largest economy in the United States. In 2010, it became the fourth largest exporter of trade goods. The major contributors to the state's gross output in 2007 were general services, financial services, trade, transportation and public utilities, manufacturing and construction respectively. In 2010–11, the state budget was $70.5 billion, having reached a high of $73.8 billion in 2006–07. Chief Executive Magazine name Florida the third "Best State for Business" in 2011." Proto se mi zdalo jeho tvrzeni o zadluzenosti Floridy divne.
   Drakos
   • chyba
    27.12.2011 3:57

    samozřejmě Kalifornie, si to pletu od mala...
    david
 • Nazývejme věci pravými jmény....
  23.12.2011 16:01

  Takže ... makáči v severněji položených krajinách strčily své úspory na důchod do bank a ty je půjčily veselejším jižním nemakáčům. Nedávno to narazilo na strop v celkové výši zadlužení. A jsou jenom 2 možnosti - zotročit ty co to spotřebovali nebo ošidit ty co to financovali, nejlépe inflací a posunem dluhů do větších dálek. Jo a 3. možnost je občanská válka v Evropě. Být politikem nebude brzy žádný med.
  velkyprcek
Aktuální komentáře
18.10.2017
9:12Rozbřesk: Startuje 19. sjezd čínských komunistů. Dow Jones zdraví z 23.000 bodů
8:55Ke slovu přicházejí výsledky, burzy v Evropě by měly zamířit vzhůru  
8:27Průměrná sazba hypoték v září stoupla na 2,04 procenta. Málo kvalitních nemovitostí i ČNB?
6:48Co by spustilo dluhovou krizi vyspělých zemí? Nejspíše ropa
17.10.2017
22:13Dow Jones se podíval nad 23.000 bodů a eurodolar pod 1,18. Výsledky dohnaly Netflix
20:10Pokud mají obnovitelné zdroje tak zářnou budoucnost, proč valuace solárních akcií padají?
18:15Růst pražské burzy v úterý vedly Erste či ČEZ
17:04Na překvapivě dobrou notu. Jak čte analytik Patrie výsledky Goldman Sachs?
17:00Investiční den s Patrií: Další třesk čekám z dluhového trhu, říká analytik Soták
16:53Dolar sílí proti měnám i drahým kovům  
15:39Morgan Stanley obstála vůči těžkým trhům i dobrým výsledkům loňska (komentář analytika)  
15:32Americký průmysl naplnil očekávání a odrazil se vzhůru
14:34Tržby i zisk Goldman Sachs vyšší než se čekalo, obavy z FICC překonány
13:53Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o výplatě úrokových výnosů
13:24Zisk i tržby Morgan Stanley nad odhady, přesto povzdech nad těžkými trhy
12:43Tahle země není pro mladý: italská mládež v hospodářské krizi
12:08Nálada německých investorů je na vzestupu, ukázal respektovaný ZEW index
11:43České firmy jsou nejoptimističtější ve střední Evropě
11:19Proč se vlastně tak urputně snažit o dosažení 2 % inflace?
11:13Evropské indexy mírně ztrácejí, Airbus +3 % díky vstupu do kanadského Bombardieru  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb