Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
SANEP: Téměř tři čtvrtiny Čechů stojí za přímou volbou prezidenta

SANEP: Téměř tři čtvrtiny Čechů stojí za přímou volbou prezidenta

28.12.2011 15:10
Autor: Redakce, Patria Online

Téměř tři čtvrtiny obyvatel České republiky jsou spokojeni se schválením přímé volby prezidenta, pro niž v první polovině prosince tohoto roku hlasovala ústavní většina poslanců, vyplývá z průzkumu společnosti SANEP. Většinová podpora přímé prezidentské volby dle průzkumu může souviset s reakcí na předchozí dvoje parlamentní volby prezidenta republiky, které byly médii a širokou veřejností kritizovány za její nedůstojný průběh. Přímá volba hlavy státu rovněž posiluje přímou demokracii, po jejímž posilování, jak ukázaly dřívější průzkumy společnosti SANEP, domácí veřejnost volá a to zejména vinou neuspokojivé a dlouhodobě kritizované politické úrovně na domácí politické scéně. Mezi kandidáty na prezidentský post, které domácí populace nejvíce preferuje, figurují veřejností respektované osobnosti jako Jan Švejnar, Jan Fischer nebo Petr Pithart.

Se schválením přímé volby prezidenta v PSP ČR je spokojena výrazná většina respondentů (74,5%), kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Lze tak říci, že Češi zavedení tohoto prvku přímé demokracie jednoznačně podporují. V květnovém průzkumu společnosti SANEP pak podporovalo přijetí přímé volby 76,7% dotázaných.

S názorem Václava Klause, který v souvislosti se schválením přímé volby prezidenta prohlásil, že „Přímá volba je fatální chyba, fatální omyl, populismus“ nebo že se zákonodárci zachovali účelově, a tak když nemohli lidem přinést něco pozitivního, tak je nechají zvolit prezidenta, nesouhlasí více jak polovina dotázaných (55,3%).

Drtivá většina respondentů (75,1%) rovněž považuje přímou volbu prezidenta za jednoznačný přínos, a to bez ohledu na fakt, že tato forma volby nemá v historii České republiky obdoby. Důvodem takto masivní podpory přímé volby mohou být poslední dvoje prezidentské volby, v nichž média, politologové a veřejnost kritizovala jejich nedůstojný průběh.

Podle mínění 52,9% respondentů si Češi za svého prezidenta dokáží v následujících volbách v roce 2013 vybrat respektovanou a důstojnou osobnost. To do jisté míry dokazuje i květnové šetření společnosti SANEP, podle kterého by nejvíce respondentů (20,4%) hlasovalo pro Jana Švejnara.

Internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 19. – 25. prosince 2011 na vybrané skupině 12.941 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 200 tisíc registrovaných uživatelů 23.530 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  •  
    28.12.2011 15:29

    Já jsem pro Kájinka. Morálně odpovída vrcholným politikům, a hlavně absolvuje vysokou přípravku na prezidenta.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university