Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zamíchají investoři z rozvíjejících se zemí akciovými trhy?

Jak zamíchají investoři z rozvíjejících se zemí akciovými trhy?

30.12.2011 17:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Domácnosti v rozvíjejících se ekonomikách postupně dosahují příjmů, které jim umožňují nákup finančních aktiv. Stávají se tak mocnou skupinou investorů, jejíž volba bude ovlivňovat světovou poptávku po jednotlivých investičních aktivech a schopnost podniků získávat v jednotlivých odvětvích kapitál pro svůj rozvoj. Vliv bude mít i na odolnost jednotlivých ekonomik ve světě a na návratnost, kterou u svých aktiv dosáhnou ostatní investoři.

Během posledních deseti let rostl objem finančních aktiv v držení investorů z rozvíjejících se ekonomik trojnásobným tempem ve srovnání s růstem aktiv držených rozvinutými zeměmi. Na konci současného desetiletí by měl podíl investorů z rozvíjejících se ekonomik na globálním finančním bohatství dosáhnout 36 %. Jejich chování se přitom oproti investorům z rozvinutých ekonomik liší. Ti obvykle drží 30 – 40 % svých aktiv v akciích, jejich protějšky z rozvíjejících se ekonomik ale drží tři čtvrtiny aktiv na vkladových účtech. Význam akcií roste i v jejich případě, jedná se však o pomalý proces. Je tedy pravděpodobné, že dojde ke globálnímu posunu finančních aktiv od akcií směrem ke vkladům a pevně úročeným instrumentům. Podíl akcií na globálních aktivech by tak mohl klesnout z 28 % dosažených v roce 2010 na 22 % v roce 2020.

Rozvinutá kultura investic do akcií vyžaduje důvěryhodný a transparentní trh se silnou ochranou malých investorů. K tomu je zapotřebí snadného přístupu na trh. Rozvíjející se ekonomiky mohou mít již nyní pravidla a regulaci trhu, jejich dodržování je ale často nespolehlivé. Tam, kde jsou splněny nutné podmínky, nastane posun k akciím díky snaze o dosažení vyšší návratnosti. Celková poptávka po akciích bude přitom v následujících deseti letech zaostávat za jejich nabídkou; tento rozdíl bude největší právě v rozvíjejících se ekonomikách. V USA a v několika dalších rozvinutých zemích naopak poptávka po akciích převýší jejich nabídku. Pro Evropu to však pravděpodobně neplatí.


(Zdroj: McKinsey Global Institute)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data