Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jeden na rozloučenou, začíná rok změn

Jeden na rozloučenou, začíná rok změn

30.12.2011 18:14

Nápad na poslední sloupek tohoto roku mi vnukly Hospodářské noviny, které přišly s deseti grafy vystihujícími rok 2011. Volba grafů na jednu stranu nepřekvapila, na stranu druhou bych prezentované obrázky vnímal spíše jako klíčové detaily. Evidentně jsem se mýlil, když jsem po přečtení nadpisu čekal alespoň v jednom případě něco podobného, jako je následující graf:

rok

Jde o míru nezaměstnanosti ve vyspělých ekonomikách, která se až na výjimky drží na vysokých, až velmi vysokých úrovních. Situace se navíc často zhoršuje.

Proč zrovna toto téma? Jednoduše proto, že pokud od dobře fungující ekonomiky čekáme jednu jedinou věc, je to smysluplná práce. To znamená práce pro ty, kteří chtějí pracovat. Práce za odpovídající odměnu, jejíž výsledky jsou ostatními poptávány (v konceptu smysluplné práce tak vidím jak nabídkovou, tak poptávkovou stranu problému).

Mohlo být samozřejmě hůře, ale rok 2011 byl v uvedeném ohledu z těch zlých. Nakreslit hranici přirozené míry nezaměstnanosti je zejména po krizi, která měla i strukturální rysy, ošidné. Buďme pesimisty - dejme tomu, že se pohybuje až někde mezi 6 – 7 %. Jen Německo a Japonsko, tedy dvě dosti specifické ekonomiky, se mohou těšit nezaměstnaností pod touto úrovní. Zbytek řeší pradávnou ekonomickou hádanku snížení nadměrné nezaměstnanosti. Ta je nyní ještě palčivější o to, že musíme splácet dluhy. Jak ukazuje graf, zdaleka to ale nefunguje tak jednoduše, že utáhneme opasky, zabereme ještě víc a dluhy splatíme.

Když jsem si rychle prošel nadpisy mých letošních sloupků, často šlo o seznam toho, co se pokazilo, či se ještě může pokazit. Myslím, že v současné globální ekonomické situaci to je do značné míry nevyhnutelné. Konec konců již delší dobu je hlavním investičním tématem „zachování hodnoty kapitálu“. Život jako celek je ale této ekonomicko – investiční minivýseči na hony vzdálen. A mám za to, že v roce 2012 to bude platit ještě více. Čeká nás rok změn.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data