Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: ČR poslala EK podklady pro testy jaderných elektráren. Jsou robustní, ujišťují SÚJB i ČVUT

ČEZ: ČR poslala EK podklady pro testy jaderných elektráren. Jsou robustní, ujišťují SÚJB i ČVUT

2.1.2012 15:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) předal Evropské komisi Národní zprávu o provedených zátěžových testech na českých jaderných elektrárnách. Pro tu dodal na konci října podklady ČEZ, podílel se na ní Ústav jaderného výzkumu v Řeži či ČVUT. Zprávu podrobí EK zkoumání mezinárodními experty na jadernou energetiku. Výsledky evropských zátěžových testů budou pro všechny země EU oznámeny v polovině roku 2012.

Hodnocení dle ČEZ potvrdilo odolnost elektráren a neodhalilo žádnou bezpečnostní vadu, která by vyžadovala neodkladné řešení. „V analýzách odborníci hodnotili odolnost Temelína i Dukovan vůči velmi málo pravděpodobným vnějším vlivům. Posuzovali například, jak se obě elektrárny vypořádají s nadprojektovým zemětřesením, mrazy s teplotami -46 °C trvajícími celý měsíc nebo dlouhodobými vedry, při kterých rtuť teploměru dosahuje 46 °C. Došlo i na vodu – posuzovalo se, co udělá s Temelínem desetitisíciletá povodeň na nedaleké Vltavě vzniklá protržením hráze lipenské přehrady nebo dešťové přívaly přesahující maxima posledních deseti tisíc let,“ uvádí ČEZ. „Projekty obou elektráren jsou velmi robustní a s rezervou odolají i těmto extrémním přírodním vlivům,“ rekapituluje závěr zpráv k tématu přírodních vlivů Vladimír Hlavinka, člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize výroba. „Výsledek zátěžových testů odpovídá i naší filosofii aktivního přístupu k bezpečnosti jaderných elektráren, kdy kontinuálně prověřujeme a vylepšujeme jejich projekty. Na základě vlastních hodnocení či doporučení mezinárodních prověrek jsme již v minulosti realizovali desítky vylepšení na obou elektrárnách,“ dodal Hlavinka.

Podle zprávy je také výcvik personálu elektráren na vysoké úrovni. Zaměstnanci obou elektráren pravidelně trénují zvládání různých nestandardních stavů včetně řešení nadprojektových havárií.

V bezpečnostních analýzách, které byly podkladem pro vypracování závěrečných zpráv, odborníci záměrně nechávali selhávat bezpečnostní systémy včetně jejich dalšího jištění a hodnotili, jak bloky vážné situace zvládnou. „Vše samozřejmě probíhalo na základě bezpečnostních studií a inženýrských výpočtů. O reálné testování opravdu nešlo. Z výsledků nám vyplynuly příležitosti k dalšímu zvýšení odolnosti i vůči extrémně málo pravděpodobným scénářům a nepředvídaným podmínkám,“ pokračuje Hlavinka.
Nová opatření se budou týkat i dalších posílení bezpečnostních zařízení. Bloky na Temelíně budou například vybaveny dalším záložním zdrojem elektrického napájení. Mobilní dieselgenerátory tak budou jedenáctou možností zajištění elektrického napájení. Posílí se i systém na likvidaci vodíku v kontejnmentu. Tzv. rekombinátory brání jeho nahromadění v koncentraci, která je se vzduchem výbušná. „Máme k dispozici rekombinátory, které zvládnou projektové havárie. Jejich počet zvýšíme i pro nadprojektové havárie,“ naznačuje další opatření ředitel elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Posilovat systém na likvidaci vodíku v kontejmentu budou i Dukovany. I zde se počet rekombinátorů zvýší na počet pro nadprojektové havárie. „V elektrárně Dukovany dokončíme rozpracované projekty k dalšímu zvýšení odolnosti proti zemětřesení a důležité je i dopracování postupů pro nadprojektové havárie a jejich procvičení. Obdobně to od roku 2007 děláme s procvičováním situace nadprojektového blackoutu lokality,“ komentuje další opatření ředitel elektrárny Dukovany Tomáš Žák.

(Zdroj: ČEZ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university