Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrá zpráva na úvod – čeká nás zřejmě rok, na kterém se bude dát vydělat

Dobrá zpráva na úvod – čeká nás zřejmě rok, na kterém se bude dát vydělat

3.1.2012 17:41
Autor: Anonymní Investor, ???

Rok 2012 bude pro investory i obchodníky zřejmě dobrý. Jelikož se stále nacházíme v celkem turbulentním období a nic nenasvědčuje tomu, že by to brzy mělo skončit, trhy budou oplývat vysokou volatilitou. A to je výborná zpráva, protože vůbec nejhorší je, když se nic neděje, trh nikam nesměřuje a objemy jsou mizerné.

Pozitivní sentiment, který zatím provází úvodní týden roku, není nic, co by muselo delší dobu vydržet. Dá se očekávat, že to bude nadále nahoru dolu a to mají nejen hokejoví fanoušci rádi. Sice nic pro slabé nátury, ale pro ty, co mají srovnané karty, dobré období.

Nadále držím názor, že období strategie buy and hold je u konce a s portfoliem je potřeba aktivně pracovat. To může mít mimochodem spoustu pozitivních efektů – a to jak vyšší objemy, tak i méně naivních investorů, kteří pod tlakem médií nastupují do trhu v tu nejhorší chvíli (vzpomeňme minulý rok zlato, které se dostalo i na stránky bulváru a to nejen kvůli automatům na zlaté cihličky). Prostě toto období nutí investory k zásadní věci – o trzích více přemýšlet a vzdělávat se.

Jinak technicky vypadá trh celkem pozitivně. Indikátory ukazují, že bychom se mohli minimálně začátkem roku posouvat směrem nahoru. Fundamentálně bude záležet spíše na makročíslech a dění okolo evropských problémů, než na fundamentu jednotlivých společností (alespoň tedy v úvodních týdnech). Začátkem roku vstupují velcí hráči do trhu s čistou hlavou a pravděpodobnost, že jim budou připadat akcie levné a dění čím dál stabilizovanější, je vyšší, než že tomu bude naopak. To by mohlo v lednu potvrdit platnost lednového efektu, který říká, že pravděpodobnost výdělku v tomto měsíci je statisticky vyšší než v jiných měsících. Ale netřeba předjímat příliš dopředu a být příliš agresivní. Důležitější je kontrola rizika a monitoring aktuálního trendu, než bezhlavě vstupovat do trhu.

Přeji všem hodně štěstí, trpělivosti a vyrovnanosti. Obchodujte méně, ale s vyšší šancí na úspěch. A hlavně, je to jenom burza, život je jinde, tam venku...


Váš názor
 • užitek
  9.1.2012 9:49

  A co to přinese lidstvu? Prospěch, nebo problémy? Na spekulaci v minulosti vždy vydělal jen někdo a jiní jen na to doplatili.
  starik
 • lednový efekt
  4.1.2012 8:30

  Ano, na ten spoléhám již léta. Je spousta termíňáků, a peněz fixovanejch vždy do konce roku a ty pak s nástupem nového roku koukají, kde by se rozmnožily. Takže o5 doufám, že budu realizovat vše, co je zralé, t.j. přes termín 6M.
  jado
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů