Vývoj americké ekonomiky v roce 2012 se nebude moc lišit od roku 2011. Čekat se dá pomalý růst kolem 2 %; první polovina roku bude o něco pomalejší, než tomu bylo před rokem. Ekonomiku totiž brzdí vývoj v Evropě, ceny ropy a fiskální situace. Pro CNBC to uvedl Jan Hatzius, hlavní ekonom pro USA ve společnosti . Za největší riziko považuje Evropu, která se nachází ve „výrazné recesi“, je třeba sledovat zejména vývoj ve finančním sektoru, který by mohl táhnout dolů i Spojené státy.
Pozitivní je naopak to, že v USA se pomalu zlepšuje situace na trhu s bydlením, ceny by se měly začít zvedat ale až ve druhé polovině roku. Ekonom se rovněž domnívá, že Fed doposud neudělal dost proto, aby naplňoval svůj dvojí mandát. Nezaměstnanost se totiž drží vysoko nad odhadovanou udržitelnou úrovní, i inflace bude pravděpodobně pod cílem Fedu.
Hatzius poté upřesnil, že periferie eurozóny je v „hluboké recesi“, znatelný pokles však postihuje i Německo a Francii. ECB uvolnila svou politiku a dodala bankám likviditu, což omezilo rizika; riziko finanční nestability ovšem přetrvává a ECB bude možná muset systém opět podpořit. Obchodní vazby by na rozdíl od těch finančních neměly ve vztahu k Evropě představovat pro americkou ekonomiku takovou hrozbu. Je k nim však třeba přičíst vliv měnového kurzu a vývoje na akciových trzích.
Z Goldman Sachs si CNBC vybrala i Davida Kostina, hlavního stratéga pro americké akciové trhy. Jeho roční cíl pro index S&P 500 je na 12.050 bodech. Tuto stagnaci očekává proto, že stagnuje celá ekonomika, to znamená, že nebudou růst tržní násobky. A růst zisků bude minimální – u indexu S&P 500 čeká stratég zisk 100 dolarů na akcii v tomto roce a 106 dolarů na akcii v roce 2013.
Růstu tržních násobků na americkém trhu pak brání i situace v Evropě. Kostin přitom doufá, že během tohoto roku dojde k „určitému vyjasnění toho, jaké bude řešení“. A posledním limitujícím faktorem je nejistota obklopující volby v USA a ekonomickou politiku v této zemi.
Kostin investorům radí, aby vybírali akcie firem se silnou rozvahou a vysokou návratností kapitálu. Důležité jsou dividendy a orientace na společnosti, které generují většinu výnosů ve Spojených státech. Příkladem kvalitní firmy je či . „Není to o sektoru, tyto firmy mají stabilní růst tržeb a zisků a vysokou návratnost vlastního jmění,“ uvedl stratég. Orientace na méně kvalitní tituly je podle něho namístě pouze v případě, že klesne celková nejistota.
(Zdroj: CNBC)