Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rád bych věřil, že se situace skutečně zlepšuje...

Rád bych věřil, že se situace skutečně zlepšuje...

05.01.2012 18:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Poslední pozitivní zprávy, které z ekonomiky přišly, jsem bral s rezervou. Současná dynamika se totiž zdá být povědomá. Minulý rok se ukázalo, že namístě nebyl ani nadměrný optimismus, ani pesimismus - americká ekonomika se sunula nahoru ne zrovna výjimečným způsobem. Dá se očekávat, že v roce 2012 tomu bude podobně.

Základním scénářem pro letošní rok je pomalé oživení. Tento vývoj odráží nedostatečnou agregátní poptávku, můžeme však čekat, že čím déle bude trvat, tím poroste pravděpodobnost posunu do nové rovnováhy. Větší podíl cyklické nezaměstnanosti se totiž stane nezaměstnaností strukturální, nebo dojde k poklesu zájmu o hledání nového pracovního místa. Klesnou investice a firmy budou hromadit hotovost. Vláda nakonec uzpůsobí politiku nižšímu růstu a zapomene na to, jak ekonomika rostla před recesí. To se dokonce již děje. Členové FOMC sice připravují půdu pro další QE, které by mohlo přijít na jaře. Tempo, kterým se stimulace pohybuje, je ale bolestivě pomalé.

Zdá se, že pouze prezident Chicago Federal Reserve Evans by byl ochoten přijmout vyšší inflaci. Možná se přístup FOMC změní poté, co jej Kocherlakota, Fisher a Plosser opustí. Jejich názor byl ale vždy minoritní. Pokud by většina chtěla posunout politiku směrem k větší agresivitě, mohla to učinit již dříve. FOMC se tedy posouvá směrem k dalším stimulačním krokům, tempo ale neodpovídá tomu, co pomalé oživení ekonomiky vyžaduje.

Rozumným scénářem pro letošní rok může být opakování roku minulého, celkově však můžeme čekat více negativních scénářů než těch pozitivních. Evropa je podle mého stále na kolenou. ECB získává čas, vysoké výnosy italských dluhopisů ale naznačují, že u této země je problémem spíše solvence než likvidita. Utahování fiskální politiky navíc zdaleka není u konce, protože země na periferii nedosáhnou svých rozpočtových cílů, jak ukazuje příklad Španělska. Periferie bude mít podle mého názoru problém s rozetnutím dluhově-deflační spirály, protože nemůže devalvovat svou měnu. Rok 2012 tak bude další výzvou pro ty, kteří chtějí udržet eurozónu pohromadě tím, že tlačí periferii do dalších a dalších úsporných opatření. Podobně se obávám, že špatně načasované fiskální utažení přijde i ve Spojených státech.

Divokou kartu představuje situace v Iránu. Zdá se, že tato země a Spojené státy se navzájem snaží vyprovokovat druhou stranu k neuváženým krokům. Pokud bude situace gradovat, může cena ropy vylétnout opět na 150 dolarů za barel nebo ještě výš. Globální ekonomika by pak zamířila dolů. Podobné problémy ovšem nepominou do doby, kdy najdeme alternativní palivo. Proto se zdá, že se s tím musíme naučit žít.

Rád bych věřil, že zlepšení ekonomických dat značí zlepšení ekonomické aktivity v roce 2012. Vzestupy a pády posledních dvou let se ale navzájem vyrušily a nezbyl ani silný růst, ani katastrofa. Mírný růst pak ani zdaleka nestačil na to, aby se americká ekonomika vrátila na trend nastavený před recesí.

Autorem článku je Tim Duy z University of Oregon.

(Zdroj: Fed Watch)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m