Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Blížíme se scénáři nižšího růstu HDP a slabší koruny. K nedůvěře investorů ale není důvod

ČNB: Blížíme se scénáři nižšího růstu HDP a slabší koruny. K nedůvěře investorů ale není důvod

06.01.2012 9:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Jako mírně proinflační vidí rizika prognózy inflace ČNB. Vývoj se podle centrální banky blíží alternativnímu scénáři prognózy, který předpokládá nižší růst HDP a slabší kurz, zaznělo většinově na prosincovém měnovém jednání ČNB. Budoucí vývoj je dle ČNB zatížen významnou nejistotou z důvodu vývoje v zahraničí. Podle guvernéra Singera nemá ČR důvod obávat se nedůvěry investorů.

„Výhled zahraniční poptávky se přibližuje alternativnímu scénáři prognózy, v jeho duchu zesilují rizika ve směru nižšího růstu HDP a slabšího kurzu koruny. Na rozdíl od obou scénářů prognózy však došlo k dalšímu poklesu výhledu úrokových sazeb v eurozóně. Vývoj domácí ekonomiky se od prognózy mírně odchýlil. Meziroční růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí dosáhl 1,2 procenta, tj. o 0,5 procentního bodu méně, než předpokládala prognóza. Naopak meziroční inflace v listopadu činila 2,5 procenta, tedy o 0,5 procentního bodu více, než očekávala prognóza. Proinflačním rizikem je aktuální vývoj kurzu koruny,“ shrnula v záznamu z jednání ČNB.

Vývoj kurzu v posledních měsících souvisí s nervozitou investorů z dluhové krize v eurozóně a averzí vůči evropským měnám a kurz může setrvat na nižších úrovních. Podle vývoje úrokového diferenciálu koruny vůči euru a aktuálních dat z platební bilance by měl kurz spíše apreciovat,“ komentuje ČNB vývoj na koruně. „Celkové měnové podmínky jsou z důvodu slabšího kurzu uvolněnější, a proto není třeba měnit nastavení měnověpolitických úrokových sazeb,“ hodnotí pak její dopad na měnové rozhodnutí. Guvernér ČNB Miroslav Singer pro dnešní HN nicméně uvedl, že není žádný důvod k tomu, proč by ČR měla trpět nedůvěrou investorů. „Ve středoevropském regionu jsou dvě až tři země, kterým se daří podstatně lépe. Jde o nás, Slováky a Poláky,“ uvedl Singer.

Mezi důvody pro vyšší inflaci několik členů bankovní rady uvedlo, že podobně jako v minulosti jde o důsledek dřívějšího promítnutí vyšší sazby DPH do cen již v předvánočním období. Pro potvrzení této hypotézy bude ale třeba vyčkat na data za leden a únor 2012. Dlouhodobá inflační očekávání dle ČNB zůstávají pevně ukotvena. Nárůst inflace dle části bankovní rady také může být důsledkem zpožděného průsaku vyšších mezinárodních cen komodit a potravin do domácích cen. „Dovozní ceny potravin v posledních měsících výrazně narostly, průsak do spotřebitelských cen může pokračovat i v dalším roce,“ stojí v záznamu z jednání ČNB.

Dle ČNB dochází ke zvolnění tempa růstu nominálních měnových agregátů, včetně úvěrů. Zatím ale není zřejmé, jaké riziko pro úvěrování domácí ekonomiky představuje snižování zadluženosti v eurozóně a plnění nových regulatorních nároků ze strany evropských bank.

Vývoj v eurozóně ČNB vidí s ohledem na snížení výhledů ekonomického růstu, inflace i trajektorie úrokových sazeb jako protiinflační. „Přestože řešení dluhové krize eurozóny stále není k dispozici, dopady krize do ekonomiky se dosud plně neprojevily. Vývoj v eurozóně byl a i nadále bude značně diferencovaný a situaci v některých zemích lze považovat za projevy akutní krize,“ stojí v zápisu, kde je rovněž uvedeno, že významná část nejistot souvisí s nekonzistencí politických řešení dluhové krize v uplynulém roce.

(Zdroj: ČNB, HN)


Váš názor
 • ale copá, zase pupek světa?:-)
  06.01.2012 13:11

  Investoři ztrácí důvěru, to je zjevné. A proč by měli zprofanované české měně, ekonomice a politikům ještě důvěřovat? Může mi autor článku napsat jeden jediný důvod? Mi to čtení přijde, jako že je koruna superrezervní světová měna a dolar je jakýsi oblázek mezi domorodci v Mikronézii :-))
  Jesse
 • Není důvod
  06.01.2012 12:41

  Ve vší úctě.Na pana Singra a jeho bančičku s jeho názorama,potažmo ČR,se investoři ve světě pokud si zamanou se zvysoka.Nechci být sprostý.Stejný nápady měli komunisti jen ten Regan jim to pokazil.
  newcoast
Aktuální komentáře
20.09.2021
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)