Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Blížíme se scénáři nižšího růstu HDP a slabší koruny. K nedůvěře investorů ale není důvod

ČNB: Blížíme se scénáři nižšího růstu HDP a slabší koruny. K nedůvěře investorů ale není důvod

06.01.2012 9:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Jako mírně proinflační vidí rizika prognózy inflace ČNB. Vývoj se podle centrální banky blíží alternativnímu scénáři prognózy, který předpokládá nižší růst HDP a slabší kurz, zaznělo většinově na prosincovém měnovém jednání ČNB. Budoucí vývoj je dle ČNB zatížen významnou nejistotou z důvodu vývoje v zahraničí. Podle guvernéra Singera nemá ČR důvod obávat se nedůvěry investorů.

„Výhled zahraniční poptávky se přibližuje alternativnímu scénáři prognózy, v jeho duchu zesilují rizika ve směru nižšího růstu HDP a slabšího kurzu koruny. Na rozdíl od obou scénářů prognózy však došlo k dalšímu poklesu výhledu úrokových sazeb v eurozóně. Vývoj domácí ekonomiky se od prognózy mírně odchýlil. Meziroční růst hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí dosáhl 1,2 procenta, tj. o 0,5 procentního bodu méně, než předpokládala prognóza. Naopak meziroční inflace v listopadu činila 2,5 procenta, tedy o 0,5 procentního bodu více, než očekávala prognóza. Proinflačním rizikem je aktuální vývoj kurzu koruny,“ shrnula v záznamu z jednání ČNB.

Vývoj kurzu v posledních měsících souvisí s nervozitou investorů z dluhové krize v eurozóně a averzí vůči evropským měnám a kurz může setrvat na nižších úrovních. Podle vývoje úrokového diferenciálu koruny vůči euru a aktuálních dat z platební bilance by měl kurz spíše apreciovat,“ komentuje ČNB vývoj na koruně. „Celkové měnové podmínky jsou z důvodu slabšího kurzu uvolněnější, a proto není třeba měnit nastavení měnověpolitických úrokových sazeb,“ hodnotí pak její dopad na měnové rozhodnutí. Guvernér ČNB Miroslav Singer pro dnešní HN nicméně uvedl, že není žádný důvod k tomu, proč by ČR měla trpět nedůvěrou investorů. „Ve středoevropském regionu jsou dvě až tři země, kterým se daří podstatně lépe. Jde o nás, Slováky a Poláky,“ uvedl Singer.

Mezi důvody pro vyšší inflaci několik členů bankovní rady uvedlo, že podobně jako v minulosti jde o důsledek dřívějšího promítnutí vyšší sazby DPH do cen již v předvánočním období. Pro potvrzení této hypotézy bude ale třeba vyčkat na data za leden a únor 2012. Dlouhodobá inflační očekávání dle ČNB zůstávají pevně ukotvena. Nárůst inflace dle části bankovní rady také může být důsledkem zpožděného průsaku vyšších mezinárodních cen komodit a potravin do domácích cen. „Dovozní ceny potravin v posledních měsících výrazně narostly, průsak do spotřebitelských cen může pokračovat i v dalším roce,“ stojí v záznamu z jednání ČNB.

Dle ČNB dochází ke zvolnění tempa růstu nominálních měnových agregátů, včetně úvěrů. Zatím ale není zřejmé, jaké riziko pro úvěrování domácí ekonomiky představuje snižování zadluženosti v eurozóně a plnění nových regulatorních nároků ze strany evropských bank.

Vývoj v eurozóně ČNB vidí s ohledem na snížení výhledů ekonomického růstu, inflace i trajektorie úrokových sazeb jako protiinflační. „Přestože řešení dluhové krize eurozóny stále není k dispozici, dopady krize do ekonomiky se dosud plně neprojevily. Vývoj v eurozóně byl a i nadále bude značně diferencovaný a situaci v některých zemích lze považovat za projevy akutní krize,“ stojí v zápisu, kde je rovněž uvedeno, že významná část nejistot souvisí s nekonzistencí politických řešení dluhové krize v uplynulém roce.

(Zdroj: ČNB, HN)


Váš názor
 • ale copá, zase pupek světa?:-)
  06.01.2012 13:11

  Investoři ztrácí důvěru, to je zjevné. A proč by měli zprofanované české měně, ekonomice a politikům ještě důvěřovat? Může mi autor článku napsat jeden jediný důvod? Mi to čtení přijde, jako že je koruna superrezervní světová měna a dolar je jakýsi oblázek mezi domorodci v Mikronézii :-))
  Jesse
 • Není důvod
  06.01.2012 12:41

  Ve vší úctě.Na pana Singra a jeho bančičku s jeho názorama,potažmo ČR,se investoři ve světě pokud si zamanou se zvysoka.Nechci být sprostý.Stejný nápady měli komunisti jen ten Regan jim to pokazil.
  newcoast
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC