Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde jsou bezpečná útočiště?

Kde jsou bezpečná útočiště?

10.1.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle některých ekonomů by bezpečné aktivum mělo mít rating AAA. Podíl zemí s AAA ratingem z celkového počtu 76 rozvinutých a rozvíjejících se ekonomik mezi lety 2007 a 2011 klesl o 3 %. S ohledem na slabé oživení a vysoký dluh v západních ekonomikách to není překvapivé. „Bezpečnost“ ale závisí na úhlu pohledu, rozhodující je přitom likvidita a riziko, rating sám o sobě je druhotný.

Bezpečné aktivum musí být likvidní, aby ho investoři mohli kupovat i v dobách největšího tlaku. Nejlikvidnější měnový a dluhopisový trh mají Spojené státy a mohou tak uspokojit poptávku v době, kdy nastává útěk do bezpečí. O likviditě ale můžeme uvažovat i ve vztahu ke schopnosti tisknout peníze, které by byly použity na splátku závazků. Americká vláda vydala pouze 8 % svých dluhopisů v jiné měně než v dolarech. Jinak řečeno, americké vládní dluhopisy představují bezpečné aktivum, protože budou vždy schopny splácet své závazky. Nejdůležitější definicí bezpečnosti je tak likvidita, ne rating.

Norsko má také vlastní měnu a většina jeho dluhopisů je vydána v této měně. Nikdy ale nebudou bezpečným aktivem, protože dluhopisový trh není schopen uspokojit širokou poptávku, která se objeví v kritických dobách. Norsko má tedy rating AAA od roku 1975, nicméně z globálního hlediska bezpečným útočištěm nebude, přestože jeho dluhopisy mohou být považovány za bezpečné.

Na počátku prosince dala agentura S&P zemím eurozóny negativní výhled, týkalo se to i Německa. Stalo by se méně bezpečné, pokud by skutečně došlo ke snížení jeho ratingu na AA+? Možná naopak. Pozice trhu německých vládních dluhopisů jako bezpečného útočiště by se upevnila. Investoři, kteří kupují dluhopisy zemí eurozóny, jsou totiž hlavně investoři používající euro. A Německo představuje nejlikvidnější a nejbezpečnější trh v měnové unii. Pokud tedy investoři nechtějí podstupovat měnové riziko, které omezuje bezpečnost zahraničních aktiv, pravděpodobně by se v případě snižování ratingů přesunuli do bezpečné části eurozóny. Statut bezpečnosti německého trhu by tak z pohledu evropských investorů rostl. Tento stav by ukončilo pouze to, kdyby samotní němečtí investoři začali vyhledávat aktiva mimo měnovou unii.

Autorkou je Rebecca Wilder.

(Zdroj: EconoMonitor)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data