Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Provozovatelé obnovitelných zdrojů protestují proti novému zákonu, poškodí prý stávající investice

Provozovatelé obnovitelných zdrojů protestují proti novému zákonu, poškodí prý stávající investice

12.1.2012 15:34
Autor: ČTK

Zástupci sektoru obnovitelných zdrojů energie důrazně protestují proti zákonu o podporovaných zdrojích energie, který ve středu senátoři se změnami vrátili do Poslanecké sněmovny. Provozovatelé fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů tvrdí, že zákon i s dílčími senátními změnami výrazně poškodí jejich podnikání. Nelíbí se jim například podmínky pro výrobu energie ze slunce či podpora spalování biomasy.

"Je téměř nepochybné, že budou poškozeni všichni stávající investoři v oboru, zejména pak ti, kteří mají na uzavřené smlouvy navázáno financování projektů," uvedl právní poradce Platformy pro OZE Jakub Hájek.

Podle Česká fotovoltaická průmyslové asociace (CZEPHO) zákon znemožňuje dlouhodobé podnikání v sektoru obnovitelných zdrojů. Podpora jednotlivých zdrojů má být spojena s limity instalovaných výkonů stanovených v Národním akčním plánu pro obnovitelné zdroje. Fotovoltaické elektrárny ale již limit v tomto plánu naplnily a CZEPHO počítá s tím, že stát vytvoří pro solární zdroje v akčním plánu větší prostor.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček ČTK potvrdil, že se akční plán bude měnit. "NAP se nyní aktualizuje a počítáme s tím, že aktualizace bude hotová během prvního čtvrtletí," uvedl.

Provozovatelům se také nelíbí, že jim zákon nařizuje hradit poplatky za budoucí likvidaci solárních panelů. Tvrdí, že na tento účel přispívají již do celoevropského systému PV Cycle. Zákon také nadále počítá se srážkovou daní pro solární elektrárny. U té nyní Ústavní soud posuzuje, zda nepředstavuje retroaktivní snížení příjmů investorů. Daň byla zavedena, aby částečně kompenzovala zdražení elektřiny kvůli solárním zdrojům.

"Je zarážející, že zákonodárce přistoupil k opětovnému zakotvení solárního odvodu před rozhodnutím Ústavního soudu. Učinil tak při plném vědomí, že takový postup může v konečném důsledku vést ke znemožnění tohoto rozhodnutí," dodal Hájek.

Nový zákon o podporovaných zdrojích energie má nahradit současný zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a snaží se podstatně omezit podporu těchto výroben. Velké zdroje například již také nebudou prodávat svou elektřinu za pevné výkupní ceny, ale místo toho získají takzvaný zelený bonus k tržní ceně elektřiny.

Asociace OZE vidí další problém v podpoře biomasy. Zákon do roku 2015 podporuje spoluspalování zbytkové biomasy z lesa a dřevozpracující výroby v elektrárnách a teplárnách s uhlím. Podle asociace by ale zbytková biomasa měla být rezervována pro malé decentralizované výrobce elektřiny a tepla pro lokální vytápění. Asociace OZE se ohrazuje také proti podpoře spalování nevytříděného biologicky rozložitelného odpadu.

Zákon o podporovaných zdrojích energie má podle vlády pomoci ČR dosáhnout cíle, ke kterému se zavázala v rámci EU, aby do roku 2020 obnovitelné zdroje pokrývaly 13,5 procenta spotřeby elektřiny. Zároveň chce ale pomocí nové legislativy omezit prudký růst obnovitelných zdrojů, který způsobuje zdražení elektřiny pro spotřebitele. Senátoři zákon vrátili do Poslanecké sněmovny s dílčími změnami, mezi kterými je také snížení podpory výroby biometanu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y