Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Zvyšují se šance, že česká ekonomika letos dosáhne „kladné nuly“

Kalousek: Zvyšují se šance, že česká ekonomika letos dosáhne „kladné nuly“

13.01.2012 8:58, aktualizováno: 13.1. 9:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká ekonomika by letos mohla dosáhnout mírného růstu, ačkoli vysoká míra nejistoty trvá, uvedl pro Hospodářské noviny ministr financí Miroslav Kalousek. Dále uvedl, že je zásadně proti tomu, aby Česká republika poskytla Mezinárodnímu měnovému fondu půjčku ve výši tří miliard eur. Česká republika by podle něho měla o výši půjčky MMF vyjednávat.

"Míra nejistoty je stále obrovská, ale poslední dobou jsem trochu optimističtější. Šance, že nedojde k propadu, tedy na scénář „kladné nuly“, se zvyšují," řekl Kalousek.

Na začátku ledna Kalousek uvedl, že pokládal za nejpravděpodobnější ze tří variant, které pro vývoj ekonomiky zpracovalo ministerstvo financí – tedy, že česká ekonomika letos neporoste, či klesne až o dvě procenta. Příjmy státního rozpočtu by tak klesly zhruba o 30 až 50 miliard korun, tedy zhruba o dvě procenta, schodek rozpočtu 105 miliard korun by měl být zachován.

Nejoptimističtější ze tří scénářů vývoje ekonomiky podle Kalouska počítá s meziročním růstem hrubého domácího produktu o desetiny do jednoho procenta. Kalouskem v úvodu roku preferovaná varianta "malé minus" je prostřední možností, nejhorší scénář "velké minus" počítá s prohloubením finanční krize v eurozóně, jeho podrobnosti Kalousek neuvedl.

K účasti České republiky na půjčkách MMF Kalousek HN řekl: „Jsem zásadně proti tomu, abychom poskytli půjčku ve výši tří miliard eur. Vyjednával bych o nižší částce a podmínkách. Konkrétnější zatím být nemohu. Ale nepokládám za taktické říct ne.“ Svůj celkový postoj v současnosti shrnul jako „zdrženlivý“. Poskytovat prostředky na účel, o kterém je přesvědčen, že nic nevyřeší, je totiž podle ministr financí „z věcného hlediska problematické“. Zároveň však dodal, že je souhlas, či nesouhlas země s půjčkou MMF třeba chápat, jako "signál partnerům, zda jsme ochotni držet basu".

Ministr financí Kalousek dále HN řekl, že přejmenování Letiště Praha na Letiště Václava Havla bude stát deset až patnáct milionů korun. "Bude-li si to většina politické reprezentace a větší část společnosti přát, mohu hrdě říci, že jsme, jako majoritní akcionář, připraveni. Známe náklady, jsme připraveni technicky," řekl deníku.

(Zdroj: HN, Český rozhlas, čtk)


Váš názor
 •  
  13.01.2012 10:15

  Každé prohlášení tohoto experta je nutno považovat za manipulaci. Jde jen o to jakou lumpárnu chce zase prosadit. Je potřeba si také uvědomit, že nastává období, kdy začne usilovat o rozbití koalice ve které je a namlouvání s novým partnerem pro příští volby. Každou koalici, ve které byl, vždycky podrazil. Ale pokud ho žádná strana nebude chtít protože by se zdiskreditovala má své jisté. Pokud totiž ukončí činnost v politice přesune se do správy církevního majetku, který patřičně rozšířil a zajistil aby jeho struktura byla peprůhledná a tom bude moci "hospodřir" opět po svém.
  juniper
  • J.
   13.01.2012 10:23

   Přesně!
   Kalka.
   • Re: J.
    13.01.2012 10:28

    Pořád se zdůrazňuje, že to, co se ukradlo, se musí vrátit. Nevšimla jsem si však, že by se Kalousek a spol. stejně zasazoval o vrácení majetku prakticky zabaveného 'stranou a vládou' při měnové reformě v roce 1953. Pravda, na ten by už zpětně dosáhl hůř než na polnosti, lesy a stavební parcely, které připadnou katol. církvi... ;-)
    Kalka.
 •  
  13.01.2012 10:04

  Co týden, to jiný názor. Skutečně ekonomický EXPERT
  Bobo
 •  
  13.01.2012 9:50

  Bože to je génius, jakou ránu zas může udělat.
  Homo
 • no
  13.01.2012 9:00

  na to že je teprve 13. ledna je Kalous tedy extra optimistický :-)
  sid_cz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data