Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach: Bez šoku se eurozóna nerozpadne, Čína bude pozitivně překvapovat

Roach: Bez šoku se eurozóna nerozpadne, Čína bude pozitivně překvapovat

13.1.2012 18:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Jižní Evropa a Irsko se kvůli krizi již pohybují v recesi. Německo táhnou exporty, z nichž velká část jde právě do periferie eurozóny; je tak logické očekávat tlaky brzdící i ekonomiku Německa. Recese v prvních šesti měsících postihne celou Evropu a může se stát, že potrvá většinu roku. Pro Bloomberg to uvedl Stephen Roach z Morgan Stanley (16,52 USD, -3,79%) Asia. Klíčovou otázkou pro globální ekonomiku a zejména pro Asii, pro kterou Evropa představuje klíčový exportní trh, je hloubka recese. V tuto chvíli se přitom zdá, že hluboká nebude.

Roach sám sebe charakterizoval jako „dlouhodobého euroskeptika“. Nikdy se však podle svých slov nedomníval, že vedení eurozóny opustí „experiment, který je z velké části politickým projektem“. Ani nečeká, že nějaká země měnovou unii opustí, neznamená to však, že by neměla. Na to, aby se eurozóna rozpadla, by bylo třeba mnohem většího šoku, než je očekávaná relativně mírná recese.

Roach uvedl, že vedle Evropy zastává dlouhodobě negativní názor i na vývoj ve Spojených státech. Opak platí o Indii a Číně. Druhá z těchto zemí si vede velmi dobře, daří se jí uvolnit inflační tlaky a její rozpočtový deficit dosahuje pouze 2 % HDP. Indie si v tomto ohledu vede hůř, protože vyšší inflace jí neumožňuje uvolnit politiku. Zpomalující globální ekonomika pro ni tak vytváří větší výzvu. Ani v Číně ale ekonom nečeká „masivní uvolnění politiky“, určitá stimulace se ovšem kvůli vývoji v Evropě a USA čekat dá.

„Ohledně Číny zůstávám velkým optimistou. Klíčovou výzvu představuje strukturální posun načrtnutý před devíti měsíci, který znamená přechod od ekonomiky tažené investicemi na ekonomiku taženou spotřebitelem. A domnívám se, že Číňané berou tento úkol vážně. Byli byste překvapeni, jaký pokrok udělali. Můžeme tak čekat překvapení pozitivní, ne negativní,“ uvedl Roach na konci rozhovoru.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • 2012 rok -eurorok&eurošok?!
  13.1.2012 21:11

  Už najmenej od roku 2008 prebieha "europolemika" na všetkých možných úrovniach od Špičiek EU až po národné a regionálne špičky - všetko v mene DEMOKRACIE a Európskej únie. Len si neviem predstaviť KTO je táto naša ÚNIA a pokiaľ má svoje teritórium?! A kde sa nachádza občan EU -resp. nespokojný euroobčan?! Ak len na uliciach euromiest ozdobovaných policajnými kordónmi,vodnými delami a plačlivými "SPREJMY"...tak to je euroúbohosť systému akoby v jeho "euroagónii". A na euroeutanáziu EURA a jeho zdevastovaného - aj krízou - kreditu 2012 - na to nepomôže ani česká euroskepsa,či grécka rezignácia a.p.Lebo indispozícia aj najpodhodnotenejšieho štátu EU je a bude dôkazom krízy a čoraz viac systémovej . A o čo viac neriešiteľnej, o to viac odkázanej na europomoc mimo kontinentu?! Tak ako sľubované Švajčiarsko v SR, tak aj fenomén všemohúceho trhového mechanizmu, či spásonosného euroliberalizmu atď. -toto všetko už podlieha akémusi eurosamozničovaciemu procesu, na ktorý niet v roku 2012 receptu na LIEČBU eurošokom k oživeniu. A radoví euroobčania asi všade v EU a ich europredstavy postupne rokmi odchádzajú, ako neúprosný proces ČAKANIA na druhý hospodársky zázrak po vojne. Osobne je mi to "euroľúto", ale čo s toho?!
  turcan
  • Nic
   14.1.2012 18:37

   prostě nic. Já bych z toho nebláznil...
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů