Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo si hraje s ohněm

Německo si hraje s ohněm

13.1.2012 18:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Německo a Itálie jsou největšími průmyslovými zeměmi v eurozóně. Panuje široce rozšířený názor, že dominance, kterou Německo získalo ve světovém obchodu, byla významně podpořena jeho členstvím v měnové unii. Nákladovou konkurenceschopnost Německa totiž nevyvažovalo posilování jeho měny relativně ke konkurenčním ekonomikám.

Zdá se tedy, že Německo získalo tržní podíl na úkor dalších členů eurozóny, jako např. Francie či Itálie. Podobnost exportů, které vyváží Německo a Itálie do Spojených států, zemí OPEC, Číny a dalších asijských ekonomik mimo Japonska, je vysoká. Nejdůležitějším exportním odvětvím v Německu je výroba motorů, strojů, automobilů a farmaceutik. Tržní podíl Německa u vývozů těchto produktů do Číny, do všech zemí BRIC a do ostatních rozvíjejících se zemí rostl, a to zejména v posledních 12 letech. Podíl Itálie naopak klesal. Konkrétní příklad ukazuje vývoz automobilů do zemí BRIC:

fire


Fakt, že se tržní podíly začaly prudce rozcházet po roce 1999, jasně ukazuje, že klíčovou roli v úspěchu Německa hrála nákladová konkurenceschopnost, ne kvalita či jiné faktory. Z toho plyne, že německé vývozy jsou extrémně zranitelné na změnu nákladové konkurenceschopnosti. Pokud by Itálie, která si stále drží podobnou strukturu vývozů, svou konkurenceschopnost zvýšila, tržní podíl Německa na mezinárodním obchodu by mohl klesnout.

Nová italská vláda se snaží o reformy, které by konkurenceschopnost mohly zvýšit. Tento proces však může být příliš pomalý a nedostatečný. Daleko rychleji by působil odchod Itálie z eurozóny, či její rozpad. Německo k tomuto vývoji shodou okolností významně přispívá a hraje si tak s ohněm. Odmítá totiž větší intervence ECB na dluhopisových trzích a vytváření fiskální unie podmiňuje kontrolou veřejných financí členských zemí eurozóny. Až čas ukáže, zda si je Německo vědomo zmíněných rizik.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 • Graf je zajímavy
  19.1.2012 11:14

  škoda že končí rokem, který je ještě velmi příznivý i pro Německo. Grafy, které ovšem jinde poukazuji na export po uváděném roce do Indie a Chiny je zcela vypovídající .
  AMN
 • nechápu
  19.1.2012 11:03

  Italové jsou neschopní a teď se chtějí vymlouvat, že německo má nějaké výhody :-) fakt jsem se tak dlouho od srdce nezasmál. Jako, že Fiat by konkuroval třeba VW ??? Já bych z Itálie koupil tak maximálně rajčata a kafe :-)
  Oliwer
  • Re: nechápu
   19.1.2012 11:28

   nechápu jak de někdo může chlubit takovou ignorancí jako ty...jsi opravdu legrační..Čech? Ukrajinec? Rom?
   db
 • co to melou?
  16.1.2012 9:03

  první věta třetího odstavce je hoooodně diskutabilní - a následující úvaha je skutečně vědecká. právě kvalitou svých výrobků se německo dostalo tam, kde je - srovnání s itálií je skutečně případné, tam je to spíš obráceně.
  keris
 •  
  13.1.2012 23:58

  Tak, tak. Ona se válka naplánuje, ale vždycky se něco zvrtne. Třeba uhodí větší zima, než jakou si při koncipování plánu Barbarossa dovedli představit... ;-)
  Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů