Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropná divoká karta

Ropná divoká karta

13.01.2012 17:35

Tahouny cen ropy si můžeme rozdělit na nabídkové a poptávkové. Ty nabídkové potom na krátkodobé (většinou konflikty, nepokoje ...) a dlouhodobé (ropný vrchol – nevrchol). Ty poptávkové je pak je z hlediska fundamentu asi nejlepší vnímat regionálně; vedle toho tu je (ne tak úplně jasná) spekulačně-investiční poptávka (s tím, že QE podporuje jak fundament, tak spekulantoinvestory).

Data BP, shrnutá v následujícím obrázku, ukazují, že ve spotřebě ropy stále dominují Spojené státy. Pokud ale vezmeme do úvahy předpokládaný růst poptávky v Číně a zbytku Asie (z ekonomického hlediska tedy silně provázaného regionu), obrázek vypadá hned jinak. Navíc Čína s Japonskem, Indií a Korejí měly už v roce 2009 spotřebu na úrovni Spojených států.

ropák 1

Při pohledu na uvedený obrázek a zvážení pravděpodobného vývoje bych tedy řekl, že Čínasie by již nyní měla mít na ceny ropy vyšší vliv, než USA. Či přinejmenším stejný. Potvrzuje to například poměrně těsný vývoj dovozů ropy do Číny a ceny černého zlata.

Pokud tedy dosavadní „poptávkový“ vývoj cen ropy na ekonomiku USA (a Evropy) působil systematicky proticyklicky, v budoucnu se tato vazba může zvolňovat. Může se tak například stát, že USA budou růst a Čína tvrdě přistávat. V minulosti by ceny ropy rostly a tlumily americkou ekonomiku, nyní již ale tato mechanika fungovat nemusí a ceny ropy mohou hrát roli nepredikovatelné divoké karty. Negativní případ by zase z hlediska západu nastal, pokud Spojeným státům hrozila recese a Čína rostla. Ceny ropy by totiž neslábly, možná naopak, a situaci v USA a se zpožděním v Evropě by ještě zhoršovaly.

Není to tak dávno, co výše uvedený negativní scénář reálně hrozil a možná se s ním ještě setkáme. Jeho pravděpodobnost roste s tím, jak poroste spotřeba ropy v Číně a okolí a s tím, jak se bude tento region odtrhávat od západu – přecházet na domácí spotřebu. Tento rok nyní hrozí ropná divoká karta minimálně v evropské verzi (tj. Čína a USA mohou táhnout ceny nahoru a Evropu „dusit“)*.

Alespoň trochu od sebe odseparovat ony poptávkově–nabídkové cenové tahouny se můžeme pokusit porovnáním vývoje ceny ropy s celkovým vývojem cen komodit, čínským a americkým akciovým trhem. V prvním grafu je vývoj od roku 2007, v druhém za poslední rok.

ropák 2
(Zdroj: Bloomberg)

Na první pohled je patrné, že z uvedených rizikových aktiv je cena ropy (zeleně) nejrozkolísanější**. Dlouhodoběji se tvarem pohybu drží ostatních komodit (tmavě oranžová), má ale znatelně vyšší tendence k růstu (opět**). Za poslední rok to bylo a je dáno krátkodobými nabídkovými hrozbami – Blízký východ. Z hlediska diskuse Čína vs. USA grafy ukazují, že se cena ropy drží o něco více amerického trhu, platí to i u zbytku komodit (poptávkově tedy funguje RON – ROFF mechanika). Malou citlivost ropy na čínské akcie ale přisuzuji spíše specifickému chování čínského trhu.


*Určitý optimismus může zase navodit studie „The Macroeconomic Effects of Oil Price Shocks: Why are the 2000s so Different from the 1970s?“ (Olivier J. Blanchard, Jordi Galí). V té se dočteme, že ekonomiky rozvinutých zemí již nereagují na ropné šoky tak citlivě, jako tomu bylo v 70. letech. Je to důsledkem 4 možných faktorů: máme štěstí (nedostavuje se tolik souběžných negativních šoků), ropa má v produkci menší význam, trhy práce jsou flexibilnější a nastalo zlepšení v oblasti monetární politiky. Co si vyberete?

Pokud pak čtenář hladoví po konkrétních číslech, nabídku studii „Oil Price Shocks and Real GDP Growth: Empirical Evidence for Some OECD Countries“ (Rebeca Jiménez-Rodríguez, Marcelo Sanchez; 2004). Ta odhaduje, že růst ceny ropy o 100 % znamená 3,5 – 5 % pokles produkce v USA. U jednotlivých zemí eurozóny je to 2 – 5 %, u Kanady kolem 1 %. Například u ropu těžícího Norska pak dojde k růstu HDP o 1 – 2 %. Mimoto tato analýza uvádí, že vedle monetárních šoků jsou ropné šoky největším zdrojem nestability ropu dovážejících ekonomik.


**Před časem jsem tu jako rámcovou úvahu uváděl základní dlouhodobější cenovou úvahu, kterou s ohledem na výše napsané stojí za to si krátce připomenout: IEA udává, že v roce 2010 dosahovala světová produkce 87.8 milionů barelů denně - mb/d, což představuje meziroční zvýšení o 2.8 mb/d (3,29 %). Předpokládejme, že produkce ustrne na současné úrovni a poptávka by v následujících letech chtěla růst o nějakých 1,5 mb/d. Nyní tedy o nějakých 1,7 %. O kolik musí ročně vzrůst cena ropy, aby srazila poptávku na stagnující dosažitelnou produkci?

Počítejme s krátkodobou cenovou elasticitou -0,05 (tj. pokud vzroste cena ropy o 1 %, poptávka se sníží jen o 0,05 %). Poptávka je tedy velmi málo elastická, platí to zejména u té krátkodobé. Na relativně malou redukci poptávky tedy potřebujeme relativně velký růst ceny. To je z hlediska cen ropy velmi důležitý fakt, který částečně vysvětluje ony velké fluktuace – na čištění trhu je třeba velký pohyb cen. Uvedená čísla pak znamenají, že pokud chceme snížit poptávku o 1 %, musí ceny krátkodobě vzrůst o 20 % (v delším období stačí cca 3 % růst cen). Dejme tomu, že v modelovém příkladu tak přijde negativní nabídkový šok ve velikosti 1 %. Ceny tedy nejdříve musí vzrůst o 20 %, pak klesají (!) až na úroveň, která je o 3 % vyšší než cena před šokem.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    13.01.2012 23:50

    Otázka je, co s touto dlouhodobější cenovou úvahou udělá posílení yuanu, o které některé amícké kruhy (zvláště v rámci volebního boje) tak usilují. Obávám se, že po onom vzrůstu nemusí být pokles tak markantní.
    Kalka.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:18Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data