Načasování snížení ratingu agenturou Standard & Poor's devítce zemím eurozóny je velmi podivné, řekl dnes mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Přišlo podle něj ve chvíli, kdy se objevila řada pozitivních zpráv. Agentura se podle něj také mýlí, že se eurozóna příliš soustředí jen na škrty. "Máme více informací než ratingové agentury," uvedl při vysvětlování pohledu komise na skutečnosti. "Myslíme si, že EU společně a členské země eurozóny jednotlivě dělají, co je třeba," řekl mluvčí komise. Dodal, že k nezbytným akcím budou přistupovat i nadále. Myšlenka vyjádřená ratingovými agenturami, že Evropa sleduje strategii založenou pouze na pilíři fiskální úspornosti, není podle něj správná.
Standard & Poor's v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti devítce států o jeden až dva stupně. Byly mezi nimi i Francie a Rakousko, které se dosud u této agentury pyšnily nejlepším ratingem. Agentura rovněž 14 zemím udělila výhled negativní, což znamená, že jejich rating může ještě v letošním roce dále zhoršit. Negativní výhled mají s výjimkou Německa i zbývající země eurozóny s nejvyšším hodnocením - tedy Finsko, Nizozemsko a Lucembursko.
Hodnocení "BBB+", na úrovni Irska či třeba také Kazachstánu, nejhorší z velkých ekonomik eurozóny, má nyní Itálie. Čerstvý průzkum agentury ISPO pro deník Corriere della Serra došel k závěru, že pětapadesát procent Italů ztratilo důvěru vůči euru. Skoro třetina si pak myslí, že by bylo lepší, kdyby se jejich země vrátila k liře, kterou se platilo před zavedením jednotné evropské měny.
Skoro dvě třetiny lidí v Itálii si myslí, že euro přineslo hospodářství jejich země více škody než užitku. Evropské unii důvěřuje 51 procent Italů, což je nejméně za poslední roky, napsal Corriere della Sera dle závěrů průzkumu.
Itálie, třetí největší ekonomika eurozóny, bojuje se zvětšující se dluhovou krizí. Úřednická vláda premiéra Maria Montiho, která byla jmenována loni v listopadu, předepsala Italům tvrdé utahování opasků. V době, kdy se země znovu propadá do recese, se zvyšují daně a snižují státní výdaje. Montiho podpora přesto podle průzkumu vzrostla z prosincových 46 procent na současných 56 procent. Italský státní dluh dosahuje 120 procent HDP, vyšší je už jenom v Řecku.
(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP)