Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Gekkoismus nás nezachrání a past likvidity nekončí

Krugman: Gekkoismus nás nezachrání a past likvidity nekončí

16.1.2012 18:17
Autor: Redakce, Patria Online

Gordon Gekko z filmu Wall Street ve svém projevu o tom, že „chamtivost je dobrá“, tvrdil, že tato vlastnost zachrání „nefungující korporaci zvanou USA“. Ve filmu dostal Gekko to, co si zasloužil, v reálném životě ale gekkoismus slavil triumf. Jde o hlavní důvod toho, proč příjmy u jednoho procenta nejbohatší populace rostly mnohem rychleji než u střední třídy.

Podívejme se však hlavně na myšlenku, která porovnává Spojené státy s firmou. I ta je široce rozšířena, americká ekonomika ale korporací není, dobrá ekonomická politika neznamená to samé jako maximalizace zisků, a ani výborní podnikatelé obvykle nemají moc dobrý přehled o tom, co je třeba udělat pro ekonomické oživení. V současné situaci je pak nejdůležitější to, že zatímco ani obrovské firmy neprodávají většinu své produkce vlastním zaměstnancům, i malé země prodávají svou produkci hlavně samy sobě.

Začne-li nějaký podnik razantně snižovat náklady, je to pro jeho vlastníky pozitivní. Každý uspořený dolar znamená dodatečný zisk. V případě snižování vládních výdajů v situaci, kdy se ekonomika nachází pod tlakem, je to ale rozdílné. Podívejme se na Řecko, Španělsko a Irsko, kde byly implementovány razantní programy úspor a nezaměstnanost prudce vzrostla. Tato politika se totiž dotkla především domácích podniků; výsledné snížení rozpočtových deficitů bylo pak mnohem menší, než se čekalo, protože daňové příjmy klesly.

Spojené státy určitě potřebují lepší ekonomickou politiku, tu ale nepřinese muž, který vnímá svou práci jako LBO americké ekonomiky, uzavírá svou politicko-ekonomickou úvahu Paul Krugman. A na svém blogu pak odmítá názor Grega Mankiwa, že past likvidity v USA může být u svého konce:

Greg Mankiw tvrdí, že pokud použijeme koeficienty, které odvodil pro jednoduché Taylorovo pravidlo, ukáže se, že past likvidity se může blížit svému konci. Implikované hodnoty sazeb stanovených Fedem se totiž z negativních čísel znovu pohybují směrem k nule. Greg ale koeficienty odvozuje na datech z 90. let. Já jsem je odvodil z aktuálních dat v roce 2010 a výsledek byl rozdílný – ukazuje ho následující graf (červeně vidíme skutečné sazby, modře sazby odvozené na základě pravidla):

gecco

Podle tohoto odhadu se tak u konce pasti likvidity nenacházíme. Ryan Avent pak poukazuje na to, že vývoj jádrové inflace nás nemusí v blízké budoucnosti posouvat blíže k nule. Tato inflace po většinu roku 2011 rostla, nyní se ale zdá, že směřuje dolů. Nezaměstnanost, která představuje druhou proměnnou použitou v pravidle, nemusí výrazně klesat, přestože tvorba nových pracovních míst může být velmi dobrá. Ti, co přestali hledat práci, se totiž do tohoto procesu mohou opět vrátit.

Hlavně jde ale o to, že použití historických vstupů do Taylorova pravidla není v dnešní době vhodné ani pro predikce, ani pro doporučení ohledně výše klíčové sazby. Původně se Taylorovo pravidlo používalo na odhad toho, co si Fed myslí, ne kvůli posouzení správnosti jeho kroků. Jestliže tedy ukazuje pozitivní sazby, říká, že Fed by je mohl takto stanovit, pokud by přemýšlel stejně, jako to bylo obvyklé v letech 1988 – 2008.

Proč by ale měl postupovat tímto způsobem ? Od roku 2008 se stalo docela dost věcí a mimo jiné jsme poznali, že past likvidity není pouze hříčkou naší představivosti. Jde o reálnou hrozbu, a i pokud skončí, měli bychom se bránit jejímu návratu. To znamená, že existují velmi pádné argumenty pro vyšší inflační cíl a agresivní politiku v situaci, kdy nezaměstnanost leží vysoko a inflace nízko. Podstatné je, že Fed sazby v dohledné době téměř jistě nezvýší (a ani by neměl).

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Váš názor
  • Tak to už jsme slyšeli
    17.1.2012 8:16

    Tak to už jsme slyšeli od Greenspana mnohokrát. Proč se nikdo nevrací k negativním dopadům tehdejší (1997-2008) nízké úrokové sazby?
    neugebauer
Aktuální komentáře
14.12.2017
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)