Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Řecko je insolventní, nejspíše neuhradí splátku dluhu v březnu a zbankrotuje

Fitch: Řecko je insolventní, nejspíše neuhradí splátku dluhu v březnu a zbankrotuje

17.1.2012 11:51, aktualizováno: 17.1. 12:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecko je fakticky insolventní a bude nuceno vyhlásit bankrot, uvedl ředitel Fitch Ratings Edward Parker. Nejzadluženější země eurozóny podle Parkera nejspíše nebude schopna uhradit splátku dluhu, která připadá na 20. března tohoto roku v rozsahu 14,5 miliardy eur.

Samotná snaha o dosažení dohody s privátním sektorem na odpisu řeckého dluhu podle Parkera zakládá podstatu bankrotu. „Na takzvané PSI – private sector involvement – je třeba nahlížet jako na bankrot, z našeho pohledu je toho jasným dokladem,“ uvedl Parker k dohodě, která obsahově znamená odpis poloviny dluhu drženého soukromým sektorem, zejména bankami. Podle něj tedy nebude překvapením, pokud Řecko v dohledné době oficiálně zbankrotuje a Fitch očekává, že to některou z cest nastane.

Fitch není v tomto názoru sama. Již v polovině ledna uvedla ratingová agentura Standard & Poor's, že i v případě, že dohody o eliminaci (odpuštění) části dluhu bude dosaženo, bude to S&P dle svých kritérií považovat za nucenou směnu dluhu a doklad bankrotu. "Za důležité z tohoto pohledu považujeme si uvědomit nejen přímý dopad na výši řeckého dluhu, ale i dopad na další vlády, které jsou pod tlakem trhů," uvedl za S&P Moritz Kraemer. Zdůraznil Portugalsko o Kypr. Výnos na portugalském 10letém dluhu včera vystoupal na rekordních 14,3 % a od snížení ratingu několika zemím eurozóny v pátek agenturou S&P vzrostl o 1,9 %, tedy o 15 procent. Řecko se podle Kraemera patrně už velmi brzy ocitne v situaci, kdy nebude schopno vyrovnat závazky z dluhopisů, uvedl šéf oddělení státních ratingů agentury Standard & Poor's již včera pro Bloomberg s tím, že zatím nevidí nějaké rýsující se řešení.

Evropská dluhová krize podle Fitch bude dlouhá a bolestná. Euro po slovech Fitch ustupuje zpět od úrovně 1,2800 USD/EUR, aktuálně obchoduje u úrovně 1,2770 dolaru k euru. Řecký desetiletý dluhopis dnes před zveřejněním zprávy ustoupil o 46 bps na 33,55 procenta vůči historickému maximu 36,14 % z 21. prosince roku 2011. Dvouletý dluh byl na historickém maximu 185 % dne 10. ledna.

Řecký premiér Lucas Papademos se s reprezentaty privátních věřitelů nad dohodou, jednání o níž byla před několika dny přerušena bez výsledku, sejde znovu zítra. "Dokud dohody o směně dluhu nebude dosaženo, země čelí akutním ekonomických rizikům," uvedl premiér. Franz Vogel za IIF zdůvodnil neúspěch jednání o směně privátního dluhu neshodou na kupónu a úroku u dluhopisů, které mají být v rámci dohody nově vydány. Podle zdroje z jednání evropské vlády tlačily na to, aby nový řecký dluh v rámci dohody nesl kupón 4 procenta, zatímco privátní věřitelé byli ochotni akceptovat tyto úroky na velmi omezenou dobu s požadavkem vyšší výplaty v době, kdy se řecká ekonomika začne zlepšovat.

Dohoda má z privátně drženého dluhu cca 205 mld. eur ukrojit řádově 100 mld. eur a pomoci snížit zadlužení Řecka ke 120 % HDP. Podle ekonomů je ale krok pr obudoucí udržitelnost řeckých závazků nedostatečný.  "O budoucnosti Řecka rozhodnou nejbližší týdny. Všechna jednání musejí být hotova do poloviny března, aby bylo možno vyvrátit neřízení bankrot Řecka, uvedla ve zprávě londýnská divize Bank of America. Sám Papademos označil již dříve první tři měsíce roku 2012 za klíčové pro budoucnost Řecka.

Po dvou letech opatření zahrnujících snižování mezd či zvyšování daní Mezinárodní měnový fond odhaduje za rok 2011 pokles řecké ekonomiky na 6 procent po 3,8 procenta odhadovaných v červenci a snížení schodku rozpočtu na 9 procent z 10,6 procenta roku 2010.

(Zdroj: Fitch Rating, Bloomberg, AFP)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba