Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodčí doložky a spotřebitelské smlouvy se automaticky nevylučují

Rozhodčí doložky a spotřebitelské smlouvy se automaticky nevylučují

19.1.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

V obou projednávaných případech byla součástí smlouvy uzavřené mezi podnikatelem a spotřebitelem takzvaná rozhodčí doložka. Neboli ujednání o tom, že spory ze smlouvy bude rozhodovat rozhodce určený ze seznamu rozhodců, který vedla obchodní společnost vystupující jako rozhodčí soud.

Poté, co spotřebitel předložil spor ze smlouvy „běžnému“ soudu, protistrana vznesla námitku jeho nepříslušnosti. Dle rozhodčí doložky totiž měly být spory ze smlouvy projednávány v řízení rozhodčím, a nikoliv před obecnými soudy. Soudy prvého stupně námitce vyhověly a řízení zastavily pro nepříslušnost. Následně se ale věc dostala k posouzení Ústavnímu soudu.

Právo na výběr rozhodce pro obě strany

Ústavní soud připomněl, že sjednání rozhodčí doložky je vyjádřením svobodné vůle smluvních stran, při němž se strany dobrovolně a vědomě vzdávají svého práva na projednání věci nezávislým a nestranným soudem. Autonomie vůle, a tedy možnost sjednat platně rozhodčí doložku, je však omezena potřebou chránit práva slabší smluvní strany – spotřebitele. Ani autonomie vůle totiž nemůže odůvodnit omezení práva na výběr rozhodce jen ve prospěch jedné strany. Ačkoliv Ústavní soud zopakoval, že rozhodčí řízení není řízením, ve kterém by bylo právo nalézáno, připustil zároveň, že existence rozhodčího řízení může mít svůj význam, a to i ve spotřebitelských sporech.

Ústavní soud pak nastínil základní požadavky, které musí naplňovat „přípustná“ rozhodčí doložka:  Musí obsahovat jednak transparentní a jednoznačná pravidla pro určení rozhodce, dohodnuté podmínky procesního charakteru musí navíc účastníkům garantovat rovné zacházení (resp. zvýšenou ochranu spotřebitele) a spravedlivé řízení, včetně možnosti přezkoumání rozhodčího nálezu jinými rozhodci.

Smluvní strany si obecně mohou v rozhodčí doložce nebo rozhodčí smlouvě určit, že spory ze smlouvy bude rozhodovat buď konkrétně určený rozhodce (je rovněž přípustné uvést namísto toho počet rozhodců a jasný a transparentní způsob toho, jak budou určeni) nebo stálý rozhodčí soud. Ústavní soud připomněl, že stálým rozhodčím soudem není a nemůže být jakákoliv společnost, která se takto sama označí. Stálý rozhodčí soud musí být zřízen na základě zákona a pravidla, kterými se řídí (tzv. řády a statuty), musí být zveřejněna v obchodním věstníku.

Ústavní soud se v zmiňovaných nálezech nepostavil proti obecné existenci rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách, a připojil se tak k náhledu Nejvyššího soudu na tuto problematiku. Soudy musí vždy zvažovat okolnosti konkrétního případu. Zejména to, zda formulace a obsah rozhodčí doložky odrážejí autonomii vůle smluvních stran a zda nejde o nepřípustnou podmínku ve smyslu evropské směrnice k ochraně spotřebitele.

Na závěr je třeba připomenout, že v dubnu letošního roku by měla nabýt účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení. Ta především zpřísňuje požadavky kladené na rozhodčí doložky ve smlouvách pro spotřebitele, a to v tom smyslu, že rozhodčí smlouva bude muset být napříště uzavírána jen na samostatné listině. Novela také stanovuje osobnostní předpoklady osob rozhodců a upřesňuje vymezení stálých rozhodčích soudů. Více k tématu zmiňované novely zákona o rozhodčím řízení naleznete zde.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
12:08Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m