Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozhodčí doložky a spotřebitelské smlouvy se automaticky nevylučují

Rozhodčí doložky a spotřebitelské smlouvy se automaticky nevylučují

19.1.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

V obou projednávaných případech byla součástí smlouvy uzavřené mezi podnikatelem a spotřebitelem takzvaná rozhodčí doložka. Neboli ujednání o tom, že spory ze smlouvy bude rozhodovat rozhodce určený ze seznamu rozhodců, který vedla obchodní společnost vystupující jako rozhodčí soud.

Poté, co spotřebitel předložil spor ze smlouvy „běžnému“ soudu, protistrana vznesla námitku jeho nepříslušnosti. Dle rozhodčí doložky totiž měly být spory ze smlouvy projednávány v řízení rozhodčím, a nikoliv před obecnými soudy. Soudy prvého stupně námitce vyhověly a řízení zastavily pro nepříslušnost. Následně se ale věc dostala k posouzení Ústavnímu soudu.

Právo na výběr rozhodce pro obě strany

Ústavní soud připomněl, že sjednání rozhodčí doložky je vyjádřením svobodné vůle smluvních stran, při němž se strany dobrovolně a vědomě vzdávají svého práva na projednání věci nezávislým a nestranným soudem. Autonomie vůle, a tedy možnost sjednat platně rozhodčí doložku, je však omezena potřebou chránit práva slabší smluvní strany – spotřebitele. Ani autonomie vůle totiž nemůže odůvodnit omezení práva na výběr rozhodce jen ve prospěch jedné strany. Ačkoliv Ústavní soud zopakoval, že rozhodčí řízení není řízením, ve kterém by bylo právo nalézáno, připustil zároveň, že existence rozhodčího řízení může mít svůj význam, a to i ve spotřebitelských sporech.

Ústavní soud pak nastínil základní požadavky, které musí naplňovat „přípustná“ rozhodčí doložka:  Musí obsahovat jednak transparentní a jednoznačná pravidla pro určení rozhodce, dohodnuté podmínky procesního charakteru musí navíc účastníkům garantovat rovné zacházení (resp. zvýšenou ochranu spotřebitele) a spravedlivé řízení, včetně možnosti přezkoumání rozhodčího nálezu jinými rozhodci.

Smluvní strany si obecně mohou v rozhodčí doložce nebo rozhodčí smlouvě určit, že spory ze smlouvy bude rozhodovat buď konkrétně určený rozhodce (je rovněž přípustné uvést namísto toho počet rozhodců a jasný a transparentní způsob toho, jak budou určeni) nebo stálý rozhodčí soud. Ústavní soud připomněl, že stálým rozhodčím soudem není a nemůže být jakákoliv společnost, která se takto sama označí. Stálý rozhodčí soud musí být zřízen na základě zákona a pravidla, kterými se řídí (tzv. řády a statuty), musí být zveřejněna v obchodním věstníku.

Ústavní soud se v zmiňovaných nálezech nepostavil proti obecné existenci rozhodčích doložek ve spotřebitelských smlouvách, a připojil se tak k náhledu Nejvyššího soudu na tuto problematiku. Soudy musí vždy zvažovat okolnosti konkrétního případu. Zejména to, zda formulace a obsah rozhodčí doložky odrážejí autonomii vůle smluvních stran a zda nejde o nepřípustnou podmínku ve smyslu evropské směrnice k ochraně spotřebitele.

Na závěr je třeba připomenout, že v dubnu letošního roku by měla nabýt účinnosti novela zákona o rozhodčím řízení. Ta především zpřísňuje požadavky kladené na rozhodčí doložky ve smlouvách pro spotřebitele, a to v tom smyslu, že rozhodčí smlouva bude muset být napříště uzavírána jen na samostatné listině. Novela také stanovuje osobnostní předpoklady osob rozhodců a upřesňuje vymezení stálých rozhodčích soudů. Více k tématu zmiňované novely zákona o rozhodčím řízení naleznete zde.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data