Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katastr nemovitostí: praktické změny k lepšímu?

Katastr nemovitostí: praktické změny k lepšímu?

20.1.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

Od roku 1994, tedy po 18 letech, dochází poprvé ke zvýšení správního poplatku za návrh na vklad do katastru nemovitostí, a to ze stávajících 500 Kč na rovnou tisícikorunu. Obdobně jako v případě zápisů do obchodního rejstříku zavádí novela formuláře pro zahájení vkladového řízení. Snahou je zajistit jednotnost podávaných návrhů, jejich přehlednost a srozumitelnost. Formuláře mají pomoci snížit chybovost podání katastrálním úřadům. Spolu s možností jejich podávání v elektronické podobě to přispěje k urychlení vkladového řízení.

Formuláře je možné používat od 1. ledna letošního roku, přičemž od 1.1.2013 již bude jejich používání povinné bezvýjimečně. Vzory formulářů stanoví vyhláškou Český úřad zeměměřičský a katastrální. K návrhu na vklad už nadále není nutné předkládat výpis z obchodního rejstříku, pokud je možné potřebný údaj zjistit dálkovým přístupem. Ruší se také povinnost předkládat nabývací listiny prokazující oprávnění nakládat s nemovitostí před 1.1.1993.

Kratší lhůta na žalobu

Novela také zkracuje oproti obecné právní úpravě lhůtu pro podání žaloby proti zamítavému rozhodnutí katastrálního úřadu z 60 na 30 dnů, a to za účelem urychlení navazujících řízení. Práva na podání žaloby se nelze předem vzdát. Katastrální úřad tudíž musí celou stanovenou lhůtu vyčkávat, zda žaloba nebude podána, a nemůže pokračovat v navazujících vkladových řízeních. Další řízení o povolení vkladu, týkající se týchž nemovitostí jako rozhodnutí o zamítnutí vkladu, se po dobu stanovenou pro podání žaloby proti zamítnutí přerušují. Pokud je žaloba podána, řízení se přerušují do dne, kdy je příslušnému katastrálnímu úřadu doručeno pravomocné rozhodnutí soudu ve věci vkladu.

Katastrální úřady budou nově při zápisu záznamem zjišťovat, zda předložená listina navazuje na dosavadní zápisy v katastru. Tím má být zabráněno publikaci duplicitních zápisů vlastnictví na listech vlastnictví a zápis záznamem bude proveden až v okamžiku, kdy bude zřejmé, zda a komu svědčí zapisované právo. To je v souladu se zásadou, že každý zápis ve veřejném seznamu nemovitostí musí navazovat na předchozí zápisy. Pokud katastrální úřad zjistí, že předložená listina není způsobilá k vykonání zápisu záznamem, vrátí ji tomu, kdo ji předložil, nikoli už tomu, kdo ji vyhotovil.

Dochází rovněž k zavedení nového institutu „poznámka spornosti“, kterou katastrální úřad do katastru zapíše na základě oznámení soudu o podané žalobě nebo doloženého návrhu žalobce. Poznámka se zapisuje, pokud je podána žaloba o určení, že vlastníkem nemovitosti je někdo jiný, než kdo je zapsán v katastru. Případně je-li podána žaloba o určení, že právní úkon, na jehož základě má být zapsáno právo do katastru, je neplatný či zrušený.

Vlastníkům nemovitostí je nově dána možnost výmazu starých zástavních práv převzatých z pozemkové knihy na základě vyvratitelné domněnky. Tato zástavní práva se podle stávající právní úpravy nedařilo leckdy vymazat. Od 1.1.2012 katastrální úřad tato zástavní práva vymaže z katastru  nemovitostí záznamem na základě ohlášení vlastníka nemovitosti, k níž je zaniklé zástavní právo zapsáno, sepsaného ve formě notářského zápisu.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data