Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Katastr nemovitostí: praktické změny k lepšímu?

Katastr nemovitostí: praktické změny k lepšímu?

20.1.2012 7:00
Autor: KŠB, KSB

Od roku 1994, tedy po 18 letech, dochází poprvé ke zvýšení správního poplatku za návrh na vklad do katastru nemovitostí, a to ze stávajících 500 Kč na rovnou tisícikorunu. Obdobně jako v případě zápisů do obchodního rejstříku zavádí novela formuláře pro zahájení vkladového řízení. Snahou je zajistit jednotnost podávaných návrhů, jejich přehlednost a srozumitelnost. Formuláře mají pomoci snížit chybovost podání katastrálním úřadům. Spolu s možností jejich podávání v elektronické podobě to přispěje k urychlení vkladového řízení.

Formuláře je možné používat od 1. ledna letošního roku, přičemž od 1.1.2013 již bude jejich používání povinné bezvýjimečně. Vzory formulářů stanoví vyhláškou Český úřad zeměměřičský a katastrální. K návrhu na vklad už nadále není nutné předkládat výpis z obchodního rejstříku, pokud je možné potřebný údaj zjistit dálkovým přístupem. Ruší se také povinnost předkládat nabývací listiny prokazující oprávnění nakládat s nemovitostí před 1.1.1993.

Kratší lhůta na žalobu

Novela také zkracuje oproti obecné právní úpravě lhůtu pro podání žaloby proti zamítavému rozhodnutí katastrálního úřadu z 60 na 30 dnů, a to za účelem urychlení navazujících řízení. Práva na podání žaloby se nelze předem vzdát. Katastrální úřad tudíž musí celou stanovenou lhůtu vyčkávat, zda žaloba nebude podána, a nemůže pokračovat v navazujících vkladových řízeních. Další řízení o povolení vkladu, týkající se týchž nemovitostí jako rozhodnutí o zamítnutí vkladu, se po dobu stanovenou pro podání žaloby proti zamítnutí přerušují. Pokud je žaloba podána, řízení se přerušují do dne, kdy je příslušnému katastrálnímu úřadu doručeno pravomocné rozhodnutí soudu ve věci vkladu.

Katastrální úřady budou nově při zápisu záznamem zjišťovat, zda předložená listina navazuje na dosavadní zápisy v katastru. Tím má být zabráněno publikaci duplicitních zápisů vlastnictví na listech vlastnictví a zápis záznamem bude proveden až v okamžiku, kdy bude zřejmé, zda a komu svědčí zapisované právo. To je v souladu se zásadou, že každý zápis ve veřejném seznamu nemovitostí musí navazovat na předchozí zápisy. Pokud katastrální úřad zjistí, že předložená listina není způsobilá k vykonání zápisu záznamem, vrátí ji tomu, kdo ji předložil, nikoli už tomu, kdo ji vyhotovil.

Dochází rovněž k zavedení nového institutu „poznámka spornosti“, kterou katastrální úřad do katastru zapíše na základě oznámení soudu o podané žalobě nebo doloženého návrhu žalobce. Poznámka se zapisuje, pokud je podána žaloba o určení, že vlastníkem nemovitosti je někdo jiný, než kdo je zapsán v katastru. Případně je-li podána žaloba o určení, že právní úkon, na jehož základě má být zapsáno právo do katastru, je neplatný či zrušený.

Vlastníkům nemovitostí je nově dána možnost výmazu starých zástavních práv převzatých z pozemkové knihy na základě vyvratitelné domněnky. Tato zástavní práva se podle stávající právní úpravy nedařilo leckdy vymazat. Od 1.1.2012 katastrální úřad tato zástavní práva vymaže z katastru  nemovitostí záznamem na základě ohlášení vlastníka nemovitosti, k níž je zaniklé zástavní právo zapsáno, sepsaného ve formě notářského zápisu.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
15:41Americký průmysl po silném říjnu ztrácí tempo
14:49Oracle naplnil tržní očekávání, cloudový byznys ale neuspokojuje (komentář analytika)  
14:29Přední ekonomové se dostali do neobvyklého sporu. Stojí za pozornost
13:29Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
12:53ČEZ vede exkluzivní jednání o prodeji bulharských aktiv
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m