Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Spojené státy i Evropa dělají opak toho, co by měly; Asie si vede dobře

Stiglitz: Spojené státy i Evropa dělají opak toho, co by měly; Asie si vede dobře

19.1.2012 7:58, aktualizováno: 19.1. 13:43
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Ratingové agentury dávaly před krizí v USA nejvyšší hodnocení aktivům, která měla mít rating F. Jedna z interpretací jejich současného postupu v případě eurozóny je ta, že se snaží získat ztracenou důvěru. Dostaly se ale do oblasti politiky. Příkladem je snížení ratingu Spojených států, které přišlo i přesto, že USA budou vždy schopny splácet své dluhy. Mohou totiž tisknout peníze. Můžeme se sice obávat inflace nebo poklesu hodnoty dolaru, trhy ale na tyto obavy jasně ukazují svůj negativní názor. A pokud ratingové agentury zmiňují rizika nesplácení dluhu, či růstu inflace a poklesu kurzu, musí vysvětlit, proč se trhy podle nich mýlí. Namísto toho však činí politická prohlášení. Pro Bloomberg to uvedl Joseph Stiglitz.

„Evropský problém” spočívá podle ekonoma zejména v tom, že vedení eurozóny nechápe, jaké kroky je třeba učinit. Zaměřuje se na snižování deficitů a utahování, to je ale omyl. Ukazují to Irsko a Španělsko, které měly před krizí rozpočtový přebytek a „dělaly vše dobře“. Fiskální utahování tak není tím správným receptem, v jeho důsledku dojde ke zhoršení ekonomické situace a k poklesu důvěry. Příliš optimistická ohledně oživení zůstává i ECB. Default Řecka znamená podle Stiglitze zejména politické rozhodnutí, k němuž dojde mimo tuto zemi.
 


Řešením evropské krize je růst. Potenciál růstu má eurozóna stejný jako před krizí, restrukturalizace části dluhu by umožnila tento potenciál využít. Vedle toho je nutné zvýšit půjčky soukromému sektoru. Například v Řecku se dnes podle některých informací nachází asi třetina společností v bankrotu, či na jeho pokraji. „Pokud se tento vývoj rozšíří do zbytku Evropy, bude zle,“ uvedl ekonom.

Ohledně Číny se Stiglitz domnívá, že „jsme se stali závislí na vysokém tempu růstu“. Jeho snížení na udržitelnější úroveň 7 – 8 % tak „pravděpodobně představuje dobrý vývoj“. Rychlý růst byl totiž dosažen mimo jiné nadměrnými investicemi do realit; vláda se nyní správně snaží zabránit přehřátí ekonomiky. Ekonom očekává, že se jí podaří dosáhnout měkkého přistání. Celá Asie si přitom podle něho vede velmi dobře a vlády tamních ekonomik upravují politiku v reakci na recesi v Evropě a pomalý růst v USA.

Ohledně Spojených států Stiglitz uvedl, že mají velkou potřebu investic a zároveň si mohou levně půjčovat. Tyto investice by podpořily jejich domácí i globální ekonomiku; je tak velká škoda, že „ekonomická politika se ubírá opačným směrem“. To znamená, že veřejný sektor v USA v současnosti celou ekonomiku dusí místo toho, aby jí pomáhal.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Keynesiáni
  19.1.2012 19:26

  Tihle lidé nás dovedli do bahna, ve kterém se nyní nacházíme. Zvyšování konkurenceschopnosti skrze inflaci (oslabování měny) je nesmysl a vede k válkám a podobným zvěrstvům. Navíc Stiglitz, Krugman a jim podobní nikdy ani nepřemýšleli o tom, že by se monetární politika měla utahovat, takže podle nich bude svět neustále fungovat na monetárních steroidech, až dojde papír, na který se bankovky tisknou, nebo co. Tihle volové si vždycky najdou důvod, proč je jejich názor zrovna teď OK, ale ohledy na historii nebo samotného Keynese neberou. Předpokládám, že zde na Patrii jejich výtvory prezentují jen z důvodu, aby ukázali, jacíže jsou tito páni hlupáci.
  THUD
  • Re: Keynesiáni
   19.1.2012 19:35

   Hm, taky jsou volové, co nejsou schopni přečíst ani článeček o pěti odstavcích a porozumět, co jím autor myslí. Ještě že nám tu parta poskytuje diskuzi, abychom se takovými hlupáky pobavili;-)
   Kalka.
 •  
  19.1.2012 10:18

  Tak takhle jsem to myslela, když jsem psala o tom, že je škoda, že Fed má v čele specialistu na Velkou depresi místo specialisty na depresi Dlouhou. Z té se svět tehdy dostal rozvojem nových technologií a nových odvětví průmyslu, služeb i zlepšením zemědělské výroby místo šetřením na stávajících odvětvích. Samozřejmě něco u Velké deprese zmákly zbrojovky, ale nebyla to tehdy taková zlomová doba jako dnes a v poslední čtvrti devatenáctého století...
  Kalka.
 • Růst dopovaný růstem dluhu
  19.1.2012 10:16

  Bla,bla,bla..... Stiglitzův , stejně jako Krugmanův recept zní : "obnovit růst skrze fedrování dalších peněz do ekonomiky". Klasický keynesiánský přístup podávání finančních anabolik a snaha o konstrukci perpetuum mobile. To k ničemu dobrému nepovede (pro střední třídu). Chceme-li obnovit růst tak jedině zvýšením naší konkurenceschopnosti. A to nikdo nechce slyšet, protože to je proces , který bolí a EU byrokrati neví jak na něj.
  nugisek
  • Re: Růst dopovaný růstem dluhu
   19.1.2012 12:14

   Když všichni zdvojnásobí svoji konkurenceschopnost, budeme tam, kde jsme byli. Všichni na světě nemohou mít kladnou bilanci zahraničního obchodu.
   Josef
Aktuální komentáře
14.12.2017
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici
8:59Evropské burzy po rozhodnutí Fedu asi zahájí poklesem, co ta pražská?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)