Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst depozit u ECB je na rekordní úrovni. Co to ukazuje?

Růst depozit u ECB je na rekordní úrovni. Co to ukazuje?

18.1.2012 17:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle naposledy zveřejněných dat dosáhla hodnota depozit evropských bank u ECB rekordní výše asi 500 miliard eur. Média ale ve svých komentářích často ukazují na nepochopení toho, co růst vkladů znamená. Příkladem je komentář CNBC, který říká: „Nedávná injekce likvidity ze strany ECB vedla k tomu, že banky drží hromadu hotovosti, ale bojí se zvýšit půjčky. ... Banky uložily u ECB více než tři čtvrtiny peněz, které jim tato instituce půjčila. Po kolapsu Lehman Brothers to byla asi jen třetina.“

Tyto komentáře budí dojem, že velikost rozvahy centrální banky určují kroky komerčních bank. To je ovšem zavádějící, protože velikost její rozvahy závisí na monetární politice, která reaguje na ekonomický vývoj (včetně kroků komerčních bank). ECB se na počátku prosince rozhodla, že zvýší objem půjček komerčním bankám; její rozvaha tak mezi 16. a 23. prosincem vzrostla o 250 miliard eur. To znamená, že se zvýšila její aktiva (půjčky finančním institucím), ale i pasiva.

V principu se mohou změnit dvě skupiny pasiv. První z nich jsou peníze v oběhu, druhou depozita komerčních bank u banky centrální. Oběživo se u ECB v podstatě nezměnilo, depozita narostla asi o 200 miliard eur, k tomu se změnily některé další položky pasiv. Jednoduše dochází k tomu, že při poskytnutí úvěru bankám ECB současně zvýší bilanci účtu, který těmto bankám vede. Od prosince se dosud mnoho nezměnilo, úvěry zůstávají vysoko stejně jako depozita.

Co kdyby se ale banky rozhodly zvýšit půjčky privátnímu sektoru? Zmenšil by se objem depozit u ECB? Nemuselo by tomu tak být. Tato situace by nastala pouze v případě, že by banky začaly splácet úvěry získané od centrální banky. A ta by na to mohla vždy reagovat tím, že by zvýšila atraktivitu těchto úvěrů.

Růst depozit bank u ECB na rekordní výši by tak v době, kdy celá její rozvaha dosahuje nevídané velikosti, neměl být překvapením. Stejný jev lze sledovat ve Velké Británii a USA. Pokud v rámci monetární politiky roste rozvaha centrální banky, musí se zvedat aktiva i pasiva, a protože nedochází k velkému nárůstu oběživa, musí se zvyšovat depozita komerčních bank u ECB.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
  • politický a odborný ROZMER
    18.1.2012 23:19

    ako aj banková profesionalita s neúuprosnými až existenčne limitovanými kritériami a každej schopnej bankovej inštitúcie, ako aj strategicky dôležitej akou je ECB - platili-platia a budú platiť určité až dogmatické zasady...A nielen do roku 2008 a východiskvého flexibilneho i operatívneho hľadania STABILITY-rovnajúcej sa až "burzovej reakcii" na politické zmeny a ich sprieevodné rozhodnutia, včítane dramatických,ako aj chybných a omylov...to je nepísaný ZÁKON stabilty prežitím BANKY...a nakoniec nie každá banka či v Európe, či vo svete má kredit i význam ako ECB -ale to je len čiastočný pohľad na obsiahly komplex verejných i neverejných mediálnych vstupov v rámci "euromožného do 2012"?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC