Aktualizováno Maďarská vláda upustí od plánovaného spojení centrální banky s regulátorem finančních trhů PSZAF, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán v rozhlasovém rozhovoru pro MR1-Kossuth. Jde o první konkrétní závazek od obecného příslibu maďarského premiéra v Evropském parlamentu z tohoto týdne, že ustoupí v otázce zákonů, které mu vynesly obvinění, že se snaží ovládnout hlavní nezávislé instituce země. "Co se týče zákona o centrální bance, zpochybnili sloučení centrální banky a (regulátora finančních trhů) PSZAF... nejjednodušší bude od sloučení těchto dvou institucí upustit. Působily každá zvlášť a povede se jim dobře zvlášť i v budoucnu," řekl Orbán. Mezi další sporné body v novém zákonu o centrální bance patří rozšíření její měnové rady a právo premiéra jmenovat třetího náměstka guvernéra banky.
Forint za středu a čtvrtek posílil téměř o 2 procenta a ceny maďarských dluhopisů vyskočily v nadějích, že je maďarská vláda připravena přistoupit na kompromis, který by otevřel cestu k dohodě o pomoci s Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou unií. Analytici však upozorňují, že v praxi by Orbán stále nemusel být ochoten své sliby plnit. "Postoj vlády se musí formovat na zasedání vlády, to se stalo včera," řekl Orbán v maďarském rozhlasu. "Přirozeně, že několik zákonů může být třeba modifikovat, ale vláda to udělat nemůže, to může udělat jen parlament a my v tomto směru podáme návrhy."
Orbán řekl, že příští týden uzavře s prezidentem Evropské komise Josém Manuelem Barossem politickou dohodu, která Maďarsku otevře cestu k nové dohodě o záložním úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). "Vezmeme-li tu zásobu otázek, které vyvstaly, nevidím mezi nimi žádné obzvlášť problematické," řekl Orbán.
Evropská komise se tento týden rozhodla zahájit proti Maďarsku právní kroky kvůli jeho nedávným kontroverzním ústavním změnám. Orbán již ve středu uvedl, že problémy, na které komise poukazuje, je možné "velmi jednoduše, rychle a efektivně" vyřešit. Jednou z hlavních obav komise je, že nová legislativa naruší nezávislost maďarské centrální banky.
Evropská komise dne 17. ledna zahájila právní kroky proti Maďarsku kvůli jeho nedávným kontroverzním ústavním změnám. Úprava týkající se nezávislosti centrální banky je podmínkou pro obnovení jednání o případné pomoci Maďarsku. Řízení se týká také nezávislosti úřadu pro ochranu dat a rovněž reformy, která mění věk odchodu soudců do důchodu. Maďarsko má měsíc na změnu zákonů, nebo se dostane před Soudní dvůr Evropské unie.
(Zdroj: čtk, Reuters, Bloomberg)