Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké pokrytectví v malém Davosu...

Velké pokrytectví v malém Davosu...

27.1.2012 11:18
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Každý rok se na světě konají minimálně dvě setkání "mocných", která k sobě v porovnání s jejich obecně vnímaným významem váží objektivně naddimenzovaný mediální prostor - Světové ekonomické fórum v Davosu a výroční zasedání americké centrální banky Fed v Jackson Hole ve Wyomingu. V obou případech se již několik dní před jejich konáním výrazně zvýší frekvence, s jakou jsou obě události ve zpravodajství zmiňovány a v jejich průběhu se pak nehovoří téměř o ničem jiném. Napomádovaní moderátoři se snaží odchytit politické, ekonomické či mediální celebrity k živému rozhovoru, či se smrtelně vážnou tváří analyzují naditost aktovky předsedy Fedu Bena Bernankeho. Zda tento tzv. "kufříkový indikátor" opravdu něco znamená pro vývoj věcí příštích je sporné, z pohledu nastalého mediálního třeštění je to však téma stále vděčné.

Měsíc leden je každoročně vyhrazen pro první z obou akcí - Světové ekonomické fórum (WEF). Historie tohoto setkání se datuje do roku 1971, kdy profesor Klaus Schwab, přednášející na ženevské univerzitě, sezval 444 vrcholných manažerů evropských společností na tehdy ještě "European management forum" do švýcarského Davosu. Cílem akce, pořádané pod patronací Evropské komise, bylo přiblížit americký styl řízení firem evropským manažerům. V průběhu let se rozsah a hlavně obsah WEF výrazně rozšířil, pravidelnými účastníky se stali politici či veřejně činní umělci a akce jako taková narostla do obřích rozměrů. V současnosti v průměru hostí 2,200-2,500 účastníků, kteří se v pěti dnech mohou zúčastnit více jak 200 panelových debat. Diskutovaná témata zahrnují ekonomiku, byznys, politiku, životní prostředí či filantropii. Potud vše dobré.

Ta pravá legrace však začíná v okamžiku, kdy se dozvíme, že někteří ze zúčastněných dolarových miliardářů považují za jedno z nejpalčivějších témat současnosti zejména rostoucí platovou nerovnost. Cože? Řekněte to ještě jednou? Slyšel jsem dobře? Prý ano - do zástupu procitnuvších boháčů se podle agentury Bloomberg řadí například irský Denis O'Brien, indický Vikas Oberoi či ukrajinský Viktor Pinčuk. Ten samý Viktor Pinčuk, který před dvěma lety slavil padesátiny ve francouzském Courchevel za přítomnosti několika stovek přátel, za zpěvu Christiny Aguilery a při vystoupení kanadských artistů z Cirque du Soleil.

Patria blog

Nechci na tomto místě znít ani rovnostářsky, ani idealisticky - z obojího jsem již vyrostl. Přesto si dovolím tvrdit, že Světové ekonomické fórum se svému prapůvodnímu záměru poměrně výrazně zpronevěřilo. V historii se bohatí nebo mocní vždy setkávali za zavřenými dveřmi, na tom není nic neobvyklého a v jistém smyslu ani špatného. Jen málokdy se však snížili k tomu, aby takováto sezení před lidem ospravedlňovali starostí o to, zda náhodou nemají v porovnání s ostatními příliš veliké majetky a nebylo by vhodné s tím něco udělat. Je totiž (možná smutným) faktem, že peníze a moc jsou dvě hlavní hybné síly současného světa. Ten, kdo je nemá, je mít chce. A kdo je má, chce jich ještě víc.

Můžete samozřejmě namítat, že několik poblázněných miliardářů ještě nediskredituje celou akci, která nepochybně přinese i mnoho dobrých a podnětných myšlenek. Jeden z účastníků se však nechal slyšet, že hlavní přínos WEF je pro něho osobně v tom, že výrazně ušetří na cestovních nákladech - všichni ti mocní a důležití, s nimiž by se v průběhu roku stejně potřeboval setkat, jsou totiž hned v lednu soustředěni na jednom místě. Zlatá slova...

P.S. Pokud se chce podívat na opravdu zajímavé prezentace – navíc řešící praktické problémy současného světa - navštivte stránku www.ted.com. Mými favority jsou Dan Ariely na téma behaviorální ekonomie a Sir Ken Robinson na téma vzdělání.

Hezký víkend přeji!


Čtěte i další sloupky Petra Žabži:

A jak svého poradce platíte Vy? 
Finančně-poradenský rébus, část II.
Ředění vás nezabije, zabíjíte se sami a dobrovolně…


Váš názor
 •  
  30.1.2012 10:26

  Taky dík za upozornění na TED!
  Kalka.
 • Ariely
  27.1.2012 13:51

  je super, díky za tip.
  db
 • rostoucí platovou nerovnost
  27.1.2012 12:29

  "Ta pravá legrace však začíná v okamžiku, kdy se dozvíme, že někteří ze zúčastněných dolarových miliardářů považují za jedno z nejpalčivějších témat současnosti zejména rostoucí platovou nerovnost. Cože? Řekněte to ještě jednou?" Pane Žabža, nebuďte takovej vycvakanej a zkuste rozlišovat mezi PLAT a MAJETEK. Tihle hoši mají velký majetek, ale vysoké platy mají manažeři, kteří řídí jejich firmy. Chápete už co je rozčiluje? :)
  josef_spejbl
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data