Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy jsou stále ziskovější. Je to důvod k radosti?

Firmy jsou stále ziskovější. Je to důvod k radosti?

31.1.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

V zemích OECD dochází k přerozdělení příjmů směrem od mezd k ziskům firem. Kvůli krizi se tak nyní děje i v zemích, kde předtím podobný posun neprobíhal, tedy ve Francii, Itálii, Španělsku a Velké Británii. Je to pochopitelné, protože nezaměstnanost vzrostla, vyjednávací síla zaměstnanců oslabila, firmy procházejí restrukturalizací a čelí konkurenci z rozvíjejících se ekonomik. Je ale tento vývoj pozitivní?

Odpověď je kladná tehdy, pokud firmy dříve dosahovaly nízké ziskovosti, která bránila investicím a vyšší zaměstnanosti a podkopávala dlouhodobý růst. Do krize roku 2008 tomu tak bylo ve Francii, Itálii a Španělsku. Pokud ale firmy dosahují velmi vysoké ziskovosti, která reálné ekonomice neprospívá, je odpověď záporná. V takovém případě vedou zisky spíše k hromadění finančních rezerv, k odkupu akcií, vysokým výplatním poměrům, apod. Takovou situaci lze pozorovat v USA a ve Velké Británii. V Japonsku a Německu vede vysoká ziskovost především ke snižování dluhu a akumulaci finančních rezerv, stimuluje ale také investice a zaměstnanost.

Vývoj zisků po úrokových nákladech, daních, před a po dividendách spolu s dividendami (jako poměr HDP) v USA ukazuje první graf. Situaci v Německu ukazuje graf druhý.

radost1


radost2

(Zdroj: Natixis)

Nárůst ziskovosti německých firem vede především k vyšším dividendám a od roku 2006 jde ruku v ruce s rostoucí zaměstnaností. Od roku 2002 dochází ke snižování dluhu německých společností a ty dnes drží velkou zásobu hotovosti. V USA se v důsledku vyšších zisků zlepšila schopnost samofinancování, zaměstnanost i investice ale poklesly. Zisky se využívají především ke snížení dluhu a odkupu akcií.

Vyšší zisky japonských firem podporovaly až do roku 2008 růst investic, ale ne zaměstnanosti. Japonské firmy drží velmi velký objem hotovosti a pokračují s oddlužením. Ve Francii vede růst ziskovosti k vyplácení vyšších dividend, stimuluje však i investice. Růst zaměstnanosti je jen slabý, firmy hromadí hotovost, vydávají nové akcie a zvyšují zadlužení. Pohled na Itálii ukazuje, že investice klesají, roste ovšem zaměstnanost, a to rychlým tempem. I zde firmy zvyšují svou zásobu likvidity, i když financování investic úvěrem narostlo.

Ve Španělsku ziskovost firem mezi lety 2003 – 2008 poklesla, následně se ale prudce zlepšila. Schopnost samofinancování zkolabovala v roce 2009. Stabilní a velmi vysokou ziskovost bylo možné pozorovat ve Velké Británii již od 90. let. Doprovázela ji vysoká schopnost samofinancování, vysoké dividendy a prudký pokles investic. Zaměstnanost stagnuje již od roku 2000 a firmy drží velký objem rezerv.

Je tak patrné, že velmi vysoká ziskovost může vést k tomu, že zisky nejsou směřovány do reálné ekonomiky. Nízká ziskovost ovšem brání vyšším investicím a vede k vysokému zadlužení. Žádný ideální model neexistuje, v principu je třeba vysoké ziskovosti, která se projeví v investicích tak, jako tomu je do určité míry v Japonsku.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data