Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečasův postoj k fiskální unii: Nečitelný pro Schwarzenberga, politology i ekonomy

Nečasův postoj k fiskální unii: Nečitelný pro Schwarzenberga, politology i ekonomy

31.1.2012 12:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Postoj ke smlouvě o fiskální unii, který zaujal premiér Petr Nečas (ODS) na pondělním summitu EU, poškozuje Českou republiku, řekl ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Ministr, který dnes odlétá na čtyřdenní zahraniční cestu, chce situaci řešit po svém návratu. Ke vznikající smlouvě se ze zemí EU nepřipojily jen Velká Británie a ČR.

"Bral se ohled na národněsocialistické křídlo v ODS a tím se poškodily státní zájmy," poznamenal Schwarzenberg. Je podle něj ale také možné, že premiér Nečas "to dělá jen napínavé, aby se prokázal jako veliký borec" a ČR se nakonec ke smlouvě o rozpočtové kázni zemí eurozóny v březnu připojí. Nečas v pondělí večer po summitu nevyloučil, že by se ČR k paktu mohla nakonec ještě přidat.

K dohodě se v pondělí v Bruselu rozhodlo připojit 25 z 27 zemí EU. Británie svou účast odmítla už loni. Příslušná smlouva se podepíše počátkem března. Problémy český premiér vidí mimo jiné s ratifikací smlouvy v ČR, ale také s účastí nečlenů eurozóny na summitech unijních států platících eurem.

"Takto v tom pokračovat, to nás opravdu pouze poškozuje," komentoval postoj české delegace na summitu ministr zahraničí. Důvody, proč smlouvu odmítá Velká Británie jsou podle něj jasné a srozumitelné. "To je každému jasné. Zatímco tedy náš postoj je všem naprosto nejasný," podotkl.

Pro zahraniční pozorovatele, ať už politiky, média nebo finanční trhy, zůstává Česká republika naprosto nesrozumitelná podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka. „Riskujeme tím, že z pohledu finančních trhů budeme vnímáni jako nesrozumitelní a nevyzpytatelní, podobně jako Maďaři. Při opakování podobných situací by se to mohlo promítnout ve zvýšení rizikových prémií na česká aktiva,“ uvedl. Dosažení dohody o finální podobě smlouvy o rozpočtové odpovědnosti je podle Marka pozitivní, protože se tím posiluje pravděpodobnost fiskální disciplíny v Evropě a zamezení opakování podobných krizí, kterými právě prochází některé země eurozóny. „Není to lékem na současnou krizi, ale je to správná reakce z pohledu poučení se z příčin současné krize.“

Jednou z příčin, proč se ČR v pondělí k dohodě nepřipojila, je podle Nečase to, že není vyjasněno, jakým způsobem by se pakt v Česku ratifikoval. K podpisu podle něj potřebuje premiér mimo jiné zmocnění prezidenta, jehož podpis je pak třeba i k dokončení ratifikace. Jenže prezident Václav Klaus, který je znám kritickým postojem k EU, už deklaroval, že se pod tuto smlouvu nepodepíše.

"Je to jen z vnitropolitických důvodů a to je to nejhorší," poznamenal dnes k českému stanovisku Schwarzenberg. O situace se chce po návratu z Izraele poradit uvnitř své strany. Ministr zahraničí nedávno v médiích prohlásil, že by neseděl ve vládě, která zemi povede mimo hlavní proud EU.

Zatímco Nečasova ODS a také Věci veřejné (VV) žádají, aby se o smlouvě konalo referendum či ji schvalovala v parlamentu ústavní většina, Schwarzenbergově TOP 09 by stačila prostá parlamentní většina. Občanští demokraté a VV totiž míní, že nová smlouva významným způsobem přenáší národní pravomoci na úroveň EU. "Ale říkám, snad ještě osvítí pana pana premiéra a ostatní tam duch svatý a prozřou," uzavřel ministr zahraničí.

Čeští politologové se neshodli, zda byl postup premiéra Petra Nečase (ODS), který v Bruselu nepodepsal dohodu o rozpočtové odpovědnosti, správný. "Postup Nečase byl trapný," uvedl politolog Jiří Pehe, podle kterého nejel premiér na summit evropských zemí s principiálním stanoviskem. Česká republika se tak podle Peheho pouze schovává za slova o ratifikaci paktu rozpočtové odpovědnosti. Pehe je navíc přesvědčen, že se Česko nepodepsáním paktu vyloučilo z integračního procesu a ještě si udělalo v zahraničí ostudu.

S ním nesouhlasí politolog Ladislav Mrklas, prorektor Cevro institutu. "Myslím, že nepodepsání byl v celku logický krok, pokud nepanuje v České republice shoda ohledně unie ani mezi vládními stranami," podotknul. Bohumil Doležal má podobný názor, Nečas se podle něj nechce zaručit, že smlouvu podepíše, kdyby následně parlamentem neprošla. "Což je trapné," dodává Doležal.

Nyní si podle Mrklase vzala Česká republika oddychový čas, kdy se bude vnitropoliticky diskutovat mezi vládními stranami, ale také s opozicí. Politolog Josef Mlejnek mladší doplnil, že za nepodepsáním mohla stát také změna celé dohody, finální znění nemuselo být pro Česko nejvýhodnější.

Vnitropolitická situace je podle většiny politologů pro smlouvu zásadní. Zvláště pokud jde o postoj prezidenta Václava Klause, který se už dříve vyslovil, že smlouvu nepodepíše. Podle Peheho překračuje svoje pravomoci a měl by o něm rozhodnout Ústavní soud.

(Zdroj: čtk, mediafax)


Váš názor
 • Pokud se nechtěl premiér chovat protiústavně, tak nemohl dělat nic jiného než se ke smlouvě nepřipojit
  1.2.2012 1:10

  Podle čl. 63 odst. 1b) prezident "sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy". V tomto konkrétním případě nejen že sjednání smlouvy na vládu nepřenesl, ale explicitně jí písemně sdělil, že s přijetím smlouvy ze strany ČR nesouhlasí a takovou smlouvu nepodepíše. Přesný text jeho dopisu premiérovi v této věci nemám k dispozici, ale předpokládám, že tak to bylo. Počínání Nečase proto lze považovat za ústavně plně konformní, jakkoli by možná z politického hlediska bývalo lepší, aby se ČR v Evropě neizolovala. Kritika premiéra mi proto přijde nespravedlivá - zvlášť když připojit se k tomu můžeme bez problémů kdykoliv. Od ministra zahraničí, který má v této oblasti k dispozici nejkovanější odborníky ve státní správě, mě jeho neprofesionální vyjádření naprosto šokují.
  Karel Havel
 • PR?
  31.1.2012 15:18

  Přes svou averzi ke špatnému počasí si toho nemohu nevšimnout jako dobrého reklamního tahu (úmyslného? - toť otázka ;-) Jisté je, že se tak aspoň trochu dočasně vydělíme z masy východní Evropy (nějakou Střední Amíci stejně nerozpoznávají) a jak víme od celebrit, není důležité, jak se o nás mluví, ale že jsme vidět. Vzbudí to zájem se podívat na zadlužení, HDP atd. zemičky, která jde s VB proti všem ;-)
  Kalka.
  • Re: PR?
   31.1.2012 16:06

   předpokládám, že jsi zahrnula do svého očekávání i připomenutí těm, kteří by chtěli zasněně spočinout okem na tepacícím srdičku Evropy, jaké, že to máme ocenění ve vymahatelnosti práva, počtu a množství korupce a uvitaci taxikářské ceremoniály,kvalitu vzdělanosti, což vše s porovnání s britskou loajalitou jaksi nelze srovnávat.Ale možná nějaké drobky nás vymést nechají !
   AMN
   • Rere: PR
    31.1.2012 16:21

    Obávám se, že si děláš o investorech příliš velké iluze. Nepíšu o reklamě na cestování - a jak jsem si všimla v telce, bylo o nás 'worldwide' slyšet. Jinak jsme tam na mapě trhů jako součást nevydělené šedi bez údajů...
    Kalka.
    •  
     31.1.2012 16:24

     ... lehká ioronie zřejmě zůstala nepostřehnuta ;-)
     Kalka.
     • ironii
      31.1.2012 17:04

      - další z tvych znalostnich jazyků jsem se již nabiflovala a pochopila. Jen to vtipné srovnani s celebritama mě jaksi nejde přeložit do čj. Jelikož jakakoli negativnii info o nich, vyrazně zvyšuje jejich hodnotu v jejjich vyhledávání ,což se vyrazne odlišuje od vnímaní investovani investorů, jelikož ti když maji jakoukoil byt mini info negativni nebo nestandartní o danem trhu, tak prchají.Pochopitelně existuje jedna vyjimka.Tou naše zeme ale neni.
      AMN
     • To AMN
      31.1.2012 16:46

      Souhlasím.Nadto naše koruna je opravdu shit/kecy o druhém Švýcarsku mě přímo iritují/.A naše zemička je v rozhodovacím algoritmu EU zcela nepodstatná -bohužel.Ale je to tak.
      paja
      • Re: To AMN
       31.1.2012 17:25

       -a nejen v rozhodovacím algoritmu EU ! Navic se domnivam , že obyvatele Confederation Helvetia se ještě dlouho nebudou muset obávat, že by jim někdo mohl konkurovat ve výhodách jim vlastních, natož aby je mohl nějaký jiný stat v Evropě ohrozit .
       AMN
      • bohužel?
       31.1.2012 16:55

       Nezdá se, že bys nějak želel, když píšeš o 'shitu'... ;-)
       Kalka.
       • Re: bohužel?
        31.1.2012 17:06

        To ne.Jen mám takový zvláštní pocit,jak jsme se dostali z první desítky průmyslově nejvyspělejších zemí do nynějšího stavu.A tento stav nese i stejný lidský faktor.
        paja
 •  
  31.1.2012 14:31

  He, he je Nečas čitelný pro Naďovou.
  Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university