Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Recese již nejsou, co bývaly; vývoj ukazuje, jak snahy o úspory škodí

Krugman: Recese již nejsou, co bývaly; vývoj ukazuje, jak snahy o úspory škodí

06.02.2012 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Ukazuje se, že Velká Británie si nyní vede hůře, než tomu bylo během Velké deprese. Tehdy dosáhl britský HDP úrovně předchozího vrcholu za čtyři roky, nyní se mu ale ani po čtyřech letech od počátku velké recese zdaleka neblíží. A Británie nepředstavuje žádnou výjimku. Podobně špatně si ve srovnání s Velkou depresí vede Itálie, Španělsko s jistotou směřuje do další recese. Jde zejména o důsledky mylné doktríny fiskálních úspor, která dominuje diskusi o ekonomické politice v Evropě a do značné míry i v USA.

Porovnání s Velkou depresí má určitá úskalí. Nezaměstnanost v Británii byla ve 30. letech mnohem vyšší, protože ekonomika se nacházela v depresi vyvolané především chybným návratem ke zlatému standardu ještě předtím, než přišel propad. V porovnání s USA byla deprese v Británii ale mírnější. I přesto by dnes nemělo být problémem dosáhnout větších úspěchů. Copak jsme se za posledních 80 let nic nenaučili? Naučili, ale zároveň jsme se rozhodli vyhodit naše zkušenosti z okna a namísto toho se spoléháme na líbivou ideologii.

Právě Británie měla být příkladem toho, jak úspory podpoří oživení. David Cameron či Jean-Claude Trichet byli zastánci teorie, že úspory zvýší důvěru a následně posílí oživení. Tyto pohádky o důvěře nebyly nikdy důvěryhodné, údajné důkazy rychle vyvrátil MMF a další. Varování se ukázala jako pravdivá a Spojené státy mají štěstí, že nenásledovaly příklad Británie. Hrozné na celé věci je to, že k ní vůbec nemuselo dojít. Před padesáti lety by vám každý ekonom řekl, že utahování v depresi je špatný nápad. Nakonec by vám to řekl i každý, kdo si přečetl učebnici ekonomie od Paula Samuelsona. To, že žádné úsporné programy pravděpodobně nepřinesou obrat k přijatelné fiskální situaci, ukazuje také odhad dluhu k HDP vypracovaný Mezinárodním měnovým fondem:

krug

Za pozornost stojí i fakt, že zhruba v polovině 80. let se změnil celkový charakter recesí. Do té doby byly recese vyvolány v principu tím, že Fed v rámci boje s inflací zvýšil sazby, což se projevilo v poklesu trhu s nemovitostmi. Když se pak Fed rozhodl, že utrpení již bylo dost, nechal sazby opět klesnout a poptávka po bydlení zase vzrostla. Pak ale přišlo období s inflací bezpečně pod kontrolou a boomy skončily, protože domů bylo příliš mnoho, stejně jako dluhu. Fed se ocitl v situaci, kdy se pokoušel podpořit trh s bydlením (což je hlavní přenosový kanál jeho monetární politiky) i přesto, že nabídka domů byla už tak vysoká. Již před mnoha lety jsem tvrdil, že Fed musí vytvářet bublinu na trhu s nemovitostmi a že roste pravděpodobnost dosažení nulové hranice sazeb.

Propad ekonomiky na počátku 80. let tedy způsobilo prudké zvýšení sazeb. Fed měl pak velký prostor pro snižování a v ekonomice vládla velká neuspokojená poptávka po bydlení, kterou bylo později možné stimulovat sazbami. Recesi roku 2007 ale spustilo prasknutí bubliny na trhu s nemovitostmi. A Fed nemá velký prostor pro podporu oživení.

(Zdroj: NYTimes, blog Paula Krugmana)


Váš názor
 •  
  06.02.2012 11:23

  Mister Krugman,pravda jistá,je vždy vesměs pesimista.Ve svých vizích teskně vyje,jeho věštby černá kryje.černou tmou on nese se,jenom samé recese všude vidí kolem sebe.Peklo samé,žádné nebe!"Apokalypsa se řítí" křičí na nás,"budem v řiti!!"Oči mu jak oheň hoří,když řve"čeká nás pád strmý!!Mister Krugman horor tvoří a krmí nás hořkou krmí!
  JACK
 •  
  06.02.2012 9:46

  TEN PAN KRUGMAN TO JE TŘÍDA PROSTĚ VELKÁ BEDNA,BYŤ SVÉ VĚŠTBY ČASTO STŘÍDÁ,VŽDY S HODNOTOU JEDNA TOMU BRACHU VYCHÁZEJÍ,I KDYŽ SE MU MNOZÍ SMĚJÍ.ZEŠMĚŠŇUJÍ TOHO OBRA,ŘKA,CHCEŠ -LI SE PRAVDY DOBRAT,MUSÍŠ JEHO VĚŠTEB PRÝT VŽDY ÚPLNĚ OBRÁTIT.
  BOB
  • Bob
   06.02.2012 10:00

   Hm, velká písmena ještě nemusí znamenat velkou myšlenku ;-) Kde střídá věštby? Asi si ho s někým pleteš. Pořád přece tvrdí, že "utahování v depresi je špatný nápad".
   Kalka.
Aktuální komentáře
21.09.2021
22:07Rychlý obrat do zeleného teritoria na Nasdaq, DRS/A +3,75 %  
17:57Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,65 procenta
17:48Dukovanský tendr by mohla po volbách vypsat ještě současná vláda, řekl Havlíček
17:40Délka života obchodovaných společností, řízený zánik ropných firem a sazby
16:51Pomůže čínská vláda Evergrande a překvapí Fed? Americké trhy opatrnější než evropské  
13:57FX Strategie: Lehce jestřábí prognóza Fedu může pomoci dolaru. A jedna německá divoká karta  
13:24Zelené dluhopisy Velké Británie trhají rekordy
12:53Vyšší globální inflace vytváří krátkodobá rizika pro ekonomiku. OECD mění odhad pro růst cen
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
0:00AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
0:00FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb