Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zelená úsporám 2: Půjčky místo přímých dotací, peníze z emisních povolenek

Zelená úsporám 2: Půjčky místo přímých dotací, peníze z emisních povolenek

8.2.2012 11:04
Autor: mediafax

Už žádné štědré dotace, které pokryjí většinu nákladů na zateplování budov a ekologičtější vytápění, ale přechod od části přímých subvencí ke zvýhodněným půjčkám. Právě tímto směrem se bude podle zdrojů deníku E15 ubírat nový program, který naváže na Zelenou úsporám, píše deník ve středu.

O konkrétní podobě programu jedná ministerstvo životního prostředí s obcemi, družstvy, zástupci podnikatelů i dalšími odborníky.

„Je zde konsenzus, že podpory by měly být méně štědré,“ potvrzuje programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký, který je jedním z účastníků rozhovorů. Na druhé straně upozorňuje, že přechod na půjčky je možný u sociálně silnějších domácností.

V případě sociálně slabších rodin by podle Duhy měly být zachovány přímé dotace. „Chceme, aby se zateplily také domy na vesnicích i v menších obcích,“ říká Kotecký.

Princip zvýhodněných půjček místo přímých příspěvků je v souladu s koncepcí takzvané zelené banky, podle níž se peníze díky splácení úvěrů alespoň zčásti vracejí a využívají k dalším projektům. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvádí, že jednou z inspirací může být chystaný britský program půjček, jehož správcem má být soukromý subjekt. Je ovšem podle něho nutné brát v potaz, že Češi své byty vytápějí mnohem více než Britové.

Nový český program má být financován výnosy z povolenek, jejichž aukce začnou v zemích Evropské unie příští rok. Tyto peníze jsou příjmem státu a na „novou Zelenou úsporám“ půjde jen část výnosu. I tak může jít o desítky miliard korun pro období 2013–2020, pokud se ovšem cena evropské povolenky nebude pohybovat příliš nízko.

Původní program Zelená úsporám čerpal finance z jiného zdroje – kjótských kreditů, což je fakticky jiný druh povolenek, s nimiž se obchoduje celosvětově.

Příjemci podpory zřejmě budou také města a obce, strůjci nového programu chtějí investovat rovněž do veřejných budov. Podle některých zdrojů by ovšem forma úvěrů pro města nebyla příliš vhodná, protože by zvyšovala jejich zadlužení. „Požadujeme, aby alespoň část podpory byla formou přímých dotací,“ řekl výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. Otázkou také je, zda by případné poskytování zvýhodněných úvěrů v tomto případě nenarazilo na evropská pravidla ochrany hospodářské soutěže.

Je možné, že výše podpory bude odstupňovaná podle jednotlivých projektů, rozhodně už ale nemá pokrývat sedmdesát procent nákladů jako dříve. Nižší podpora ale znamená, že bude možné uspokojit více zájemců ať už formou přímých dotací nebo půjček. „Bude nutné kombinovat různé typy finančních nástrojů,“ uvádí Vojtěch Kotecký.


Váš názor
 • zákaz dotací a programů
  8.2.2012 15:25

  Pro naši současnou vládu bych zavedl přísný zákaz vymýšlení dotací, půjček a podobných programů. Lidi, kteří se tím ve vládě zabývaji propustit - první úspora. Propagace a reklama těch programů - nebude - druhá úspora. Školící střediska a certifikační agentury (v každém větším městě) na proškolování v dotacích - zrušeno - třetí úspora. Formuláře a korespondence během vyřizování - nebude - čtvrtá úspora. Poplatky za vyřízení u banky a vedení speciálního účtu - zbytečné - další úspory. Nechte ty peníze lidem. Snižte daně rodinám s dětma. Minulý porogram ZELENA USPORAM byl podvod. Daroval miliony korun velmi omezenému počtu osob, které zrovna tehdy chtěli řešit bydlení a stihli to, a spolkl obrovské množství peněz na propagaci, certifikování a úředničení kolem toho. Stát je ten nejhorší hospodář. Peníze se k němu nesmí dostat.
  pmx
  • Re: zákaz dotací a programů
   9.2.2012 10:37

   Dobrý den, co takhle uspokojit lidi, kteří státu naletěli a za velké peníze si pořídili ekologické vytápění. Já osobně jsem si pořídil kotel na biomasu a celá ta sranda mě vyšla na 100 tisíc. Stát nedodržel závazek a první vlnu zastavil. Naštěstí jsem nedal dalších cca 20 tisíc za projekt, bez kterého dotace nešla čerpat. Zkolaudoval jsem dům a za měsíc zelená´úsporám skončila. Teď se dozvídám, že to bude řešeno nějakou půjčkou. Opravdu kocourkov. Za peníze, které by mi stát býval vrátil (95 tisíc) bych si koupil třeba krb. Tím bych přispěl k oživení ekonomiky. Je mi z toho smutno !!!!!
 •  
  8.2.2012 11:18

  Navrhuju vymyslet korupční potenciál jednotlivých projektů a akcí a sestavit stupnici. Určítě takovouhle akci vymyslel možná nějaký Drobil a korupční potenciál bude nejvyšší možný.
  Homo
  •  
   8.2.2012 12:24

   ty pujcky, to zas prosazuje urcite nejaka vsetecna banka nekde v pozadi..
   Azb
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m