Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zelená úsporám 2: Půjčky místo přímých dotací, peníze z emisních povolenek

Zelená úsporám 2: Půjčky místo přímých dotací, peníze z emisních povolenek

8.2.2012 11:04
Autor: mediafax

Už žádné štědré dotace, které pokryjí většinu nákladů na zateplování budov a ekologičtější vytápění, ale přechod od části přímých subvencí ke zvýhodněným půjčkám. Právě tímto směrem se bude podle zdrojů deníku E15 ubírat nový program, který naváže na Zelenou úsporám, píše deník ve středu.

O konkrétní podobě programu jedná ministerstvo životního prostředí s obcemi, družstvy, zástupci podnikatelů i dalšími odborníky.

„Je zde konsenzus, že podpory by měly být méně štědré,“ potvrzuje programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký, který je jedním z účastníků rozhovorů. Na druhé straně upozorňuje, že přechod na půjčky je možný u sociálně silnějších domácností.

V případě sociálně slabších rodin by podle Duhy měly být zachovány přímé dotace. „Chceme, aby se zateplily také domy na vesnicích i v menších obcích,“ říká Kotecký.

Princip zvýhodněných půjček místo přímých příspěvků je v souladu s koncepcí takzvané zelené banky, podle níž se peníze díky splácení úvěrů alespoň zčásti vracejí a využívají k dalším projektům. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa uvádí, že jednou z inspirací může být chystaný britský program půjček, jehož správcem má být soukromý subjekt. Je ovšem podle něho nutné brát v potaz, že Češi své byty vytápějí mnohem více než Britové.

Nový český program má být financován výnosy z povolenek, jejichž aukce začnou v zemích Evropské unie příští rok. Tyto peníze jsou příjmem státu a na „novou Zelenou úsporám“ půjde jen část výnosu. I tak může jít o desítky miliard korun pro období 2013–2020, pokud se ovšem cena evropské povolenky nebude pohybovat příliš nízko.

Původní program Zelená úsporám čerpal finance z jiného zdroje – kjótských kreditů, což je fakticky jiný druh povolenek, s nimiž se obchoduje celosvětově.

Příjemci podpory zřejmě budou také města a obce, strůjci nového programu chtějí investovat rovněž do veřejných budov. Podle některých zdrojů by ovšem forma úvěrů pro města nebyla příliš vhodná, protože by zvyšovala jejich zadlužení. „Požadujeme, aby alespoň část podpory byla formou přímých dotací,“ řekl výkonný místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech. Otázkou také je, zda by případné poskytování zvýhodněných úvěrů v tomto případě nenarazilo na evropská pravidla ochrany hospodářské soutěže.

Je možné, že výše podpory bude odstupňovaná podle jednotlivých projektů, rozhodně už ale nemá pokrývat sedmdesát procent nákladů jako dříve. Nižší podpora ale znamená, že bude možné uspokojit více zájemců ať už formou přímých dotací nebo půjček. „Bude nutné kombinovat různé typy finančních nástrojů,“ uvádí Vojtěch Kotecký.


Váš názor
 • zákaz dotací a programů
  8.2.2012 15:25

  Pro naši současnou vládu bych zavedl přísný zákaz vymýšlení dotací, půjček a podobných programů. Lidi, kteří se tím ve vládě zabývaji propustit - první úspora. Propagace a reklama těch programů - nebude - druhá úspora. Školící střediska a certifikační agentury (v každém větším městě) na proškolování v dotacích - zrušeno - třetí úspora. Formuláře a korespondence během vyřizování - nebude - čtvrtá úspora. Poplatky za vyřízení u banky a vedení speciálního účtu - zbytečné - další úspory. Nechte ty peníze lidem. Snižte daně rodinám s dětma. Minulý porogram ZELENA USPORAM byl podvod. Daroval miliony korun velmi omezenému počtu osob, které zrovna tehdy chtěli řešit bydlení a stihli to, a spolkl obrovské množství peněz na propagaci, certifikování a úředničení kolem toho. Stát je ten nejhorší hospodář. Peníze se k němu nesmí dostat.
  pmx
  • Re: zákaz dotací a programů
   9.2.2012 10:37

   Dobrý den, co takhle uspokojit lidi, kteří státu naletěli a za velké peníze si pořídili ekologické vytápění. Já osobně jsem si pořídil kotel na biomasu a celá ta sranda mě vyšla na 100 tisíc. Stát nedodržel závazek a první vlnu zastavil. Naštěstí jsem nedal dalších cca 20 tisíc za projekt, bez kterého dotace nešla čerpat. Zkolaudoval jsem dům a za měsíc zelená´úsporám skončila. Teď se dozvídám, že to bude řešeno nějakou půjčkou. Opravdu kocourkov. Za peníze, které by mi stát býval vrátil (95 tisíc) bych si koupil třeba krb. Tím bych přispěl k oživení ekonomiky. Je mi z toho smutno !!!!!
 •  
  8.2.2012 11:18

  Navrhuju vymyslet korupční potenciál jednotlivých projektů a akcí a sestavit stupnici. Určítě takovouhle akci vymyslel možná nějaký Drobil a korupční potenciál bude nejvyšší možný.
  Homo
  •  
   8.2.2012 12:24

   ty pujcky, to zas prosazuje urcite nejaka vsetecna banka nekde v pozadi..
   Azb
Aktuální komentáře
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %
19:11Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích  
17:43EPH nabízí růst, jasnou strategii a zajímavý výnos. Od investorů přijme 3 miliardy korun i víc
17:29Praha v zeleném i přes strmý propad Kofoly, v Evropě se dařilo Unicredit  
16:51Strach přešel, opatrnost zůstává. Hlavní měny ani koruna dnes nenašly směr  
16:47Moscovici: Ukončením pomoci Řecku obrátí eurozóna list za krizí
15:59EU od pátku zavede odvetná cla na zboží z USA
15:56PKN Orlen má souhlas k vytěsnění dalších akcionářů Unipetrolu
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupních doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů