Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila omezení imunity. Místo doživotní jen na dobu mandátu

Sněmovna schválila omezení imunity. Místo doživotní jen na dobu mandátu

8.2.2012 13:00, aktualizováno: 8.2. 13:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Sněmovna dnes hladce schválila ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela, která by měla platit od příštího roku, ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Normu, kterou předložili poslanci všech sněmovních stran, nyní posoudí Senát.

Naposledy se o omezení imunity jednalo ve sněmovně předloni na podzim. Koaliční návrh, který rušil i přestupkovou imunitu, poslanci neschválili. Dnes pro předlohu hlasovalo 156 ze 161 poslanců, nikdo nebyl proti. Hlasování se zdrželo pět poslanců.

Nynější předloha se týká jen doživotní imunity. Předkladatelé tvrdí, že rozšíření jejího rozsahu i na dobu zániku mandátu bylo chybou zákonodárce a je neodůvodněné.

"Nyní před vás předstupuji zbytečně. Přesvědčovat vás, abyste schválili tuto novelu ve třetím čtení, není třeba, protože už jste se rozhodli takto učinit," prohlásila před hlasováním místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV), která je jednou z předkladatelů normy.

"Doufám a pevně věřím, že společně a napříč politickým spektrem změníme a napravíme to, co se dvacet let nepodařilo," dodala. Sněmovna její slova vyslyšela, proti normě nehlasoval žádný z poslanců, 156 z přítomných 161 zákonodárců hlasovalo ano. Stejně jako kvůli zrušení doživotní imunity jednala Klasnová s poslanci, hodlá prý k záměru přesvědčit i senátory.

Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by neběžela.

"Pokud například nyní sněmovna nevydá poslance, jeho stíhání je navždy vyloučené. V takovém případě ale moc zákonodárná supluje moc soudní," uvedla místopředsedkyně sněmovny Klasnová.

"Předkládaný návrh novely ústavy reaguje na dlouhodobě akcentovanou absenci platné ústavní úpravy, kterou by byl přiměřený rozsah imunity poslanců a senátorů," stojí v důvodové zprávě změny zákona.

Předloni na podzim hlasovalo pro původně navrženou ústavní změnu 89 ze 124 přítomných poslanců a nebyla přijala. ČSSD chtěla přestupkovou imunitu částečně zachovat, pro koaliční návrh zvedli ruce jen čtyři její poslanci. Vládních poslanců však bylo ve sněmovně jen 85 z tehdejších 118.

V případě přestupkové imunity si nyní mohou zákonodárci vybrat způsob projednání svého přečinu, a to buď v obvyklém správním řízení, nebo v mandátovém a imunitním výboru.


Váš názor
 •  
  8.2.2012 13:31

  Páni soudruzi nevědí co činí. V souvislosti s restitucemi církevního majetku, navrhuju Valstizradu. Špatné hospodaření se svěřeným majetkem je slabé a zcela irelevantní.
  Homo
 •  
  8.2.2012 13:25

  Tomu snad už ani nelze zatleskat. Konečně pro 20-ti letech.
  Navi
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data