Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nám řeknou dluhopisy o kurzu eura k dolaru?

Co nám řeknou dluhopisy o kurzu eura k dolaru?

8.2.2012 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Fed se zavázal, že bude držet sazby na současných úrovních po dlouhou dobu a u ECB se dá předpokládat, že nejdříve sníží sazby a následně je bude držet na nízké úrovni podobně jako Fed. Předpovídání kurzu eura k dolaru na základě porovnání monetární politiky těchto dvou centrálních bank tak bude stále těžší, i když historicky můžeme mezi měnovým kurzem eura a relativním sklonem výnosových křivek pozorovat určitou korelaci.

Následující graf ukazuje relativní sklon německé a americké výnosové křivky spolu s kurzem zmíněných dvou měn (pod červenou čárou se nachází strmější německá výnosová křivka, nad ní strmější křivka v USA).

ř1

Relativně strmější americká křivka se tedy pojí s oslabujícím dolarem a naopak. Tento vztah odráží zejména současné nastavení monetární politiky (tj. situaci na krátkém konci křivky), očekávání budoucího utahování hrají menší roli. Z grafu je ale také patrné, že ke konci se vazba mezi měnovým kurzem a relativním sklonem výnosových křivek uvolňuje.

Trh německých vládních dluhopisů v poslední době ovlivňuje zejména poptávka po bezpečných aktivech a nadměrná likvidita německého bankovního sektoru. Jakékoliv zlepšení v oblasti dluhové krize eurozóny by vedlo k prudkému napřímení německé výnosové křivky. Následující tabulka ukazuje předpověď strmosti výnosových křivek v USA a Německu (rozdíl ve výnosech dvou a desetiletých vládních dluhopisů), v posledním sloupci vidíme rozdíl mezi výnosovými křivkami obou zemí – jejich relativní strmost:

ř2

V USA je pravděpodobné, že monetární status quo povede do roku 2014 k prudkému napřímení výnosové křivky, protože růst bude silný, ale další QE nepřijde. Výsledný rozdíl ve sklonech výnosových křivek by tak měl být na základě dřívějších vztahů pro euro pozitivní.

Křivka v USA se ale může napřimovat z více důvodů. Prvním z nich je silnější růst, existuje ale také možnost problémů s financováním deficitů či dalšího QE, které by podobně jako QE2 vyvolalo posun k rizikovým aktivům. Vliv na dolar by pak byl různý. Podobně je situace nejasná u německé křivky – její napřimování by totiž odráželo utišení krize v eurozóně, což by vedlo k oslabování dolaru. Historický vztah popsaný výše by ovšem naznačoval opak. Vliv posunů relativních sklonů výnosových křivek na kurz dolaru k euru tak zůstává nejistý. Záleží totiž na příčinách změn výnosových křivek.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • FED ako"prognostický USAstav 2014"
    8.2.2012 18:42

    Chcel by som vidieť "notársky OVERENÝ doklad FEDu" ktorý by bol garantovaným dokladom na roky 8.2.2012 -8.2.2014, tak ako je uvedené v texte?! Alebo je FED s.r.o s ručením ktorého štátu USA - v mieste ústredia, či na Bahamách?! Tak takéto FEDusa kecy & eurokecy 2008-2012 - tak NATO si tam môžeme & môžeme DÁT U FLEKÚ jednou PLZEŇ 2014?! kdoví-jesli.....Janiga 8.2.2014?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data