Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FF aneb fenomén Facebook

FF aneb fenomén Facebook

10.2.2012 12:44
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Tak, a je to tady znovu. Největší sociální síť na světě Facebook minulý týden oficiálně oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu. Formou tzv. primární emise akcií (IPO) chce získat kapitál v objemu až pěti miliard amerických dolarů. Z pohledu velikosti by se tak jednalo o největší internetové IPO všech dob, které by spolehlivě strčilo do kapsy i takové velikány, jako je Google.

Netrvalo dlouho a rozběhlo se mediální třeštění nevídaných rozměrů. Pokud by se úspěch této primární emise měřil objemem zaplněného mediálního prostoru a četností zmínek o ní, byla by spolehlivě několikanásobně "přeupsaná". Přesto bych si dovolil vyslovit několik poznámek, které by uvážlivého investora měly přimět k tichému zamyšlení o výhodnosti takové koupě.


Patria blog


Tou první je fakt, že mnoho tzv. "velkých" nebo institucionálních investorů již podíly ve společnosti Facebook Inc. vlastní. Už v lednu roku 2011 investiční banka Goldman Sachs plánovala nabídnout akcie Facebook americkým institucionálním investorům, na poslední chvíli od tohoto záměru však ustoupila. Hlavním důvodem tohoto kroku byla zejména obava, aby nastalá mediální pozornost nepřispěla k možnému porušení regulace spojené s nabízením veřejně nedostupných akcií. I proto Goldman Sachs zaměřil svoji energii na investory lokalizované mimo území Spojených států a pro Facebook stejně získal 1,5 miliardy dolarů.

Nemusí se však vždy jednat jen o aktivitu konkrétní investiční banky. Firmy resp. platformy jako SharesPost nebo SecondMarket Holdings Inc. nabízí vybraným investorům (obvykle těm, kteří disponují aktivy minimálně 1mioUSD nebo ročním příjmem alespoň 200,000USD) přístup k akciím firem, které ještě nejsou veřejně obchodovatelné. Prvně zmíněná platforma s akciemi Facebook na jakémsi "šedém trhu" obchoduje již od roku 2009. Facebook z tohoto pohledu zase není taková novinka, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Druhým argumentem - v případě IPO Facebook relativně slabým, ale přesto hodným pozornosti - je výnosová historie několika nedávných IPO na americkém trhu. S jednou jedinou výjimkou - Zynga Inc. - se všechny ostatní krátce po uvedení na burzu poroučely níže a v mnoha případech se nyní obchodují pod upisovací cenou. Hypotetický koš akcií, které na burzu v USA vstoupily v roce 2011, ke konci ledna tohoto roku ztratil 1,1 %. Index Standard & Poor's 500 v tom samém období a při reinvestování dividend naopak přinesl kladné zhodnocení +5,1 %. Jistě lze spekulovat na to, že zájem o IPO bude obrovský, investorů násobně více než nabízených akcií a vše výše uvedené nenastane. Osobně bych to tomu sympatickému mladíkovi Marku Zuckerbergovi a jeho neméně sympatické "provozní ředitelce" Sheryl Sandberg přál, ale investoři by na sympatie nebo antipatie neměli příliš dát.

V neposlední řadě nelze opomenout ani "technické" komplikace. Lze dovozovat, že míra alokace (tj. kolik akcií investor ve vztahu k velikosti své objednávky nakonec dostane) bude relativně malá i pro ty nejoblíbenější klienty z oblíbených. Mnoho z nich se tak rozhodně své akcie prodat, protože malá pozice v jejich portfoliu stejně velký rozdíl neudělá. Prodeje za méně než 12 měsíců od nabytí jsou však v US zdaněny vyšší sazbou (až 35 % vs. 15 % nad rámec jednoho roku). Pokud tak akcie v prvních hodinách či dnech opravdu výrazně neposílí, může to pro některé investory znamenat hořké zklamání.

Takže uvidíme...

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin.


Váš názor
  • "blogérom ešte nie som"...
    11.2.2012 8:16

    Ale ako Turčan sa teším na fejbúkbiznis a asisi "kúpim 1 fejsbuk" akciu, ak nebide od buka do fejsBUKA?! V tomto"blogu" však enomzírám, čo STE "pustili do OSNašeho sveta,že,: USAvláda /s Barakom či bez Baraka?!/ urobila vážne kroky /dovnútra federácie/ a my v "usaeuroBALÍKU" sa nestačím usadiviť, ako sa našim VZOROM OSNUSAekonomiky darí.....SKORO ako po "biznispárty 1939-1945" v "európskom KLÁNÍ" za doláre a SSSRzlato....a NATO je najlepší systém ôRETROEUROsystém?! -"vatikána vašeho usadolárového 2012... A ešte sa nám i "ČÍNA" propadla v lednu ke dnu vo 15,3% v DOVOZU, len euroneviem ČOHO z EU, čoho z USA, z Ruska, či CZ &SR trhnutej REPUBLIKY 1989-2012 v "dekáde nečasu a radičovania" AKO, či QUO VADIS euroczechy, a euroslovakaj?! ASI BUDE "u nás v únoru " HORKO jako v 1948 za BENEŠE - žejo?! A pánovééééééé -Gottwalda "48 nemáme - tak BACHA NA VLACHA a jeho "EUROorchestr 2012" tak v Blavě, jakož i v "Stověžaté"...."těpíc MÁŇO-seš teďkoma u ŽIDÚ a proč i prokoho?! se ptá "židák z Turce"?!
    turcan
Aktuální komentáře
12.12.2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data