Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FF aneb fenomén Facebook

FF aneb fenomén Facebook

10.02.2012 12:44
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Tak, a je to tady znovu. Největší sociální síť na světě Facebook minulý týden oficiálně oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu. Formou tzv. primární emise akcií (IPO) chce získat kapitál v objemu až pěti miliard amerických dolarů. Z pohledu velikosti by se tak jednalo o největší internetové IPO všech dob, které by spolehlivě strčilo do kapsy i takové velikány, jako je Google.

Netrvalo dlouho a rozběhlo se mediální třeštění nevídaných rozměrů. Pokud by se úspěch této primární emise měřil objemem zaplněného mediálního prostoru a četností zmínek o ní, byla by spolehlivě několikanásobně "přeupsaná". Přesto bych si dovolil vyslovit několik poznámek, které by uvážlivého investora měly přimět k tichému zamyšlení o výhodnosti takové koupě.


Patria blog


Tou první je fakt, že mnoho tzv. "velkých" nebo institucionálních investorů již podíly ve společnosti Facebook Inc. vlastní. Už v lednu roku 2011 investiční banka Goldman Sachs plánovala nabídnout akcie Facebook americkým institucionálním investorům, na poslední chvíli od tohoto záměru však ustoupila. Hlavním důvodem tohoto kroku byla zejména obava, aby nastalá mediální pozornost nepřispěla k možnému porušení regulace spojené s nabízením veřejně nedostupných akcií. I proto Goldman Sachs zaměřil svoji energii na investory lokalizované mimo území Spojených států a pro Facebook stejně získal 1,5 miliardy dolarů.

Nemusí se však vždy jednat jen o aktivitu konkrétní investiční banky. Firmy resp. platformy jako SharesPost nebo SecondMarket Holdings Inc. nabízí vybraným investorům (obvykle těm, kteří disponují aktivy minimálně 1mioUSD nebo ročním příjmem alespoň 200,000USD) přístup k akciím firem, které ještě nejsou veřejně obchodovatelné. Prvně zmíněná platforma s akciemi Facebook na jakémsi "šedém trhu" obchoduje již od roku 2009. Facebook z tohoto pohledu zase není taková novinka, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Druhým argumentem - v případě IPO Facebook relativně slabým, ale přesto hodným pozornosti - je výnosová historie několika nedávných IPO na americkém trhu. S jednou jedinou výjimkou - Zynga Inc. - se všechny ostatní krátce po uvedení na burzu poroučely níže a v mnoha případech se nyní obchodují pod upisovací cenou. Hypotetický koš akcií, které na burzu v USA vstoupily v roce 2011, ke konci ledna tohoto roku ztratil 1,1 %. Index Standard & Poor's 500 v tom samém období a při reinvestování dividend naopak přinesl kladné zhodnocení +5,1 %. Jistě lze spekulovat na to, že zájem o IPO bude obrovský, investorů násobně více než nabízených akcií a vše výše uvedené nenastane. Osobně bych to tomu sympatickému mladíkovi Marku Zuckerbergovi a jeho neméně sympatické "provozní ředitelce" Sheryl Sandberg přál, ale investoři by na sympatie nebo antipatie neměli příliš dát.

V neposlední řadě nelze opomenout ani "technické" komplikace. Lze dovozovat, že míra alokace (tj. kolik akcií investor ve vztahu k velikosti své objednávky nakonec dostane) bude relativně malá i pro ty nejoblíbenější klienty z oblíbených. Mnoho z nich se tak rozhodně své akcie prodat, protože malá pozice v jejich portfoliu stejně velký rozdíl neudělá. Prodeje za méně než 12 měsíců od nabytí jsou však v US zdaněny vyšší sazbou (až 35 % vs. 15 % nad rámec jednoho roku). Pokud tak akcie v prvních hodinách či dnech opravdu výrazně neposílí, může to pro některé investory znamenat hořké zklamání.

Takže uvidíme...

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin.


Váš názor
  • "blogérom ešte nie som"...
    11.02.2012 8:16

    Ale ako Turčan sa teším na fejbúkbiznis a asisi "kúpim 1 fejsbuk" akciu, ak nebide od buka do fejsBUKA?! V tomto"blogu" však enomzírám, čo STE "pustili do OSNašeho sveta,že,: USAvláda /s Barakom či bez Baraka?!/ urobila vážne kroky /dovnútra federácie/ a my v "usaeuroBALÍKU" sa nestačím usadiviť, ako sa našim VZOROM OSNUSAekonomiky darí.....SKORO ako po "biznispárty 1939-1945" v "európskom KLÁNÍ" za doláre a SSSRzlato....a NATO je najlepší systém ôRETROEUROsystém?! -"vatikána vašeho usadolárového 2012... A ešte sa nám i "ČÍNA" propadla v lednu ke dnu vo 15,3% v DOVOZU, len euroneviem ČOHO z EU, čoho z USA, z Ruska, či CZ &SR trhnutej REPUBLIKY 1989-2012 v "dekáde nečasu a radičovania" AKO, či QUO VADIS euroczechy, a euroslovakaj?! ASI BUDE "u nás v únoru " HORKO jako v 1948 za BENEŠE - žejo?! A pánovééééééé -Gottwalda "48 nemáme - tak BACHA NA VLACHA a jeho "EUROorchestr 2012" tak v Blavě, jakož i v "Stověžaté"...."těpíc MÁŇO-seš teďkoma u ŽIDÚ a proč i prokoho?! se ptá "židák z Turce"?!
    turcan
Aktuální komentáře
17.02.2020
14:50Natixis: Dopad epidemie na automobilový průmysl a varování globální výnosové křivky
13:44Alstom jedná o koupi vlakové divize Bombardieru, působící i v ČR
13:11GM odchází z Austrálie. Legendární značka Holden končí
13:09Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů? - druhá část
13:07Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
12:10Týdenní výhled: Čína slibuje podporu i utahuje omezení, od evropských PMI se čeká zhoršení  
11:20Čína vítá podporu, Japonsko zklamala ekonomika. Evropa v lehce pozitivní náladě  
10:43Igan: Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice
9:13Rozbřesk: Německý HDP stagnuje. Takže teď indexy aktivity
8:57Evropské burzy mohou začít týden v plusu  
8:42USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
8:36Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014
16.02.2020
7:39Víkendář: Stačí pár informací a věci se dají do pohybu
15.02.2020
15:52The Guardian: Co prázdné koronavirové nemocnice prozrazují o Číně
7:32Víkendář: Země lidí, kteří nemají co ztratit
14.02.2020
22:02Americké trhy před víkendem bez výrazného pohybu
17:51Shakespearova radikální nejistota
17:11Konec týdne ve znamení rozpaků z viru i smíšených čísel  
16:22Obrat Elona Muska: Další kapitál nedává smysl. Prodej akcií je tu po 767 dolarech
16:13Michelův návrh rozpočtu ubere na kohezi, ale zvýší pružnost fondů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q