Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FF aneb fenomén Facebook

FF aneb fenomén Facebook

10.2.2012 12:44
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Tak, a je to tady znovu. Největší sociální síť na světě Facebook minulý týden oficiálně oznámila záměr vstoupit na newyorskou burzu. Formou tzv. primární emise akcií (IPO) chce získat kapitál v objemu až pěti miliard amerických dolarů. Z pohledu velikosti by se tak jednalo o největší internetové IPO všech dob, které by spolehlivě strčilo do kapsy i takové velikány, jako je Google.

Netrvalo dlouho a rozběhlo se mediální třeštění nevídaných rozměrů. Pokud by se úspěch této primární emise měřil objemem zaplněného mediálního prostoru a četností zmínek o ní, byla by spolehlivě několikanásobně "přeupsaná". Přesto bych si dovolil vyslovit několik poznámek, které by uvážlivého investora měly přimět k tichému zamyšlení o výhodnosti takové koupě.


Patria blog


Tou první je fakt, že mnoho tzv. "velkých" nebo institucionálních investorů již podíly ve společnosti Facebook Inc. vlastní. Už v lednu roku 2011 investiční banka Goldman Sachs plánovala nabídnout akcie Facebook americkým institucionálním investorům, na poslední chvíli od tohoto záměru však ustoupila. Hlavním důvodem tohoto kroku byla zejména obava, aby nastalá mediální pozornost nepřispěla k možnému porušení regulace spojené s nabízením veřejně nedostupných akcií. I proto Goldman Sachs zaměřil svoji energii na investory lokalizované mimo území Spojených států a pro Facebook stejně získal 1,5 miliardy dolarů.

Nemusí se však vždy jednat jen o aktivitu konkrétní investiční banky. Firmy resp. platformy jako SharesPost nebo SecondMarket Holdings Inc. nabízí vybraným investorům (obvykle těm, kteří disponují aktivy minimálně 1mioUSD nebo ročním příjmem alespoň 200,000USD) přístup k akciím firem, které ještě nejsou veřejně obchodovatelné. Prvně zmíněná platforma s akciemi Facebook na jakémsi "šedém trhu" obchoduje již od roku 2009. Facebook z tohoto pohledu zase není taková novinka, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Druhým argumentem - v případě IPO Facebook relativně slabým, ale přesto hodným pozornosti - je výnosová historie několika nedávných IPO na americkém trhu. S jednou jedinou výjimkou - Zynga Inc. - se všechny ostatní krátce po uvedení na burzu poroučely níže a v mnoha případech se nyní obchodují pod upisovací cenou. Hypotetický koš akcií, které na burzu v USA vstoupily v roce 2011, ke konci ledna tohoto roku ztratil 1,1 %. Index Standard & Poor's 500 v tom samém období a při reinvestování dividend naopak přinesl kladné zhodnocení +5,1 %. Jistě lze spekulovat na to, že zájem o IPO bude obrovský, investorů násobně více než nabízených akcií a vše výše uvedené nenastane. Osobně bych to tomu sympatickému mladíkovi Marku Zuckerbergovi a jeho neméně sympatické "provozní ředitelce" Sheryl Sandberg přál, ale investoři by na sympatie nebo antipatie neměli příliš dát.

V neposlední řadě nelze opomenout ani "technické" komplikace. Lze dovozovat, že míra alokace (tj. kolik akcií investor ve vztahu k velikosti své objednávky nakonec dostane) bude relativně malá i pro ty nejoblíbenější klienty z oblíbených. Mnoho z nich se tak rozhodně své akcie prodat, protože malá pozice v jejich portfoliu stejně velký rozdíl neudělá. Prodeje za méně než 12 měsíců od nabytí jsou však v US zdaněny vyšší sazbou (až 35 % vs. 15 % nad rámec jednoho roku). Pokud tak akcie v prvních hodinách či dnech opravdu výrazně neposílí, může to pro některé investory znamenat hořké zklamání.

Takže uvidíme...

Připraveno pro tištěnou verzi Lidových novin.


Váš názor
  • "blogérom ešte nie som"...
    11.2.2012 8:16

    Ale ako Turčan sa teším na fejbúkbiznis a asisi "kúpim 1 fejsbuk" akciu, ak nebide od buka do fejsBUKA?! V tomto"blogu" však enomzírám, čo STE "pustili do OSNašeho sveta,že,: USAvláda /s Barakom či bez Baraka?!/ urobila vážne kroky /dovnútra federácie/ a my v "usaeuroBALÍKU" sa nestačím usadiviť, ako sa našim VZOROM OSNUSAekonomiky darí.....SKORO ako po "biznispárty 1939-1945" v "európskom KLÁNÍ" za doláre a SSSRzlato....a NATO je najlepší systém ôRETROEUROsystém?! -"vatikána vašeho usadolárového 2012... A ešte sa nám i "ČÍNA" propadla v lednu ke dnu vo 15,3% v DOVOZU, len euroneviem ČOHO z EU, čoho z USA, z Ruska, či CZ &SR trhnutej REPUBLIKY 1989-2012 v "dekáde nečasu a radičovania" AKO, či QUO VADIS euroczechy, a euroslovakaj?! ASI BUDE "u nás v únoru " HORKO jako v 1948 za BENEŠE - žejo?! A pánovééééééé -Gottwalda "48 nemáme - tak BACHA NA VLACHA a jeho "EUROorchestr 2012" tak v Blavě, jakož i v "Stověžaté"...."těpíc MÁŇO-seš teďkoma u ŽIDÚ a proč i prokoho?! se ptá "židák z Turce"?!
    turcan
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data