Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Factum Invenio: Ve Sněmovně by nyní zasedly jen čtyři strany, další čtveřice na dosah

Factum Invenio: Ve Sněmovně by nyní zasedly jen čtyři strany, další čtveřice na dosah

13.2.2012 15:59
Autor: Redakce, Patria Online

Spolehlivě nad pětiprocentní hranicí se v lednovém průzkumu drží jen čtyři strany: ČSSD, ODS, TOP 09, a KSČM. Další čtyřčlenná skupina - SPOZ, KDU-ČSL, SZ a Suverenita - je jen těsně pod touto hranicí, ukazuje model Factum Invenio a propočítává, že ČSSD by mohla vytvořit většinovou koalici se kteroukoli ze zbývajících parlamentních stran.

Z aktuálního výzkumu vyplývá, že voleb do Poslanecké sněmovny by se zúčastnilo 57,9 % oprávněných voličů. Předpokládaná volební účast by tedy byla citelně nižší než účast ve volbách do Sněmovny na konci května 2010 (62,6 % oprávněných voličů).

Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v tomto období pravděpodobně překročily pouze 4 politické strany. V posledních volbách v roce 2010 jich bylo 5. Na rozdíl od posledních voleb by se do poslanecké sněmovny nedostala strana Věci Veřejné. Ta má dlouhodobě malou podporu, získala by pouze 2,2 %.


001

Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 73 mandátů, ODS 49 mandátů, KSČM 38 mandátů, TOP 09 společně se Starosty a nezávislými 40 mandátů. Z výzkumu tedy vyplývá, že pokud by se volby do PSP ČR konaly na začátku února 2012, současná vládní koalice by potřebnou podporu nezískala. Pravicové strany ODS a TOP 09 by dohromady získaly pouze 89 mandátů. ČSSD by si mohla vybrat kteréhokoli partnera pro většinovou koalici, levicová s KSČM by představovala 111 mandátů, koalice s TOP 09 dokonce 113 mandátů.

Výsledky přisuzované volebním modelem KDU-ČSL a Straně zelených dlouhodobě oscilují kolem hranice pěti procent, v současné době je odhad jejich zisku pod touto hranicí. KDU-ČSL by získala 4,3 % a SZ 4,1 % - rozdíl od klíčové hranice 5,0 % je v tomto případě hluboko pod hranicí statistické výběrové chyby, která činí přibližně +/- 2 procenta.

Strana práv občanů Zemanovci a Suverenita v tomto období dosahují podpory obdobné jako v posledních volbách v roce 2010, získaly by 4,4 % resp. 3,2 %.

Celkem by „propadlo“ 25,3 % hlasů, odevzdaných dohromady všem stranám pod pětiprocentní hranicí, což by byl historicky největší podíl.

Volební model, který Factum Invenio zpracovává, je založen na stranických preferencích a na informacích o hlasování v minulých volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Zohledňuje také deklarovanou ochotu lidí zúčastnit se voleb a vývojové trendy skutečné volební účasti. Ukazuje, jak by volby dopadly, kdyby se konaly v době dotazování. Výpočet mandátů vychází z výsledku volební prognózy a zohledňuje přepočítávání získaných mandátů d´Hondtovou metodou za jednotlivé volební kraje. Zjištěné údaje se týkají výhradně potenciálních voleb do PSP a nemohou být žádným způsobem spojovány s jiným typem voleb.

Dotazování proběhlo ve dnech 27. 1. 2012 - 7. 2. 2012 na reprezentativním vzorku 963 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem.

(Zdroj: Factum Invenio)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y