Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ chce firmám ve svých areálech zvýšit ceny nájmů. Někde až šestinásobně

ČEZ chce firmám ve svých areálech zvýšit ceny nájmů. Někde až šestinásobně

13.2.2012 16:16
Autor: IHNED.cz

ČEZ se chystá v areálech svých objektů několikanásobně zvýšit ceny nájemného, vyplývá ze zjištění IHNED.cz. Pro mnohé firmy, které sídlí v areálech energetického gigantu, a které pro něj často zajišťují i opravy, by byl takovýto krok ekonomicky neúnosný. V objektech ale sídlí i školy.

Elektrárenská skupina ČEZ provedla kontrolu majetku, která se stala základem pro zvýšení cen nájemného pro subjekty sídlící v areálech ČEZ. Těmi jsou například prostory elektráren.

,,Na základě proběhlé inventarizace ploch, cen a využívání nebytových prostor, bylo přistoupeno k úpravě ploch, způsobu využití i výše cen nebytových prostor," sdělil serveru IHNED.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle zjištění IHNED.cz se ale v některých případech plánuje až šestinásobné zvýšení ceny nájmu.

,,Nyní platíme 300 tisíc ročně, ale ČEZ nám na začátku roku oznámil, že se ceny zvýší pětinásobně až šestinásobně," prozradil podnikatel sídlící v Elektrárně Mělník, který si z důvodu probíhajících jednání přál zůstat v anonymitě.

ČEZ se ale brání, v novém oceňování vychází ze standarních postupů. ,,Ceny vycházejí ze znaleckých posudků a odpovídají cenám v dané lokalitě. Pro daný druh využití a lokalitu jsou ceny pro všechny nájemce stejné," vysvětluje mluvčí Kříž.

V areálech sídlí i školy

V areálech ČEZ často sídlí i podniky, které zajišťují opravy pro energetický gigant. Výjimkou pak není ani přítomnost odborných učilišť, kterých se zvýšení ceny nájmů týká stejně jako firem. Všechny zmíněné subjekty tak v současnosti počítají, jestli si mohou dovolit vyšší nájem nebo jestli změní sídlo, či dokonce ukončí činnost, což by se projevilo ve vyšší nezaměstnanosti.

Ke změně sídla se již rozhodla například přepravní firma TOP Trans Highway. V mělnické elektrárně pak svou činnost kvůli vysokým nákladům ukončil provozovatel kantýny.

Pokud by byly nuceny areály ČEZ opustit i servisní firmy, státní podnik by tak brzy mohl řešit problém se zajištěním oprav svého majetku.

,,Nevíme o žádné významnější změně v tomto čase a také nemáme od našich dodavatelů žádné signály, které by nás museli vést k opatřením. Na trhu servisních služeb je silná konkurence a naším zájmem je tuto konkurenci mezi dodavateli udržet," přiblížil momentální situaci Kříž.

Zvýšení nájmu v areálech ČEZ je zatím ve fázi návrhu. Všichni zúčastnění se o plánovaných krocích dozvěděli na začátku tohoto roku. Některé firmy poté zaslaly připomínkové dopisy na ČEZ Správu majetku. Ten jim přislíbil další jednání, zatím se ale věc neposunula.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Od ČEZ a dalších velkých hráčů odcházejí desetitisíce lidí. Ne všichni ale zaplatí méně

Gorila dělá vrásky slovenským politikům. Zmiňuje i české firmy ČEZ, EPH a ČD Cargo

Sokolovská uhelná si stěžuje na ČEZ v Bruselu. Kvůli cenám uhlí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data