Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo by měl stát v čele Světové banky?

Kdo by měl stát v čele Světové banky?

20.2.2012 14:54

Robert Zoellick v červnu odejde z funkce prezidenta Světové banky, což znovu vyvolá diskusi o vedení „brettonwoodských dvojčat“ (Světové banky a Mezinárodního měnového fondu). John Maynard Keynes při jejich zrodu památnými slovy varoval, že pokud tyto instituce nezískají kvalitní šéfy, „upadnou do věčné dřímoty, nikdy už se neprobudí a nikdy o nich nebude více slyšet na dvoranách a tržnicích Lidstva“.

Získat kvalitního šéfa samozřejmě vyžaduje pečlivý proces volby. Svět se však dnes zasekl na pravém opaku: na strašlivě zpozdilém procesu, v jehož rámci si Spojené státy a Evropa navzdory svým hospodářským svízelům zachovávají monopol na vedení Světové banky, respektive MMF.

Panuje zdráhavá shoda, že tento systém by se měl změnit. Síly, které udržují status quo – tedy evropský a americký odpor vůči změně a pasivita zemí s rozvíjejícími se trhy –, jsou však i nadále značné, jak ukázalo loňské zvolení Christine Lagardeové do čela MMF. Politika volebního roku v USA tyto síly dále zintenzivní, protože je nepravděpodobné, že by se administrativa prezidenta Baracka Obamy vzdala symbolu globální moci, a posílila tak výpady konkurentů, že je Obama slabý vůdce.

V některých ohledech je však konstatování očividné pravdy snadné: banka si žádá nový proces výběru, který jí umožní zvolit nejkvalifikovanějšího člověka bez ohledu na státní příslušnost. Obtížnější je stanovit kvalifikační předpoklady potřebné k vedení banky v době, kdy se její role musí přizpůsobit dalekosáhlým globálním změnám.

Poprvé po dlouhé době značný počet chudých zemí dohání rozvinuté ekonomiky a seznam rozvojových úspěchů se prodlužuje. To znamená, že větší počet nejchudších zemí přestane od banky potřebovat půjčky za zvýhodněných podmínek.

Agentura Světové banky, která poskytuje půjčky bez zvýhodnění, totiž Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj (IBRD), si možná svůj důvod k existenci zachová, zvláště když tři čtvrtiny chudých lidí na světě dnes žijí ve středněpříjmových zemích. Snazší přístup k soukromým financím si však vynutí přehodnocení metod IBRD a objemu jejích půjček. Země například mohou chtít, aby banka nadále poskytovala neutrální rady a stanovovala standardy pro státní zakázky a kvalitu, ovšem bez vysokých transakčních nákladů, které se staly charakteristickým znakem financí od Světové banky.

Patria blog

Současně platí, že mnoho rozvojových úkolů pro dohlednou budoucnost – klimatické změny, nízká zemědělská produktivita, prohlubující se nedostatek vody – má stále více globální povahu. Do budoucna tak Světová banka bude muset přesunout těžiště činnosti od půjček vládám směrem k poskytování globálních veřejných statků.

Úspěšnější rozvojový svět rovněž představuje intelektuální výzvu pro banku coby strážce výzkumu a strategického myšlení na poli rozvojové ekonomie. Světová banka, která čerpala a čerpá převážně z center poznání sídlících v USA, už nemůže nabízet jediný model ani diktovat podle univerzální šablony. V rámci objektivity uveďme, že banka již princip „od všeho trochu“ přijala za svůj, avšak nový šéf bude muset jít ještě dál, věnovat větší pozornost specifickým kontextům a požadavkům jednotlivých vypůjčovatelů a brát si ponaučení z širší palety úspěšných rozvojových zkušeností.

Také hlavní akcionáře Světové banky čeká nelehká volba. Věří-li, že banka má smysluplnou budoucnost, kterou stojí za to podporovat, pak jsou to rychle rostoucí země s rozvíjejícími se trhy, nikoliv zadlužený Západ, kdo k tomu může poskytovat zdroje (to samozřejmě platí pro Čínu, ale i Brazílie a Indie mají stále rozsáhlejší programy pomoci). Výměnou za to však budou tyto státy právem požadovat silnější slovo v řízení banky, zvláště pokud se těžiště její činnosti přesune ke globálním veřejným statkům.

Nebudou-li však mocnosti hájící současný stav ochotny předat část kontroly nad bankou, bude se systém oficiálního mezinárodního financování, vytvořený v Bretton Woods, stále více rozdrobovat. Země jako Čína se pak utvrdí v přesvědčení, že nejlepší možností je individualistický přístup, což bude mít nepříznivé důsledky na multilateralismus.

Vzhledem k těmto dramatickým posunům a obrovským výzvám bude muset být příštím prezidentem Světové banky člověk, jehož prvotním úkolem bude zahájit změny a nepolevovat v nich a současně si získat podporu a legitimitu napříč členskou základnou banky. Zároveň bude muset tento člověk prokázat schopnost politického vedení a bytostné přesvědčení, že banka potřebuje novou vizi a novou cestu vpřed.

Je naprosto nezbytné, aby se volební proces změnil a aby se rozšířilo hledání kandidátů, kteří jsou vnímaví vůči měnící se realitě a mají klíčové kvalifikační předpoklady. Neznamenalo by to vyloučení zasloužilého amerického kandidáta typu Hillary Clintonové, ale spíše pečlivé hledání dalších, jako jsou bývalí prezidenti Brazílie a Mexika Luiz Inácio Lula da Silva a Ernesto Zedillo, nigerijská ekonomická carevna Ngozi Okonjová-Iwealaová, exemplární příklad podnikatelského úspěchu v Africe Mo Ibrahim, indický softwarový magnát a nynější rozvojový aktivista Nandan Nilekani nebo význačný bývalý finanční regulátor Andrew Sheng z Malajsie.

Současná procedura výběru ztrácí v měnícím se světě legitimitu a nese s sebou vyšší rizika špatného výsledku v podobě zvolení nevhodného kandidáta. Důsledky udržování této procedury při životě možná nebudou tak dramatické, jak prorokoval Keynes, ale existuje reálná možnost, že Světová banka zkostnatí v instituci, jejíž stále zchudlejší dárci ze skupiny G-7 budou stále stejně pochybnými způsoby rozdělovat stále menší částky snižujícímu se počtu žadatelů.

Devesh Kapur je spoluautorem oficiálních dějin Světové banky. Arvind Subramanian je význačným členem Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii a Centra pro globální rozvoj.

Copyright: Project Syndicate, 2012.


Váš názor
  •  
    20.2.2012 15:03

    To snad není možné oni přehlednou největšího min .financí zeměkoule a budou hledat někoho z Malajzie,Indie, Brazílie, Mexika, nebo dokonce z Ameriky. A takový génius, který chce dokonce sahat na důchody je mimo. To je ostuda.
    Homo
Aktuální komentáře
20.6.2018
15:04Beneš: O transformaci bude ČEZ jednat s politiky, dělit se nemá
14:59Opravte si: Čína už není jenom továrnou světa
13:56ČEZ , a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu 21.6.2018
13:11Avast stihla smršť nákupní doporučení. Nejvýš míří to tuzemské  
12:20Akcie Kofola propadají až o 24 procent. Akcionář CED Group prodal 8,5% podíl
11:01Jak může být Rusko ekonomickým trpaslíkem a zároveň vojenskou velmocí?
10:49Akcie evropských bank dnes vzkvétají. Avast má čtyři čerstvá doporučení k nákupu
10:35Trhům se vrací nálada, euro ani koruna z toho však neprofitují  
9:32Zakladatel Frolík zvažuje pustit do evropské jedničky zdravotních lůžek LINET další investory
9:12Rozbřesk: Další rok s deficitem. Ropa Brent u 75 dolarů
9:00Evropské burzy čeká zřejmě zotavení. V Praze se zastavuje obchodování s akciemi Kofoly  
8:50Poprvé od roku 2009 klesl meziměsíčně objem i počet nových hypotečních úvěrů
8:33General Electric po sto letech vypadne z akciového indexu Dow Jones
5:42Trump má jednu velkou pravdu
19.6.2018
22:05Hrozba nových cel poslala Wall Street do rudé barvy
18:21Čeká velké farmaceutické firmy nový útes?  
17:45Evropa umazala část ztrát, indexy v USA v červeném
17:41Pokles nervozity z obchodní války dovolil eurodolaru korekci ztrát  
16:58ČBA: Nová hypoteční kritéria by loni negativně ovlivnila 30 procent celkového objemu půjček
16:40Rusko a Saúdská Arábie prosazují výrazné zvýšení těžby ropy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů