Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína je na tom lépe, než se z oficiálních čísel zdá

Čína je na tom lépe, než se z oficiálních čísel zdá

21.2.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Mezinárodní komunita a zejména Spojené státy mají velká očekávání ohledně toho, jak může Čína přispět ke globálnímu oživení podporou růstu vlastní domácí spotřeby. Čínské vedení nutnost tohoto posunu obecně uznává a na jeho podporu již implementovalo několik kroků. A pokud se podíváme na oficiální i neoficiální data, ukáže se zajímavý obrázek toho, jaký pokrok nastal.

Podíl spotřeby na HDP byl během posledních deseti let pravděpodobně uměle podhodnocen v průměru o 3,1 procentního bodu. Klesl tedy z 64 % v roce 2000 na 50 % v roce 2008, pak opět rostl na 54 % v roce 2010. Mohlo by to znamenat, že posun k nové rovnováze již začal, zejména když obchodní přebytek klesl ze 7,5 % HDP v roce 2007 na 2,1 % HDP v roce 2011. Pokud bude tento vývoj pokračovat, může Čína přejít od „ekonomického zázraku“ k běžně fungující ekonomice.

Podle oficiálních čísel ale podíl spotřeby na HDP klesal z 62 % dosažených v roce 2000 na 47 % v roce 2010. Pak by byla politika vlády naprostým neúspěchem. Překvapivý je i zvětšující se rozdíl mezi vývojem maloobchodních tržeb a růstem spotřeby. Tyto tržby totiž v minulých letech rostly mnohem rychleji, než by naznačovala celková spotřeba. To by znamenalo slabou poptávku po službách, jejich příjmová elasticita je ale obvykle mnohem vyšší než u spotřebního zboží, takže toto vysvětlení velký smysl nedává.

Mnohé studie pak ukazují, že oficiální statistiky výrazně podhodnocují příjmy domácností. Pokud tomu tak je, může to samé probíhat u spotřeby a jejího růstu. Vezmeme-li v úvahu tyto odchylky, mohlo mezi lety 2008 a 2010 skutečně dojít ke zvýšení podílu spotřeby na HDP z 50 % na 54 %. Zprávy o tom, že podíl spotřeby na HDP v Číně klesá, jsou tedy přehnané a na vině leží částečně oficiální čísla. Pravdou je podle všeho spíše opak a podíl spotřeby již začal růst.

Uvedené je výtahem z „China’s economic rebalancing is already underway“, autorem je I-pching Chuang, profesor ekonomie na Peking University.

Zdroj: VOX


Váš názor
  •  
    21.2.2012 9:02

    Naše starosti o ekonomiku Číny jsou směrem do světa směšné. Neustále čtu nesmysly nechápavců o tom, jak Rusko zkolabuje, když ropa bude tolik a tolik, když Čína bude mít nízký export a přitom se jen zesměšňujeme. Sami máme máslo na hlavě a opravdové starosti s tím co s námi bude a ještě se těm, co to umí a kormidlují si ekonomikami s přehledem k naplánovaným cílum, snažíme radit. Je to směšné. Starejme se více o to co máme doma za problémy. To jsou totiž opravdu problémy.
    ignác
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data