Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Bruselu se prosazuje nový pojem - E25. Tedy unie bez ČR a Británie

V Bruselu se prosazuje nový pojem - E25. Tedy unie bez ČR a Británie

23.2.2012 13:11
Autor: IHNED.cz

Smlouva o fiskální unii tak trochu rozdělila Evropu: na 25 zemí hlavního proudu a Británii a Česko - země, které dokument odmítly podepsat. Deník Insider proto v úterý napsal, že Brusel za české "ne" vrací úder a vyškrtl češtinu ze seznamu jazyků, ve kterých je smlouva sepsána.

Evropa se v Bruselu už nedělí jen na eurozónu, tedy sedmnáct zemí platících eurech (E17), a na celou Evropskou unii, tedy spolek 27 zemí (E27).

Od konce ledna se postupně prosazuje označení E25 - tedy pětadvacítka zemí, které na začátku března podepíší smlouvu o fiskální unii. Vyjma České republiky a Velké Británie.

Jako první proti smlouvě vystoupil britský premiér David Cameron, který tím zablokoval možnost tuto smlouvu považovat za unijní. Nakonec je z ní společný dokument 25 zemí, protože v lednu své "ne" řekl i český premiér Petr Nečas.

Pojem E25 přijde na řadu takřka na každé tiskové konferenci týkající se dluhové krize v Evropě. Pravda, obvykle jej jako první zmíní ve svých dotazech novináři.

Ekonomické vládnutí

Tento týden je nejomílanějším pojmem (nevezmeme-li v potaz slovo růst) sousloví "two-pack". Tedy dokument, který v úterý odsouhlasili ministři financí EU a který je dalším krokem k posílení "ekonomického vládnutí", jak je posílení moci Bruselu nazváno i na budově Evropské komise.

Jedním z pravidel je, že země, které platí eurem, posílají do 15. října do Bruselu rozpočtový plán na příští rok, který Evropská komise posoudí a případně bude "doporučovat" změny. Bude sice na státu, jestli je přijme, nebo ne, ovšem Brusel na něj bude moci vyvinout tlak, v budoucnu se počítá s pokutami.

Původním záměrem bylo toto pravidlo zavést v celé EU - proti posílání rozpočtu do Bruselu se však postavilo například Česko.

Přijetí "two-packu" si pochvaluje nejen Evropská rada, ale za svůj největší úspěch jej považuje i dánské předsednictví.

(Ne)vyškrtnutí češtiny

Ještě jeden střípek z bruselského pohledu na Česko - deník Insider v úterý napsal, že Brusel za české "ne" vrací úder a vyškrtl češtinu.

Skutečností je, že dokument k podpisu v češtině není, protože se bude jednat o mezinárodní smlouvu 25 zemí, mezi kterými nebude žádný stát, kde je úředním jazykem čeština (proto také i přes britské "ne" zůstane angličtina - je úředním jazykem například v Irsku).

Pokud by se Česko chtělo někdy v budoucnu ke smlouvě připojit, existuje česká verze smlouvy, která by se podpisem připojila mezi oficiální jazyky smlouvy.

iHNed

Související články na IHNED.cz

Italský tisk: Evropská komise letos čeká v eurozóně propad HDP o 0,3 procenta

Země, která porazila krizi. Island by mohl být i vzorem pro eurozónu

Němci jezdí nakupovat auta do Česka. Jsou tu o statisíce levnější


Váš názor
  •  
    23.2.2012 15:24

    první kdo to poruší bude zase stejně Francie a pak je dokument k ničemu, jen to stálo peníze za vypracování a sjednání podpisů, škoda je investovat do takových blbostí co se při prvním porušení vyvolených zruší. Podobné smlouvy už tu byly a po porušení ze strany Německa a Francie se místo uplatnění sankcí zrušily, takže zbytečný humbuk pro nic!
    chicko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data