Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když rejstřík rejstříku nevěří aneb hra

Když rejstřík rejstříku nevěří aneb hra "ukaž diplom"

28.2.2012 6:00
Autor: Jaroslav Míkovec, KSB

Proč rejstříkoví úředníci stále nedůvěřují notářským zápisům a vyžadují předkládání dokumentů, které již jednou přezkoumal notář? Mělo by důsledně platit, že obchodní rejstřík se nemá snažit být supernotářem, ale bohužel tomu tak není.

Pokud se předkládá notářský zápis o rozhodnutí jediného společníka s.r.o., notář si již přeci prověřil, že osoba, která notářský zápis podepsala, je oprávněna za společníka jednat. Proč má obchodní rejstřík znovu prověřovat totéž a žádat si výpis společníka z obchodního rejstříku (samozřejmě z ciziny nejraději s apostilou a překladem do češtiny)? Pokud rejstřík nedůvěřuje notářským zápisům a znovu je přezkoumává, je zcela zbytečné notářské zápisy vůbec pořizovat.

Svízel u akademických titulů

Další oblíbenou zábavou obchodních rejstříků je požadavek na doložení akademických titulů, které by si například pan inženýr v představenstvu přál mít zapsané i v obchodním rejstříku. A český rejstříkový úředník je důkladný: nebude samozřejmě důvěřovat navrhovateli, to je jisté. Nebude však raději důvěřovat ani jinému úředníkovi, který zapsal akademický titul do občanského průkazu, a nespokojí se tedy s jeho kopií. Rejstříkový úředník jde ke kořenu věci a v boji za další zlepšení českého právního prostředí si vyžádá rovnou předložení všech diplomů. Ať se podnikatel pocvičí; kvůli nákladům na těch pár zbytečných ověřených kopií ho přece neubude.

Vrcholnou disciplínou je pak kontrola rejstříku rejstříkem. S tím se mohl setkat každý, kdo se zabýval prodejem podniku, do něhož náležela účast v dceřiné společnosti. Prodej podniku se poznačí do obchodního rejstříku u prodávajícího a při té příležitosti se soudu doloží smlouva a veškerá potřebná schválení valnými hromadami. Laik by se mohl domnívat, že pro účely dalších zápisů v obchodním rejstříku je již fakt prodeje podniku tímto nesporný a postačí na něj poukázat. Laik by se však divil a – nechce-li se rok soudit v odvolacím řízení – ještě rád vyhotoví ověřené kopie všech notářských zápisů o schválení prodeje podniku, když potřebuje zapsat nabyvatele podniku jako nového společníka dceřiné společnosti.

Nevím, zda rejstříkoví úředníci a soudci tuší, jaký dojem činí jejich formalistické požadavky na obchodní komunitu, která má nezřídka možnost mezinárodního srovnání. Úsloví o řezání větve, na které sami sedíme, se ale nabízí přímo nutkavě.

Zvlášť když se podíváme na výsledky letošního ročníku pravidelné studie Doing Business Světové banky. Česko se v celosvětovém srovnání zemí podle snadnosti podmínek podnikání umístilo na celkovém 64. místě. V některých podkategoriích žebříčku ale pohořelo naprosto katastroficky, jako například v hodnocení „starting a business“, kde ze 182 hodnocených zemí obsadilo 138. příčku - za Súdánem a jen těsně před Zimbabwe a Demokratickou republikou Kongo. V rámci Evropy jsme v této podkategorii na čestném předposledním místě; hůř než my dopadlo už jen novorozené Kosovo. Naopak nejlépe na světě se podniká v Singapuru, Hong Kongu, na Novém Zélandu a v USA.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data