Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět se mění, jistoty neexistují

Svět se mění, jistoty neexistují

27.2.2012 17:50
Autor: Anonymní Investor, ???

Snad proto, že existuje pouze jediná jistota, kterou je náš zánik, celý život lpíme na vyhledávání jiných „jistot“. Bojíme se a sázíme na prověřené metody „investování“, jako je spořící účet u „stabilní“ banky, ti odvážnější na „zajištěný“ fond s dlouhodobou výnosností dosahující v lepším případě ročního výnosu výše zmíněného spořícího účtu. Ideálně si k tomu pořídíme „jistotu“ vlastního bydlení na hypotéku, která je rovna jistotě dlouholetého zadlužení a nejistotě, jestli to zvládnu ufinancovat.

Ti, kdo vnímají burzu jako kasino s velkou mírou nejistoty, neví, o čem mluví. Jak jsem naznačil, tak nejistota je vlastně život sám. Proč by měl být takový problém koupit si na burze podíl v prosperující společnosti nebo komoditu, které na světě ubývá. Není to problém ani riziko – tím slabým článkem jsou investoři samotní a jejich myšlení, které lpí na jistotách. Místo, aby si ti krátkodobější řekli, že budou akceptovat malé ztráty a realizovat stop lossy, a ti dlouhodobější, aby časovali investice z pohledu hospodářského cyklu spíše na konec recese, než za vrchol konjunktury, tak se raději budou stále bát „riskovat“ akceptovatelnou ztrátu nebo vstup do dlouhodobé investice, když jsme přece v krizi.

Samozřejmě dobře se to povídá a hůře koná, ale svým způsobem je obchodování na burzách celkem jednoduchou záležitostí, kterou si máme tendenci komplikovat svými jistotami. Ostatně tak se oddělují i ti úspěšní od neúspěšných. Odejít od zdánlivých jistot k nejistotám, které z nich udělají úspěšné. Samozřejmě tak úplně triviální to není – člověk potřebuje mít nejen odvahu, ale i dovednosti a znalosti. Ale věřím tomu, že spousta lidí je nešťastná v životě jenom kvůli tomu, že není schopná opustit své jistoty.

Jak řekl jeden provazochodec v předminulém století (na jehož jméno si nevzpomínám): „Život je na laně.“ Myslím, že upustit pár procent ze spořícího účtu a jít s nimi na lano, je zkušenost, která může mnoha lidem změnit život. A ti, kteří to vezmou zodpovědně, věnují investování nějaký čas, budou se řídit základními pravidly a nepůjdou se stádem, které má ve chvíli rychlých propadů a rychlých nárůstů úplně jiné pohnutky, pocítí změnu pozitivní.

Svět se změnil. Dobře se učit, najít si slušnou práci a bohatou nevěstu většinou ke štěstí nestačí. Je to jenom iluze. Ve skutečnosti potřebujete „žít na laně“... a nespadnout.

Přeji všem, ať se Vám to povede. A to nejen na burze.


Váš názor
  •  
    27.2.2012 18:15

    ty jistoty svemu narodu diktuje vlada skrz zakony. tak se prober anebo adresuj otevrene proc se lidi nevzdavaji jistot, o kterrych je za pouziti represivnich prostredku presvedcuje drtiva mensina vyvolenych.
    Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data