Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak poznáte, že jste jako spekulant konečně dospělí?

Jak poznáte, že jste jako spekulant konečně dospělí?

29.02.2012 12:51
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Otázka - položená v nadpisu tohoto článku - patří mezi jednu z nejčastějších. Odpověď na ní tak jednoznačná není, manažer velmi úspěšného hedge-fondu Joe Fahmy však na blogu Barryho Ritholze nabízí několik indicií, které Vám možná pomohou. Obvyklí rýpalové budou opět nepochybně tvrdit, že jde o snůšku triviálních polo-pravd, ale mnoha lidem možná přijdou vhod…

1) Začnete se spoléhat sami na sebe. Takový okamžik poznáte zcela bezpečně – přestanete se lidí kolem sebe ptát „kam si myslíte, že ten trh půjde“? Názory ostatních je vhodné respektovat, není se nutné jimi však bezvýhradně řídit. Mnohem lepší je udělat si svůj vlastní „domácí úkol“: rešerši nebo analýzu a nechat na trhu, aby vám „napověděl“ zda činíte dobře, nebo ne. Ultimativním cílem všech spekulantů je činit samostatná rozhodnutí a nést si za ně odpovědnost…od počátku do konce.

2) Přestanete oslavovat kdejakou „výhru“. Cítíte-li potřebu chlapácky se bušit do prsou, kdykoliv na akcii vyděláte třicet centů, jste ještě „pubescent“ (pro ztráty to platí stejně, jen zažívaná emoce bude opačná). Otevřeně a na rovinu si přiznejte, co jste udělali dobře/špatně…a běžte dál.

3) Počkáte se na správný okamžik. Zbavte se palčivého pocitu, že musíte být na trhu každý den a v každém okamžiku…nic přehnaně vzrušujícího vám stejně neuteče. Podnikatel (a miliardář) Sir Richard Branson to v jedné ze svých knih definoval poměrně pregnantně – „Obchodní příležitosti jsou jako autobus, vždycky přijede další“.

4) Přestanete se chlubit. Spekulanti, chlubící se každému okolo s kdejakým povedeným obchodem, jenom maskují svou vnitřní nejistotu. Je to známka malého sebevědomí. Dělat ziskové obchody a nastupovat do trendu v ten správný okamžik není důvod k sebechvále... to je předmět vašeho podnikání. Klíčem je oddělit vaše ego od vašich obchodních pokynů. Není to jednoduché, ale jde to.

5) Začnete minimalizovat ztráty. Nikdo neprodělává peníze rád, ale je to nedílná součást hry. Realizovat ztrátu v zárodku, analyzovat chybně provedené kroky a poučit se z nich je mnohem cennější, než jakékoliv jiná forma „vzdělání“. Ne nadarmo se říká, že „chybami se člověk učí“...

Jednoduché, ne?

Hezký den přeje,
 
Petr Žabža

Čtěte další sloupky Petra Žabži:

ECB na zteči...
Rýže, pšenice a spol…
Potraviny světem hýbou, část první…
Tam si nesedejte… 
FF aneb fenomén Facebook
10 zlatých pravidel pro používání pokynu „stop-loss“


Váš názor
 • jsem jeste nezletily
  02.03.2012 10:05

  pac body v clanku se mi cist nechteji a do jedne miliardy mi schazi jeste 996 milionu :-))
  Jesse
 •  
  02.03.2012 9:59

  bod 5 je dobrej... bod 4 je presne pro kalku :D:D
  OPTIMISTA
  •  
   02.03.2012 10:07

   Bod 5) je blbost, pac kdyz zrealizujeme malou ztratu v zarodku, nikdy uz z teto pozice nevysedime zisk. Mno, je to slozite na bednu, ze?:-))
   Jesse
 • Pane Žabžo
  01.03.2012 2:56

  netřeba rýpat, vše je pravda....až na.. oslavovat se někdy musí...neobvyklý dobrý obchod třeba...jsou různý typy hráčů a sebevědomí (a zároveň pokora) ----je dobrý, stejně jako chamtiivost.
  db
 • Sláva, splnil jsem.
  29.02.2012 13:37

  Sláva, splnil jsem. Co dál? Kam, s tím nekonečným proudem dividend a rostoucími nerralizovanými zisky. Jak poznám, že mám přestat obchodovat?
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Sláva, splnil jsem.
   02.03.2012 9:53

   Ještě máte nedostatky v bodu 4)... ;-)
   Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university