Aktualizováno Podnikatelské prostřední v českém průmyslu vykázalo v únoru poprvé po třech měsících mírné zlepšení, vyplývá z indexu nákupních manažerů v průmyslu pro ČR zpracovaného společností Markit Economics pro banku . Index v únoru vystoupal nad neutrální hranici 50 bodů, konkrétně na 50,5 bodu, což svědčí o všeobecné stabilizaci výrobního sektoru. Nové zakázky lehce vzrostly, stejně jako výroba, zaměstnanost se však dále snížila, uvádí zpráva Markit.
V lednu byl hlavní výrobní index na výši 48,8 bodu a pro uplynulý měsíc analytici očekávali slabší růst na 49,2 bodu, výsledek je tak lehce pozitivní. Externí poptávka zůstala však slabá – nové exportní zakázky oslabovaly již čtvrtý měsíc v řadě, přičemž v únoru klesaly nejrychleji od poloviny roku 2009. Cenové tlaky ve sledovaném období vzrostly a výrobci většinou nemohli zvýšit své vlastní ceny.
Vývoj českého výrobního PMI
„Průměrné ceny vstupů se zvyšovaly nejrychlejším tempem od června 2011, zvláště u kovů, umělých hmot a dalších výrobků z ropy,“ uvádí zpráva. Sílí tak tlak na firemní marže v důsledku tvrdé konkurence, jíž čeští výrobci čelí, a která se odráží ve slabém poklesu cen hotových výrobků.
„Minulý měsíc český index PMI zaostával za překvapivě dobrými výsledky v Polsku a Německu. Tentokrát index posílil, ale při bližším porovnání zjistíme, že výhled je stále nejistý. Na zlepšení se podepsala zejména výroba. Růst průmyslové výroby se zkonsolidoval, ale údaje za první čtvrtletí pravděpodobně ukážou zpomalení růstu oproti vysokému základu z roku 2011,“ komentovala výsledky ekonomka pro střední a východní Evropu u Agata Urbanska.
Index nákupních manažerů v Polsku za únor klesl na rovných 50 bodů z 52,15 b. v lednu, maďarský ukazatel rostl na 50,5 b. z 49,8 b. v lednu.
Stejně jako v lednu se český PMI pohybuje opačným směrem než jeho německý protějšek, který se v únoru snížil na 50,2 bodu (po revizi z 50,1 b.) z 51 bodů. Index nákupních manažerů ve výrobě v eurozóně za únor byl dnes potvrzen na konečných 49,0 b., vzrostl tak z lednových 48,8 b.
(Zdroj: Markit Economics)