Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Úsporná opatření české vlády podle Moody’s: Dobré pro rating, ale mohou poškodit ekonomiku

Úsporná opatření české vlády podle Moody’s: Dobré pro rating, ale mohou poškodit ekonomiku

5.3.2012 11:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Plány vlády Petra Nečase na zvýšení daně z přidané hodnoty na jedné straně a výdajové škrty na straně druhé jsou pozitivní zprávou pro hodnocení českých úvěrových závazků, zhodnotila dnes agentura Moody’s navrhované změny české fiskální politiky z pohledu dopadu na zadlužování republiky. Zároveň však tato ratingová agentura varovala před možnými negativními vlivy na ekonomický růst České republiky.

„Stále zde existují značná rizika na dolní straně, pokud jde o schopnost české vlády dosáhnout svých rozpočtových cílů v roce 2012 a později,“ píše se v dnešní zprávě Moody’s Investors Service s tím, že úspory na straně výdajů a zvýšení DPH může dále omezit ekonomickou aktivitu v zemi.

Ekonomičtí ministři se před týdnem shodli, že v letošním roce budou ve státním rozpočtu zmrazeny výdaje za zhruba 23 miliard korun (celý článek ZDE). V dalších letech panuje shoda na zvýšení DPH nebo omezení růstu důchodů společně se zvýšením daní bohatým. Ministr financí Miroslav Kalousek minulé pondělí na tiskové konferenci uvedl, že pro řešení současné fiskální situace lze buď provést veškerá opatření pouze na straně výdajů, nebo provést opatření na výdajové i příjmové straně. Mezi Kalouskovými návrhy je i zvýšení daně u elektřiny, plynu pro domácnosti a částečně i uhlí a topných olejů, o něhož si za dva roky slibuje výnos 6,2 miliardy korun. Česká vláda chce podle týden starého vyjádření premiéra Petra Nečase připravit také balík prorůstových opatření.

Ratingová agentura Moody’s hodnotí schopnost české vlády dostát svým finančním závazkům ratingem „A1“, a to už od listopadu roku 2002. Srpnová zpráva agentury Moody’s uvedla, že by se rating mohl i zvýšit, pokud vláda provede hluboké strukturální reformy. Ty by ovšem vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji musely zajistit dlouhodobou fiskální udržitelnost.

Na konci srpna loňského roku zvýšila rating hodnotící dlouhodobé závazky ČR v cizí měně konkurenční agentura Standard & Poor's, a to hned o dva stupně na „AA-“ z „A“, rating hodnotící závazky v lokální měně potom o stupeň na „AA“ z „A+“. Rozpočtové cíle české vlády agentura S&P tehdy označila za „dosažitelné“ až do roku 2013.

Třetí z velkých ratingových agentur, Fitch, v červenci potvrdila hodnocení dlouhodobých závazků ČR na stupni „A+“ i pozitivní výhled na jeho udržení. Zmiňovala tehdy zlepšování veřejných financí a pokrok v rámci penzijní reformy.

(Zdroj: Moody’s, Fitch, S&P , Bloomberg)


Váš názor
  • Úsporná opatření
    5.3.2012 18:42

    "Úsporná opatření české vlády podle Moody’s: Dobré pro rating, ale mohou poškodit ekonomiku". --- Pokud ti, co ten "rating" tvoří, jsou opravdu zodpovědní a ne jen "poplatní", tak by to nemělo být dobré ani pro ten rating. Možná jsem nedával dobrý pozor, ale nabyl jsem, v poslední době dojem, že už si to i ratingové agentury začínají uvědomovat a začíná se to projevovat i při zdůvodnění poklesu hodnocení některých zemí v EU.
    grey
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC